Fiv Austria(12)-Germania(11)-Spania-UE (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

URAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!Bravo - sa ii traiasca fetita si sa fie sanatoase amandoua!!! La mai multe reusite !!!!
va pup,
L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Beatriz, tot la Goldenes ma duc pt FIV. Nu au cum sa scape de mine decat intr-un singur fel

Histero am facut la Medlife, cu dr. Albu si am fost f multumita. Drept sa-ti zic, m-a durut un pic la inceput, nu sa ma tavalesc de durere, dar asta pt ca nu a prins anestezia decat la doza dubla. E o mica pacoste de-a mea, nu prea se lipesc anesteziile de mine
Mai mult dupa, vazand ca se tot curata zile la rand pe acolo, ma gandeam ca poate nu e ok, dar acum vad ca totul merge spre normal. sper ca si inauntru e totul refacut.

Vaccinul eu l-am facut la o clinica, dupa ce am capiat-o pe epidemioloaga de acolo, care mi-a recomandat sa-l fac si pe ala de varicela, daca tot ma intep, chiar daca nu e vreun risc teratogen pt un potential bebe. Eu n-am facut nici o boala a copilariei, desi ai mei m-au azvarlit de la cresa in comunitati de copii care picau ca mustele in jurul meu de tot felul de boli. Asa ca de ce sa nu-l faci si pe ala, daca nu ai facut bolicica? eventual, il mai intrebi pe dr de familie.

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna dimineata fetelor,

Am lipsit putin de pe forum...

Medeea
Multumesc mult pentru ganduri,grijile,Medeea sunt acolo vrei-nu vreiimi tot fac ganduri bune in general dar cum sunt fripta..mai mult ma ingrijorez..am mai tras cu ochiul pe la alte teme si m-am speriat pur si simplu..cateodata e mai bine sa nu stii atatea lucruri.
Medeea merci mult inca o data,ma buccur ca am avut "lipici"la tinesi la bebei,sa vedem ce va fi la primul eco,atunci e atunci..mai e ceva vreme.Medeea iti doresc multa bafta tura asta,sa ai noroc si sa iti implinesti visul.

ma bucur pentru toate fetele care reusesc ,pe multe le-am intalnit si la alte teme,unde eu am avut ca sa zic asa "startul"..pe alte fete nu le cunosc dar va doresc din inima mult noroc in dorinta voastra de a avea copii ,e atat de nobil si unic cred in viata!

tuturor

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Doamnelor, pentru ca topicul asta era cat pe ce sa se numeasca la inceput "Agenda lui Avalon" (Avalon, ne mai citesti?:) si nu in ultimul rand pentru ca m-am chinuit un sfert de ora sa-mi conspectez rezultatul de la examenul hematologic, reiau si aici, pentru posteritate, pentru aspirantele care nu stiu incotro sa o ia in incercarea de a identifica o cauza a esecului. (Elenada, poate il trecem si pe prima pagina - nu toata insiruirea, ci link catre post)



Protocol de explorare biologic-hematologica / Ginecologie-obstetrica

Pentru (aici e bifata casuta care corepunde, in speta la mine prima, cu mentiunea ca la mine nu a fost recidivant, ci doar am un medic mai catolic decat Papa):
- Avorturi spontane recidivante
- Esecuri multiple de implantare embionara in FIV
- Altele

HEMOSTAZA (la toate aceste rubrici, variantele de raspuns sunt "normal"/"anormal")
-fibrinogen
- dozaj al factorilor caii intrinsece:
a)factorul XII
b) factorul XI
c) factorul IX
d) factorul VIII
- proteina S
- sensiblitatea factorului V la proteina C activata
- proteina Z
- cautarea unui sindrom al anticorpilor antifosfolipidici:
a) anticoagulant circulant lupic
b) anticorpi circulanti anticariolipini
c)anticorpi circulanti anti beta2 glicoproteina 1
d) anticorpi:
*antinucleu
*anti AND nativ
*anti antigene solubile
- explorarea fibrinolizei

AXA METABOLICA:
- homocisteina totala
- B12
- Folatzi

(asta a fost prima foaie, toti factorii au fost normali la mine, mai putin vitamina B12, unde am un usor deficit)

Foaia 2: HEMATOLOGIE CELULARA

Globule rosii
Hemoglobina
VGM
TCMH
Hematocrite
CCMH
Plachete
VPM
Globule albe

Formula leucocitara:
Polinucleare neutrofile
Limfocite
Monocite
Polinucleare eozinofile
Polinucleare bazofile

3. HEMOSTAZA

Teste semi-globale:
- Timp de cefalina plus activator Tca (am trei rubrici sub fiecare "timp" de-asta: 1. pacient, 2. martor, 3. raport pacient/martor)
- Timp de Quick TQ (TP)
- Timp de trombina TT
- Fibrinogena (Clauss)

Factorii caii intrinsece:
- factorul XII, Hageman
- factorul XI, Rosenthal
- factorul IX, antihemofilic B
- factorul VIII, antihemofilic A

Febrinoliza
Teste analitice
Inhibator de activatori ai plasminogenului de tip 1, PAI-1
Antigene

4. TROMBOZA
Anticoagulant lupic LA (aici am o pagina de valori analizate in diferite momente, nu le reiau)
TCa sensibilizat
Timp de tromboplastina diluata
Venin de vipera diluat, DRVVT

Anticorpii antifosfolidici, EIA (tot asa, cu multiple valori masurate, nu reiau)
Anticorpi anticardiolipidici
Anticorpi antiBeta2-glicoproteina1
Antitrombina
Proteina C
Proteina S
Raspunsul la proteina C activata

Alte analize antitrombotice
Proteina Z

IMUNOLOGIE/ AUTOIMUNITATE
- Detectarea anticorpilor antinucleari prin tehnica imunofluorescentzei indirecte
(insiruire de multipli factori, nu reiau)
- Detectarea anticorpilor anti-ADN nativ
- Identificarea anticorpilor anti-antigene nucleare solubile


BIOCHIMIA SANGELUI
Homocisteina





---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Eva - Bine ai venit pe lume! Sa cresti sanatoasa si frumoasa si sa ii bucuri pe parinti!
Fireyes - nu stiu daca am facut varicela, ma voi interesa. Nici eu nu prea am avut boli ale copilariei. Cred ca este o decizie foarte buna ca mergeti la aceeasi clinica, e clar ca ati fost multumiti de ei si totodata ei va stiu foarte bine cazul. De data aceasta ai sa vezi ca vor "scapa" de tine, cu mare succes - respectiv .
Muffinuta - multumim pt urari!
LucaLuca - ce multe analize! Ma bucur ca ti-au iesit bune. Sa inteleg ca nu este solicitat de medici tot acest protocol la cele care fac primul FIV?

Am terminat si eu de citit toate capitolele de aici, acum sunt cu info la zi. Mai ramane sa aleg clinica din AT, mi-am dat deadline 5 ianuarie pt aceasta decizie, ca apoi sa incep corespondenta cu ei.
pe toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Da, Beatriz, si eu m-am mirat si m-am bucurat ca din tot ce au investigat nu au gasit decat un deficit de vitamina B12 (m-am bucurat pentru ca eu identificasem deja o cauza, de origine anatomica si reparabila, altfel mi-as fi dorit sa gaseasca aici ceva, sa am ce trata).

Nu, protocolul asta nu se face inainte de primul fiv, e foate complex, se face de obicei dupa trei pierderi de sarcina / trei sau mai multe esecuri inexplicabile in fiv.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

LucaLuca - atunci sa speram pentru cat mai multe fete ca nu va fi nevoie de aceasta investigare complexa, insa este bine sa existe ca info utila. Deci concluzia ta dupa acest protocol trebuie sa fie ca: ai un "sange nobil"- sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

LucaLucapai ne bagi la cheltuieli. Eu am facut cateva numai dintre cele din lista ta, numai pe cele pe care mi le-au recomandat austriecii, cred ca le-am scris cu ceva capitole in urma, si vreau sa spun ca am platit 17 mil vechi pana acum, adica vreo 400 si ceva Eur ca acum mai crescu Eur la 4 lei. Multe nu am gasit sa le fac in Romanica inca si oricum si din astea cateva se trimit in Germania.
Deci, eu cred ca dr. nu recomanda inainte de primul FIV, ca deh, se apuca omul de FIV si banii economisiti in acest scop ii da mai intai pe analize
Mie mi-au iesit anticoagulantul lupic si ac. antofofolipidici. Ce poate fi mai minunat? Culmea e ca anul trecut tot cam pe vremea asta erau OK? Oare sa se "altereze" in timp? pai,daca se altereaza poate se si pot trata. Oricum, cei de la Wunschbaby mi-au raspuns prompt sa incep sa iau Trombo ASS 1/zi IMEDIAT si au zis ca asta ar putea fi cauza ultimelor 2 esecuri. Pai, sa se rezolve doar cu o aspirina? Atatea analize costisitoare ca in final sa ti se dea o amarata de aspirina si aia de 100 mg? Glumeam! Macar sa ajung eu sa iau Clexane sau ce o mai fi de doua ori/zi toatra sarcina, asta sa fie marea greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Am uiatat sa va intreb cum pot sa ma progamez si eu pur si simplu la Dr. Albu - Medlife la o histeroscopie ca nu vreau sa stau pe bara lunile astea? In a cata zi de cM sau in ce perioada e recomandata sas e faca? La Giuly cred ca nu ma mai primeste nimeni, asa ca prefer sa dau banu' si vad ca aveti pareri bune despre dansul, v-a sucit mintile nu alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Kitta, ca sa ajungi la dr Albu, dai pur si simplu un tel la nr ala scurt si ceri asta, iar fetele de acolo te redirectioneaza unde trebuie. nu cred insa sa scapi fara o consultatie in prealabil.
Histero se face cam in z10-z14 a cm.
Te rog din tot sufletelul meu, nu-i mai face reclama lu' nenea Albu, ca o sa dea lumile navala si iar nu mai gasesc loc in Bucuresti la vreun medic normal plus ca am si "mana" buna, cum ma stabilesc la un dr, ala ajunge vestit, i se suie la cap si eu trebuie sa-mi caut altul.

still counting...

Mergi la inceput