ginecologi din GALATI / BRAILA (1)

ginecologi din GALATI / BRAILA (1) | Autor: happymum

Link direct la acest mesaj

-I FRUMOSI SI SANATOSI IN 2009

Doritoare de copilasi si/sau deja fericite mamici din GALATI:

taty_ana
larao
happymum
sorinake
zmeura
rapsody de Alex 4ani+
mtr_mirela 33+ cu David DPN 27.06.2009
vik27
zighisor 27+ DPN 18.08.2009
liliac1 DN 25.05.1976 DPN 22.10.2009 + de Andra Maria (29.09.2003)
mihaelacg DN 26.03.1978 de Maria Cristina (10.03.2009)
denisa220972 destul de des in Succes luna viitoare (iunie 24)
ank24 (dr. Pop Ioana)
camisol de Luca-Ionut (25.09.2006)
plumeria


Doritoare de copilasi si/sau deja fericite mamici din BRAILA:

alintutza
copilu
ginnet
ANI.G
cone
singura75

www.desprecopii.com/info.asp?id=17" target="_blank">Conceperea unui copil sanatos
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori hCG
Calculator de ovulatie

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin.

Icoanele de la Maternitatea de pe Chicos, careia i se spune si Maternitatea Buna Vestire, au fost donate de catre Biserica Sf. Atanasie Patelarie.

ACATISTE:
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac14.html" target="_blank">Acatistul Cuviosului Parintelui nostru Stelian


Informatii utile

*Pentru testul Papanicolau:
-cu trimitere de la medicul de familie, se merge in Spitalul Judetean, in policlinica, la etajul 2. ESTE GRATUIT!

*Pentru gratuitate la un consult si o ecografie:
-cu trimitere de la medicul de familie, se merge la spitalul CFR, et. 2, la Dl. doctor Draghincescu.

*VITALMED in Galati, da rezultate in aceeasi zi cu recoltarea.
______________________________________________________________________

TOP DOCTORI din Galati si Braila

dr. Botezatu - gl/maternitate 5 si 4
dr. Pop Ioana - gl/judetean+cabinet particular 4 si 3
dr. Mereuta - gl/CFR(?) 1
dr. Serban -gl/judetean 1
dr. Draghincescu - gl/CFR 2 si 2
dr. Vatamaniuc Marina - gl/judetean+cabinet particular pe str Gradina Veche 1
dr. Bratu - gl/Romar 1
dr. Calin Alina - gl/maternitate+cabinet particular 2 si 1
dr. Caraman - gl/maternitate 1
dr. Dimitriu Rodica - gl/judetean+cabinet particular 1 si 2
dr Ciobotaru - gl/judetean+Romar 3
dr. Statescu - gl 1
______________________________________________________________________

dr. Caprariu - br 3
dr. Salcudeanu - br 1 si 1
dr. Coltofeanu - br 1
dr. Dachin - br 1
dr. Tovarnac - br 1


TOP DOCTORI din Bucuresti

dr. Moisa Anca 1
dr. Marinescu 1
dr Diana Cocei - Giulesti 1
______________________________________________________________________

Cabinet D-na doctor Calin Alina Mihaela, tel. 0236494656
Locatie cabinet: Centru, in spate la Hotel Galati

Consiliere sterilitate 50 lei
Consultatie 100 lei
Consiliere planificare familial 20 lei
Eco endovaginala 100 lei
Eco abdominal genital 60 lei
Eco monitorizare ovulatie 140 lei (3 Eco endovaginale)
Eco trimestriale I si II 70 lei
Eco trimestrul III 80 lei
Eco morfologie fetala (sapt 11-13) 90 lei
Eco morfologie fetala (sapt 20-24) 250 lei
Electrocauterizare col uterin 100 lei
Electrocauterizare condiloame genital 100 lei
Electrorezectie cu ansa diatermica 120 lei
Anestezie locala 20 lei
Sonohisterosalpingografie 150 lei
Histeroscopie diagnostic 450 lei
Histeroscopie operatorie 500 lei
Inseminare Artificiala 500 lei
Examen citologic in mediul lichid 80 lei
Determinare HPV in secretie vaginala-genotipare x00 lei
Vaccine HPV o doza 500 lei
Instilatii utero-tubare (o sedinta) 40 lei
Extractie sterilet 40 lei
Implant sterilet 70 lei
Sterilet 30 lei
Examen secretie vaginala 25 lei
Test sarcina 10 lei
Colposcopie 70 lei
______________________________________________________________________

Cabinet D-na doctor Dimitriu Rodica si D-na doctor Pop Ioana, tel. 0374004993, 0755125535
Locatie cabinet: Piata Micro 19, in gangul de langa gogoserie
web site: www.helpis.ro

multumiri pentru ank24
Consultatie (obstretica, ginecologie) 100 lei
Ecografie abdominala 100 lei
Ecografie endovaginala 100 lei
Ecografie folicul (serie 3, 4 eco) 100 lei
Examinare sani si axile 70 lei
Extragere sterilet (include consultatie) 170 lei
Montare sterilet (fara sterilet) 200 lei
Colposcopie 150 lei
Chiuretaj pana la 9 saptamani 350 lei
Chiuretaj pana la 12 saptamani 450 lei
Chiuretaj biopsic 300 lei
Electrocauterizare 200 lei
Injectie intramusculara 10 lei
Injectie intravenoasa 15 lei
Perfuzie 30 lei
Sfat medical 40 lei

OFERTE SPECIALE:
Consultatie + ecografie 150 lei
Consultatie + examinare sani si axile 150 lei
Examen citologic (include secretie vaginala):
Galati 70 lei
Bucuresti 110 lei
______________________________________________________________________

Cabinet Dl. doctor Botezatu, tel. 0236463555
______________________________________________________________________

Dr, Serban - gl/judetean

ecografie 100 lei
______________________________________________________________________

IMPORTANT DE STIUT!
Postat de larao - Lista cu analize de la Sanador Bucuresti:

Din sange:
- toxoplasma(IgG,IgM)
- mycoplasma(IgG,IgM)
- lysteria
- clamydia(IgG,IgM)
- cmv-citomegalovirus(IgG,IgM)
- rubeola(IgG,IgM)

Din secretie:
- examen microbiologic complex al secretiei vaginale
- ureaplasma
- clamydia
- mycoplasma
- PAPS
In functie de ce gaseste, daca gassete vreo micoza se face si antibiograma.
______________________________________________________________________

Postat de aurel_cris - pe la subiectul "Aspirante optimiste peste 35 de ani"

Medici care fac IA:
BUCURESTI
Dr. Niculescu
– Giulesti/cabinet privat (Nord Medica)
Prof. dr. Bogdan Marinescu – Giulesti/cabinet privat
Dr. Diana Cocei – Giulesti/cabinet privat/Nord Medica
Dr. Cezara Bucur - Giulesti/Dacia Medical Center
Dr. Anca Moisa – Giulesti/cabinet privat
Dr. Mirela Ranga - Giulesti
Dr. Matei + Mihalache – policlinica CFR2
Dr. Miciner – Sabyc/CFR2
Dr. Denisa Protopopescu - MEDSANA/CAB. PARTICULAR
Dr. Virgiliu Ancar – MEDSANA
Dr. Anca Gherasie - Med New Life/spitalul CFR2
Dr. Laura Dracea - Giulesti/cabinet particular Gynera
Dr. Tutunaru + Matei - noua clinica/cabinet

Analize necesare inainte de IA: :
Dozari hormonale:

Ziua 2-5 (FSH , LH, ESTRADIOL)
Ziua 14 ( FSH , LH, ESTRADIOL,)
ziua 21 (ESTRADIOL PROGESTERON)
TESTOSTERON , TSH si PROLACTINA nu conteaza in ce zi a ciclului.
- analize uzuale sange
- investigatii serologice (Hepatita B- HBs, Hepatita C- HCV, HIV, VDRL)
- grup sangvin; Rh
- HSG / Histeroscopie
- Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Toxoplasma, Rubeola, Citomegalovirus, etc.
- Papanicolau
- sotul: - spermograma si/sau spermocultura

Barem minim de investigatii pt IAS sau FIV la Dacia Medical Center:
Pentru sotie:

1. Dozari hormonale Z3-5: FSH, LH, ESTRADIOL, PROLACTINA
2. Dozari hormonale Z21-24: PROGESTERON
3. Analize uzuale de sange: HEMOLEUCOGRAMA, UREE, CREATININA, GLICEMIE, CALCEMIE, TGO, TGP, GRUP+RH, COAGULOGRAMA
4. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV
5. Zoonoze: TOXOPLASMA IgG;IgM, CITOMEGALOVIRUS IgG;IgM, LISTERIA, RUBELLA IgG;IgM.
6. Culturi col pentru: MYCOPLASMA, UREAPLASMA, CHLAMYDIA, SECRETIE VAGINALA, PAPANICOLAU
7. Histerosalpingografie

Pentru sot:
1. Spermograma
2. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV, GRUP+RH
3. Dozari hormonale: FSH, LH, TESTOSTERON, PROLACTINA
4. Cariotip genetic ambii parteneri
5. Deletii brat scurt cromozom Y in patologia severa masculina

Analize necesare in caz de avort spontan/avort menstrual/sarcina oprita din evolutie, recomandate de obicei dupa doua, chiar trei sarcini pierdute:
- AC. ANTI-CARDIOLIPINICI IgG - 40 lei (rezulatat in 14 zile)
- AC. ANTI-FOSFOLIPIDICI - 40 lei (rezulatat in 7 zile)
- ANTICOAGULANT LUPIC - 50 lei (rezulat in 5 zile)

Singura clinica unde se fac toate cele trei analize este Medlife sau puteti sa va duceti la Dacia, dar cred ca sunt mai scumpe. Babes face doar una dintre ele. Uite linkul catre siteul Medlife cu centre de recoltare si alte detalii. http://www.medlife.ro/index.php?show=tip_analize

Mic Ghid de Inseminare:
- analizele recomandate de dr, dupa caz.
- stimulare hormonala, dupa caz.
- telefon la dr. in Z1 a CM pentru programare la monitorizare ecografica.
- monitorizare ecografica incepand cu Z10 in functie de lungimea CM, 2-3 eco pana ovulezi, dupa caz.
- in ziua precedenta ovulatiei, la aprecierea dr., pregnyl injectabil pt. spargerea folicului cam in 24-36 ore.
- a doua zi (ziua cu ovulatia) ecografie inainte de inseminare.
- in prealabil sotul recolteaza sperma (acasa si atunci trebuie sa ajungi cu ea tinuta la temperatura corpului in 30 - maxim 45 minute la clinica sau chiar la clinica).
- dupa ultima eco si recoltarea si prepararea spermei de catre dr. biolog, urmeaza inseminarea propriu-zisa, de catre dr. ginecolog: introducerea cu ajutorul unei siringi speciale a spermei preparate dincolo de colul uterin.
- stai intinsa maxim 30 minute.
- in urmatoarele 2 saptamani relaxare, evitarea activitatilor solicitante.
- test de sarcina sau, cel mai bine, test de sange bhcg la 14 zile de la IAS.
- sustinerea eventualei sarcini astfel obtinute cu un suport progesteronic (ex. utrogestan), la recomandarea dr. si pe perioada stabilita de dr.
______________________________________________________________________

ANALIZE SI VALORI IN SARCINA:

Aceste valori sunt date de catre laboratorul de analize ProTest din Piata Micro 19.

BIOCHIMIE.................................valori biologice de referinta
Calciu ionic seric......................................3.6 - 5.5
Calciu seric total......................................8.4 - 10.2
Glicemia.................................................70 - 109
Proteine totale serice................................6.4 - 8.3

HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA.........UM.......................valori de referinta
numar celule albe............................x1o^3/uL..........................4 - 10.2
%neutrofile......................................%..................................40 - 75
%limfocite........................................%.................................10 - 50
%monocite.......................................%..................................0 - 10
%eosinofile.......................................%..................................0 - 7
%basofile.........................................%..................................0 - 2
numar neutrofile..............................x1o^3/uL...........................2 - 7.5
numar limfocite...............................x1o^3/uL...........................1.5 - 4
numar monocite..............................x1o^3/uL...........................0 - 0.9
numar eosinofile..............................x1o^3/uL...........................0 - 0.7
numar basofile................................x1o^3/uL...........................0 - 0.2
numar celule rosii............................x1o^6/uL...........................4.2 - 5.4
hemoglobina......................................g/dL..............................11.5 - 15
hematocrit........................................%..................................38 - 46
volum mediu eritrocitar........................fL..................................82 - 98
cant.hemoglobina mare.......................pg..................................27 - 33
conc.hb.eritrocitara mare...................g/dL................................31.8 - 35.4
latime distrib.eritrocit..........................%.................................11.6 - 14.8
trombocite.....................................x1o^3/uL..........................140 - 450
volum mediu trombocitar......................fL.................................6.7 - 11.5
trombocrit.........................................%.................................0 - 9.99
latime distrib.trombocit.....................19(GSD)............................0 - 99.9
______________________________________________________________________

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 1-5 sapt.
luna 2= 6-9 sapt.
luna 3= 10-13 sapt.
luna 4= 14-18 sapt.
luna 5= 19-22 sapt.
luna 6= 23-27 sapt.
luna 7= 28-31 sapt.
luna 8= 32-36 sapt.
luna 9= 37-40 sapt.
______________________________________________________________________

ANALIZE SARCINA

-->Trimestrul I sau la luarea in evidenta a gravidei, indiferent de trimestru:
-Hemoleucograma completa
-Grupa sanguina, RH
-Glicemie
-Examen sumar de urina (albumina, glucoza, corpi cetonici, sediment urinar)
-RBW (VDRL,THPA)
-Test HIV (dupa consiliere #8211;consimtamant informat- efectuata de personal specializat)
-Examen bacteriologic secretie vaginala
-Examen citologic Babes-Papanicolau
-Examen ecografic pelvin

-->Optionale:
-Control stomatologic
-Teste pentru depistarea Chlamydia, Mycoplasma, Toxoplasma, Cytomegalovirus,Rubeola
-Serologie hepatita
-Hiperglicemie provocata

-->Trimestrul II:
-Repetarea investigatiilor anterioare ale caror rezultate sunt in afara valorilor normale sau exista simptomatologie relevanta
-Examen ecografic obligatoriu
-Teste suplimentare
-Tripla testare (AFP,HCG,estriol)
-Evaluarea riscului de trisomie 21

-->Trimestrul III:
-RBW (VDRL, TPHA) #8211; saptamana 29-32
-Dozare anticorpi anti RH
-Hb,Ht, trombocite
-Glicemie
-Sumar de urina
-Urocultura
-Examen bacteriologic secretie vacinala, cultura col uterin
-Ecografie

sau

Generale: hemoleucograma, glicemie, calcemie, transaminaze, creatinnina+ureea sanguina, colesterolemie, trigliceride, coagulograma, grup sanguin si RH, serologia hepatitelor B+C (HBsAg+HCV), serologia sifilisului+anticorpii (RBW+TPHA), HIV, sumar-urina, urocultura+antibiograma (la nevoie). Este bine ca acest set de analize generale sa fie efectuat de catre ambii viitori parinti. Scopul acestor analize este evaluarea starii generale de sanatate a femeii gravide, depistarea la timp a unor dereglari functionale si corectarea lor, depistarea incompatibilitatii de grup sau (si) RH intre parteneri cu indicatia unor dozari de anticorpi periodic. Toate aceste lamuriri le puteti primii de la medicul D-voastra de familie si medicul obstetrician. O parte din aceste analize sunt compensate de catre casa de asigurari, deci, e bine sa fiti in evidenta unui medic de familie.

Dozare anticorpi pentru anumite infectii, ce, in stare acuta pot afecta viitorul copil:
Zoonoze (toxoplasmoza, riketsii, listeria, brucella)
Citomegalovirus
Rubeola
Se pot efectua la Institutul Cantacuzino, sau alte laboratoare particulare unde se efectueaza aceste dozari. Rezultatele sunt reprezentate de doua grupe de anticorpi: Imunoglobulina M (IgM) si Imunoglobulina G (IgG).

IgM caracterizeaza faza acuta a bolii infectioase, ce poate insemna, intr-un procent foarte mare (70-90%), afectarea produsului de conceptie, cu urmari grave, ca malformatii (SNC, sistem oftalmic-atrofie de nerv optic, sistem auditiv-surditate, s.a.). Din pacate este indicata o intrerupere de sarcina.
IgG caracterizeaza cronicizarea bolii (numai prezenta de anticorpi), fara sa fie afectata sarcina.

CELULE STEM IN RO:

1. CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro



urmeaza completari

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns singura75 spune:

Salutare tuturor! Da, foarte buna propunerea, mai ales ca anul trecut am batut internetul in lung si-n lat in cautarea unui asemea subiect fiindca eram insarcinata si nu stiam la ce dr sa ma duc.
Povestea mea incepe in 2005 cand am decis sa avem un bebe, numai ca dupa cateva luni de incercari, bebe tot nu venea.Asa ca am mers la dr Dachin(a, am uitat sa spun ca sunt din Braila)care mi-a dat sa fac analize, sotului spermograma,apoi stimulari,instilatii....dar degeaba.
Prin urmare am luat drumul Bucurestiului si ,dupa doi ani de chin, analize, etc, am reusit sa raman insarcinata.
M-am hotarat sa ma duc la Dr Tovarnac pt urmarirea sarcinii(m-as fi dus la Dachin, care mie mi s-a parut super ok, dar nu mai lucra in spital)si mi-a descoperit un chist, cam mare, de 8mm.Solutia lui-avortul, fara prea multe expicatii, fara sa-mi dea nicio sansa.
DEstul de socata si hotarata sa nu renunt la sarcina pana nu epuizez toate sansele, m-am intors la Bucuresti si, normal, am dus sarcina fara probleme pana la capat, facand un tratament usor.
Fiindca era destul de obositor sa merg la Bucuresti, dupa ce a trecut pericolul, m-am dus in continuare la dr Caprariu...mmmm O fi bun profesionist, nu stiu ce sa zic, dar...ma enerva ca fuma in prezenta gravidelor, nu avea ecograf(pt asta de trimitea la sotie, unde plateai alti bani si nu aflai mare lucru), si nu stia sa citeasca analizele facute la propril sau laborator fiinda erau prescurtate in engelza, lucru care iar m-a socat si...am renuntat la el
Am nascut prin cezariana, la cerere, cu Salcudeanu ....bun dr, dar ca OM nu mi-a placut,este execrabil, nu in felul cum s-a purtat cu mine, ci cu toate pacientele lui..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns singura75 spune:

Despre maternitatea din Braila, arata ok, conditii bune, curat, personalul lasa de dorit, cu mici , f mici exceptii, ca peste tot cred, desi nu cred ca e normal(asistentele sa umileasca mamicile ca nu stiu cum sa puna tzata in gura la bebelus, sa nu te ajute cu nimic pana nu le bagi in buzunar nu cat consideri tu, ci cat considera ele ca e ok sa-si miste fundu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

povestea mea este ca in august am ramas insarcinata, pana in septembrie nu am stiut, dar cand am vazut ca cm nu si nu, am facut un test. super fericireeeeeee.... mai ales ca imi luasem gandul. am plans juma de zi. eram singura acasa si nu aveam cu cine sa impart bucuria. am sunat eu pe sotul si pe mama dar nu e ca atunci cand sunt fizic langa tine. imediat, m-am dus la cabinetul dr IOANA POP / RODICA DIMITRIU. programare peste o sapt. am vazut pe iubitul meu pe ecran, dar , era sacul gestational prea mic decat ar fi trebuit. avea 7 sapt bebelu si sacul arata de 5. doctorita dimitriu a zis ca nu e de bine, si nici nu imi recomanda tratament ceva, ca nu ar face decat sa imi prelungeasca agonia in caz de...

peste alte 2 sapt am revenit la control. bebe crescuse un pic, sacul la fel dar tot era in urma cu 2 sapt. de data aceasta am gasit pe doctorita pop ioana, care la fel era rezervata in privinta reusitei mele de a tine sarcina, dar a spus ca trebuie sa speram si ca imi da tratament sa ajute sarcina.

in fine, la 11 sapt, la control, iarasi doctorita dimitriu, a zis ca e mult mai bine totul si ca e multumita si ca foarte bine am facut ca am luat tratamentul pana la urma: utrogestan 2/zi.

din pacate, au fost apoi o nunta la tara, drum lung si rau cu masina, in sezut toata noaptea la petrecere. apoi, o saptamana in spital caci au aparut scurgeri rosii. placenta jos inserata. in afara de injectia amestec, nimic in spital. de conditii ce sa mai spun: gandaci?! .... iah!!!!

doamna dimitriu nu m-a prea multumit. o simpla visita dimineata cu intrebarea esti bine? ce stiam eu....

apoi, dupa inca o sapt, am botezat. efort mult prea mare din pacate. la 3 zile dupa botez, sangerare puternica. fuga la spital. surpriza, doc dimitriu era intr-o cezariana. cineva trebuia sa ma vada. doctorul popa. concluzia? totul e bine, col inchis, si eu m-am speriat prea tare si cam degeaba si ca exagerez cand spun ca sangeram tare. nu tu ecograf, sa vada BB cum e, ce face. eu ma agitam prea tare.
dna dimitriu a venit la mine mai tz, m-a certat ca nu am stat cuminte cum mi-a zis dar ca sa speram in continuare. la nici 5 ore de la internare .... s-a dus puiul meu. era mort si spuse doc ca suferise si nu stiu ce modificari. nu mi-a spus ce era, nu mi-a spus de ce. fara prea multe cuvinte, m-a chiuretat si chiar imi repeta ca de ce o necajesc si ma incordez. dar eu plangeam si ma scuturam cu tot corpul, cum as fi putut sta linistita cand printul meu nu mai era?

in final, eu am rh negativ iar sotul rh pozitiv. nu s-a facut nimic pentru a se vedea daca am fost sensibilizata sau nu. la control dupa o saptamana, la cabinet, doctorita dimitriu mi-a spus ca ar fi trebuit sa mi se faca un vaccin in primele 72 de ore, dar ca a uitat.

nu stiu ce sa zic despre ea. s-a purtat frumos cu mine, dar nu si-a dat silinta parca. eu tot mai am senzatia ca nu s-a facut totul pentru a ma ajuta si sa imi fie mai bine.


astept si alte povesti. ar fi bine sa strangem cat mai multe informatii despre doctori de pe la noi, asa cum au fetele de la bucuresti.

va pup.

viitoare sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

multumesc de raspuns draga singura,

asteptam si alte mamici cu povestile lor.

LA MULTI ANI SFINTE NICOLAIE!

poate viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:




poate viitoare , te DD

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

buna dimineata

vreau sa ma alatur si eu cu povestea mea care are un final fericit.
din 2005 am dorit si am muncit ptr un bb, intai fara "ajutorul" doctorilor, apoi cand am observat ca nu avem rezultate am zis sa luam calea investigatiilor si tot tacamul. am luat inf si recomandari despre doctori si am ajuns la dr calina alina. de la inceput mi-a dat sa fac investigatii: HSG,colposcopie,histeroscopie,papanicolau,clamdya monitorizari,instilatii etc si bineinteles spermograma sotului. toate bune si frumoase, nimic nu arata ca am avea probleme, am inceput un tratam de stimulare a ovulatie, am mai facut inca un HSG, si iar instilatii si tratamente de stimulare in fiecare luna. timpul trecea si ajunsesem deja in 2008 in martie fara nici un rez. apoi am luat hotararea de a mai incerca si alt dr, dar de data asta din alt oras, am mers la iasi cu toate analizele si investigatiile si incepand altele analize si alt tratament de stimulare a ovulatiei mult mai puternic cu gonal. am facut si 2 inseminari artificiale, urma sa o facem si pe a 3-a dar, dr ne-a zis sa luam o luna pauza si chiar in luna respectiva nu puteam sa facem inseminarea ca ea era plecata la nush ce congres in afara tarii, taman in perioada cand trebuia sa facem inseminarea si ne-a zis sa muncim natural. am ascultat de ea si am reusit natural, acum sunt posesoarea unui bb care inca nu a vrut sa ne arate sexul, ne pare bine ca e un bb sanatos si voios, dupa ce fotbal joaca in burtika mea.

in alta ordine de idei, sa va zic de dr calin. merg acum in continuare la ea, dar ce sa zic, eu pana acum nu am avut nici o problema cu ea, de fiecare data cand am intrebat-o ceva mi-a raspuns, dar .... pentru ca exista de fiecare data un dar........ in lutimul timp mi se pare cam superficiala si avida dupa bani, mi se pare ca nu imp lucrurilor pe care eu as vrea sa le stiu, ba mai mult am auzit fel de fel de povesti care mai de care mai infricosatoare despre ea in relatia cu pacientele si anume o tipa la a -2-a eco i-a zis ca are sarcina oprita din evolutie si scurt fara prea multe explicatii a intrebat-o cand il dam afara. normal fata s-a speriat si a mers la alt dr care a asigurat-o ca totul e ok si a avut dreptate, acum are in burtica in bb
mai stiu sigur pe altcineva care a patit la fel, dar intr-adevar asa era o sarcina oprita din evolutie.
la nastere nu vine daca e in toiul noptii sau daca e libera, dupa ce nasti nu vine sa te intrebe daca esti ok sau nu, si tare imi e ca e in stare sa te lase balta la nastere. conditiile din maternitate eu sincer nu le stiu, dar ceea ce stiu e ca sunt mai bune decat in spital judetean

la un moment dat ma batea gandul sa incerc si alt dr din gl, dar care? toti sunt la fel. auzi de ei si de bine si de rau.

m-am lungit cu povestea... in fine spre sa fie bine la nastere, prin cezariana trebuie sa fac.

va doresc numai lucruri minunate


http://bd.lilypie.com/FXMzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

frumos ai mai scris draga provista.
multumesc.
aceeasi problema o am si eu: alt doctor dar care? ca asa cum ai spus si tu, sa fie toti la fel?

de dr calin nu stiu mai nimic. am inteles ca e specializata pe FIV. am o cunostinta care merge la ea. si a spus ca e multumita dar atat. as fi intrebat-o mai multe, dar eu de cand am pierdut bebelu evit pe toata lumea, mai ales pe burtici. nu as suporta sa vad mila in ochii celorlalti cand le-as spune.

poate incet incet o sa adunam si noi aici informatii despre doctori. tre sa fie mai multi, nu?

mi-a promis cineva ca o sa imi recomande un doctor bun, dar inca mai astept sa-mi spuna. cand oi afla, va zic si voua.

va pup.

provista, sanatate multa si sarcina usoara.


poate viitoare , te DD

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Am o mare rugaminte la voi, si va rog sa ma ajutati pana nu e prea traziu.
Exista in aceasta zona Galati, Braila un laborator care sa dea rezultatul Hcg in aceeasi zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

Citat:
citat din mesajul lui RalMar

Am o mare rugaminte la voi, si va rog sa ma ajutati pana nu e prea traziu.
Exista in aceasta zona Galati, Braila un laborator care sa dea rezultatul Hcg in aceeasi zi?


nu cred. eu, pe unde am fost (4), dau rezultatul de a doua zi icepand.
ai fi avut nevoie astazi, nu-i asa? nu poti sa astepti pana luni, marti. ce s-a intamplat?
sper ca sa fie doar o sperietura si nimic serios. doamne ajuta.



poate viitoare , te DD

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

ralmar scuze ca abia acum am vazut intrebarea ta
eu stiam ca promedica din br da rez in aceeasi zi
si parca si vitalmed din gl

http://bd.lilypie.com/FXMzp3.png

Mergi la inceput