Bioparox

Bioparox | Autor: dani33

Link direct la acest mesaj

Pitica mea are nasul curgator de cateva zile si nu reusesc sa il opresc cu nimic. Nu are febra dar e tare infundata. Si cineva mi-a recomndat Bioparox. Ati folosit acest spray la copii? Este bun?
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

bioparox-ul nu se administreaza la copii sub 30 de luni pentru ca exista risc de laringospasm. daca fetita ta este mai mare de 2,5 ani atunci i-l poti administra.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Roxana, multumesc de interventie. Am citit prospectul. Dar sti cum, sunt o multime de spray-uri si picaturi care sunt apa de ploaie. Ma interesa daca l-a folosit cineva si daca a avut rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Dani33, Bioparox este un spray pentru nas care contine antibiotic (nu mai stiu exact ce, dar scrie pe prospect).
Eu am incercat sa-i dau copilului la un moment dat si plangea tare in momentul in care ii dadeam. Am incercat si eu apoi si este ingrozitor, n-am mai vazut asa spray groaznic, te ustura si te inteapa nasul cateva minute dupa ce iti dai cu el. Si am renuntat bineinteles sa-i dau copilului.
In caz ca are nevoie de picaturi cu antibiotic (secretii galbene-verzui), as zice mai degraba Ophtamesone N.
Daca nu are nevoie de picaturi cu antibiotic, incearca eventual Vibrocil, care contine si un antihistaminic (antialergic) si mai stopeaza un pic nasul curgator tare.
Oricum un medic ar putea sa te lamureasca cel mai bine.

14+ si Bogdan (04.02.2005)
Poze1
Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

nu este doar ptr nas, ci si ptr gat! eu chiar acum il folosesc...este nasol rau la gust, nu l-as da copilului, cu atat mai mult daca nu este la varsta permisa in prospect..dar este ff bun, la mine a functionat, si in sarcina l-am folosit, recomandat de medic.

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Pediatrul ne-a recomandat pentru Dudu incepand cu 1 an si jumatate, pentru rosu in gat, Bioparox sau Tantum Verde. Nu stiu sa contina antibiotic, si oricum au actiune locala. Un fas dimineata si unul seara face minuni, mai ales in cazul celui dintai.

Pentru nas, curatat nasul cu Sterimar si batista bebelusului, apoi Ophtameson N sau Vibrocil.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu il folosesc si pediatra ni l-a recomandat pt copii (3 si 5 ani)...eu il dau in gat...Nu e deloc nasol, e mentolat...mie imi place si copiii ma lasa sa le dau un puf pe amigdale.

de comentat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Eu pot doar sa-ti spun ca piticului meu i s-a prescris bioparox spray cand a avut laringita cu o usoara tuse. Dupa doua zile de bioparox, tusea i s-a agravat foarte mult, tusea si stranuta continuu. Am fost la alt doctor care a zis sa-i intrerup bioparox si sa-i dau tantum verde spray. Pt nas - vibrocil sau ciplox.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Multumesc pentru raspunsuri . I-am dat fetei de 2 ori cu el dar nu cred ca o mai prind pentru ca o ustura nasul (are 4 ani jumatate).
Voi incerca altceva, nu vreau sa o chinui.
Si medicul de familie mi-a spus ca e destul de greu de suportat.
Totusi dupa astea 2 aplicari pare ca e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Colargol 1%,asa mi-a zis orl-ista ca-i cel mai bun pentru pus in nas si ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu spune:

Si mie mi-a recomandat pediatra Bioparox pentru fetita si pana la urma l-am folosit eu.De atunci l-am folosit de fiecare data cand m-a durut in gat - are actiune imediata (cel putin pentru mine).La copil nu l-am incercat, dar nu cred ca as reusi - gustul e intr-adevar neplacut.
Am insa o intrebare: se poate folosi si in timpul alaptarii?

Mergi la inceput