Andrei - Atrezie de esofag

Andrei - Atrezie de esofag | Autor: doina_cel

Link direct la acest mesaj

Andrei este acum in viata datorita VOUA si unor medici deosebiti!

Deoarece situatia s-a schimbat foarte mult de la deschiderea subiectului initial dedicat lui Andrei, am decis sa deschid un nou subiect, cu nume si informatii actualizate.

Subiectele initiale pot fi gasite aici:
SITUATIE CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag, Partea 1
SITUATIE CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag, Partea 2

Despre Andrei s-a mai discutat si aici:
atrezie de esofag

Website-ul lui Andrei si informatii de contact:
Ne puteti contacta oricand pe mail doina.fagurel@gmail.com, dragos.fagurel@gmail.com, sau folosind forma de Contact de pe Website-ul lui Andrei

PROBLEMA LUI ANDREI:

Andrei s-a nascut in Bucuresti in data de 02.03.2006 cu atrezie de esofag (lipsa unei bucati de esofag) si fistula esofago-traheala (esofagul comunica cu traheea printr-un orificiu).

Andrei a fost transferat la Spitalul de Urgenta pt Copii Grigore Alexandrescu si operat la 9 ore dupa nastere.

In total, a fost operat de 4 ori in primele 11 zile de viata, de 3 ori s-a incercat realizarea unei anastomoze (lipirea capetelor esofagului), nereusite, iar a patra oara i s-a facut esofagostomie cervicala (s-a scos capatul de sus al esofagului la piele si s-a facut un orificiu prin care iese saliva) si esofagostomie distala (s-a scos capatul de jos al esofagului, cel atasat de stomac, la piele si s-a facut un orificiu prin care s-a bagat un tub pentru a putea fi alimentat direct in stomac. In urma acestor operatii, Andrei a mai ramas numai cu aproximativ 2 cm de esofag.

In urma fiecareia dintre primele 3 operatii au aparut complicatii majore. Andrei a fost diagnosticat cu pneumonie severa si insuficienta cardiaca. In interval de 1 luna si 18 zile a avut nenumarate episoade de desaturare (scadere a concentratiei de oxigen din sange) si de bradicardie (cadere a pulsului) si 6 stopuri cardiace si episoade de reanimare. In ultimele 2 sapt inainte de transferul in Germania (20 aprilie), Andrei a primit incontinuu stimulente cardiace.

TRANSFERUL IN GERMANIA:

Deoarece starea lui se inrautatea, medicii ne-au anuntat ca nu va supravietui. Atunci am decis sa il transferam in Germania, in Bremen, cu orice risc.

In data de 20 aprilie 2006, Andrei a fost transferat in Bremen cu un avion medical special, cu zbor dedicat, de catre German Air Rescue. In urmatoarele 2-3 zile, Andrei a fost stabilizat, iar apoi a putut fi detubat si eu l-am tinut in brate petru prima data...

TRATAMENTUL IN BREMEN:

In Bremen s-a incercat salvarea esofagului natural al lui Andrei, ceea ce i-ar fi dat posibilitatea sa aiba o viata perfect normala. Esofagul are proprietatea extraordinara de a creste, daca i se aplica o anumita tensiune pe ambele capete. Dr John Foker din USA, inventatorul unei metode de alungire a esofagului (www.surg.umn.edu/surgery/Divisions/Cardiothoracic/home/eatf.html" target="_blank">Website-ul Drului John Foker), a venit in Bremen, special pentru a il opera pe Andrei imnpreuna cu doctorita chirurg din Bremen, Dr Heidrun Gitter.

Lui Andrei i s-au mai facut 2 operatii. Din pacate, datorita operatiilor anterioare si a complicatiilor suferite, problema lui Andrei nu a putut fi rezolvata la momentul respectiv. S-a decis sa fie stabilizat mai intai (acest lucru a durat aproximativ un an si jumatate), iar ulterior sa se incerce dinnou repararea esofagului.

TRANSFERUL IN MUNICH SI ULTERIOR ACASA:

In data de 13 decembrie 2006, Andrei a fost transferat in Munich, tot pe sectia de Terapie intensiva a Spitalului Universitar von Haunersches. A mai stat inca aproape 2 luni in spital, dintre care o luna a fost ventilat artificial dinnou datorita unei viroze severe la plamani.

Din data de 2 februarie 2007 Andrei a venit acasa, dupa 11 luni de spitalizare, in total, dintre care 9 pe Terapie Intensiva. Acum Andrei se dezvolta si recupereaza intarzierea datorata spitalizarii.

CE URMEAZA IN TRATAMENTUL LUI ANDREI:

Andrei va trebui sa mai treaca prin operatia de construire a esofagului. Exista mai multe variante (plastie cu jejun - o parte a intestinului subtire, transpozitie gastrica - ridicarea stomacului in torace, plastie cu colon), insa fiecare prezinta avantaje si dezavantaje. Plastia cu jejun ne-a fost recomandata ca fiind optiunea cea mai buna pentru Andrei, insa este o operatie f dificila si necesita medici experiementati.

Cea mai multa experienta o au cei din centrul medical universitar in care profesa Dr Foker, in Minnesota, America, sau o echipa de medici din Olanda. Am ales sa mergem in Olanda, deoarece este o locatie mult mai accesibila atat din punct de vedere financiar cat si din punct de vedere al locatiei. Am discutat cu seful sectiei de chirurgie al clinicii Sophia Erasmus MC din Rotterdam si speram ca operatia sa poata avea loc in Februarie 2009.

FINANCIAR:

Datorita perioadei extraordinar de lungi de spitalizare din Bremen, costurile finale au ajuns la 161.775 EUR.

Am achitat integral, la momentul zborului, costul transportului medical cu avion dedicat (nu exista alta posbilitate avand in vedere starea lui Andrei la momentul transferului), din toate economiile pe care le aveam.

Am achitat de asemenea si un avans din costurile estimate ale tratamentului cu bani imprumutati de la compania la care lucram eu si sotul la momentul respectiv.

Vom continua inca foarte mult timp sa achitam suma pe care o datoram pentru tratamentul lui Andrei. Insa, pe de alta parte, Clinicii Bremen-Mitte ii datoram nu numai acea suma de bani, ci si viata lui Andrei, asa ca orice efort financiar din partea noastra este perfect justificat si merita facut.

DIRECTIONAREA DE CATRE PERSOANE PARTICULARE A 2% DIN IMPOZITUL PE VENIT CATRE ANDREI:

Va multumim pentru ca sunteti alaturi de noi, de atata vreme! In felul acesta, ne e mai usor sa mergem mai departe.

Pentru donarea a 2% din impozitul pe venit, ne ajuta urmatoarea fundatie:

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita

Happiness is a smile



Haideti sa il vedeti pe Andrei !

Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Doina de cand preiei bazarul?Te intreb pentru ca mai am cateva produse de adaugat

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

ne rugam sa fie bine Andrei ! E un copil atat de dulce !!!

Doina, daca te pot ajuta cu bazarul cu ceva, sa-mi zici te rog !




oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Multumim, Oana! Si noi va tinem pumnii si pumnisorii sa fie totul bine cu Soniuta. Zi-mi cu tubusoarele, unde sa le trimit! Si multumesc mult pentru ajutorul cu bazarul.

ancadragoman, am trimis mail la administrator pentru aprobarea preluarii si a deschiderii subiectului si ma gandeam sa astept sa primesc aprobarea mai intai. Dar totusi cred ca o sa deschid astazi subiectul si poate ca merge mai usor asa, se va uita un moderator si sper ca il va valida. Cazul e oricum deja validat si cunoscut de multa vreme, asa ca nu cred sa fie probleme.

Deci... sper ca astazi deschid bazarul, in masura in care ma lasa Andrei si daca ma descurc.

Happiness is a smile



Haideti sa il vedeti pe Andrei !

Despre Andrei pe DC: Andrei - atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

La multi ani lui Andrei! Ne cerem iertare pentru intirziere!

Eu cred ca Andrei e puternic acum si se va recupera repede dupa operatie, si pe urma va merge si la gradinita .



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Sa inteleg ca mai aveti nevoie de 31 de mii de euro?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Tocmai am primit si aprobarea. Multumesc! Ma pun pe treaba cu subiectul, suntem "in totala legalitate" .

Happiness is a smile



Haideti sa il vedeti pe Andrei !

Despre Andrei pe DC: Andrei - atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Felicitari Doina,sper din tot sufletul sa poti achita acea suma,sa puteti sa va pregati si financiar pentru operatie!
Oricand va oferim ajutorul,va suntem alaturi,Doamne-Ajuta sa putem aduce zambetul pe chipul lui Andrei!
Impreuna suntem mai puternici

Minoiu Mariana
-------------------
Aici il puteti vedea pe Ionut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Suntem cu ochii pe voi si poate reusim si noi sa contribuim cu ceva!
Multa sanatate tizului nostru si un pupic dulce!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Mariana, multumim! Ai perfecta dreptate, impreuna suntem intr-adevar mai puternici, si reusim sa facem lucruri pe care altfel nu am avea nici o sansa sa le realizam.

Sincer sa spun, eu de-abia astept sa stiu ca am scapat de povara sumei aleia si ca putem in sfarsit privi numai inainte. De-abia astept sa vina momentul cand predau bazarul si rog moderatorii sa mute subiectul dedicat lui Andrei in alta sectiune decat cea de umanitare... Deocamdata insa mai ramanem un pic pe aici, suntem de atata vreme incat ne gandim ca ne-ati simti lipsa

Sper sa se rezolve odata si cu Andrei. Din toata "gasca" el a fost primul si a ramas ultimul...

Nana, noi stim ca sunteti de multa vreme atenti ce se intampla cu Andrei si ne bucuram ca ati mai dat un semn. Pupam si noi tizuletu'.

Happiness is a smile



Haideti sa il vedeti pe Andrei !

Despre Andrei pe DC: Andrei - atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am fost azi la banca si am donat 50 de lei.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput