aperitive-salate

aperitive-salate | Autor: romana_74

Link direct la acest mesaj

As vrea sa imi impartasiti retetele de aperitive salate cu si fara maioneze, pe care le preparati la ocazii diferite. Sunt intr-o mare dilema anul acesta la alcatuirea meniului de Craciun, pe langa "porcarii", deoarece ai mei sunt satui de vesnicele salate de vinete, boeuf, peste si ciuperci pe care le prepar in fiecare an. Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

romana eu fac o pasta de conopida cu care se pot umple si rosii-poza

-1 conopida micuta sau jumatate de conopida mai mare,fiarta
-1ceapa mare
-1catel usturoi
-ulei,mustar,un galbenus crud si unul fiert pentru maioneza
conopida se toaca marunt dupa ce a fost fiarta. ceapa se pune la calit in ulei pentru cateva minute la foc mic.trebuie sa se inmoaie putin.se face o maioneza clasica din galbenusul crud,cel fiert si putin mustar.se adauga in maioneza ceapa calita si racita,stoarsa de ulei,ustuoiul pisat si la final se pune conopida tocata fin.

sau o salata de paste cu suca-poza


-paste fainoase(eu am folosit gobetti)
-sunca presata
-ceapa verde
-castraveciori acrii
-1 ardei micut rosu
-maioneza facut acasa dintr-un galbenus crud,unul fiert,100ml ulei
-1 pahar creme fraiche sau smantana acra,groasa
-putin patrunjel verde tocat fin

pastele se fierb in apa sarata,sunca si ardeiul se taie cubulete,ceapa inele iar castravetii acrii se toaca marunt.se pregateste maioneza si se amesteca apoi cu paharul de creme fraiche.pastele bine stoarse de apa,maioneza si legumele se amesteca si se da salata 1-2 ore la frigider.

si mama face mereu salata de icre iar cumnata aduce una de ton si porumb.

mamica fluturasului Matei




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Apropos de rosii umplute, eu fac o pasta de branza (dulce, telemea, si putina smantana), cu marar proaspat tocat si un graunte sau doi de usturoi (depinde cata branza am), si cu aceasta umplu rosiile. Deasupra le infig o crenguta de marar (tot proaspat), sau feliute de masline combinate (verzi si negre).
Mai iau ardei gras colorat (rosu, galben si verde), ii tai varful la mai putin de jumate (ma refer la ardeii aceea care pot sta in "varf", adica nu sunt ascutiti), si ii umplu cu pasta de peste. Pasta asta se poate face din ce peste iti place, faramat bine si frecat cu putin unt, piper si ceapa tocata foarte marunt. Si pe astia ii poti orna cum vrei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Iata cateva salate pe care eu le prepar cu maioneza:

Salata de ton cu maioneza
ingrediente: conserva de ton (eu prefer ton bucati) , salata verde sau iceberg, rosii, castraveti in otet, crutoane , ardei rosu sau gogosar( proaspat, nu in otet sau altfel), porumb din conserva, maioneza, sare. Se poate adauga si putin morcov ras, da gust bun. Ingredientele se combina dupa gust. La aceasta reteta sunt foarte atenta la conserva de ton pe care o folosesc. Eu nu consum ton decat in salate si din experienta spun ca nu toate au acelasi gust.Si daca nu-ti place gustul tonului, nu iti place nici salata.

Salata de mai sus se poate face si cu pui, doar ca se scoate din reteta castravetele in otet , se pune iceberg( iese mai buna cu iceberg decat cu salata verde) si se adauga morcov ras.

Salata de pui cu maioneza
Ingrediente: piept de pui taiat in bucati mici, cartofi fierti in coaja , curatati si taiati bucatele, mazare verde, porumb,castraveti in otet sau murati taiati bucati, maioneza. Ingredientele se combina dupa gust.

Salata de telina cu maioneza
Ingrediente: telina si morcov date prin razatoare, maioneza, zeama de lamaie ( eu fac maioneza cu zeama de lamaie, dar pentru cei care folosesc de la borcan , se poate adauga putina zeama de lamaie direct in salata).

Daca imi mai amintesc si alte retete, revin sa le scriu.
-------------------------------------------------------------




"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Fetelor... impresionante salatele...sa stiti ca le voi incerca pe fiecare si va scriu impresii...

OSNA- sunt mortale salatele, mai ales cea cu conopida presimt ca va fi grozava!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

A, si am uitat sa va impartasesc o reteta de salata super si usor de facut si buna... din doua pachete de surimi congelat, o ceapa si maioneza. se taia surimi feliute potrivite, ceapa cubulete, putina maioneza fauta in casa si sare, piper si e gata... mananci de nu te mai opresti, mai ales daca iti place pestele... surimi e dulce si are gust de peste numai cat trebuie. Va spun eu, ca eu nu ma dau in vant dupa peste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

salata de cus cus cu sunca si porumb

1 pachet cus-cus
o conserva de porunb
sunca praga
maioneza

se fierbe cus-cusul , dupa ce este gata se amesteca din cand in cand in el pana se raceste(sa nu se lipeasca bobitele intre ele)
cand este rece se adauda sunca taiata cubulete, porumbul si maioneza.se adauga sare si piper dupa gust.
aceasta salata este mai buna a II a zi , dupa ce se combina gusturile , dealtfel ca si orice salata ,zic eu

------------------------

ADINA SI VLAD (17-11-2004)

VLAD
POZE CU PUIUTUL MEU
www.dropshots.com/vl-ad" target="_blank">filmulete Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Salate fara maioneza:
Salata de ton cu paste: paste fainoase sub forma de spirale sau melcisori (eventual poti folosi din alea colorate, pentru mai mult efect), ton in conserva (fie in apa, fie in ulei, si atunci nu mai adaugi ulei la salata), ceapa taiata rondele, porumb de la cutie, masline feliate. Se amesteca ingredientele si se acreste dupa gust cu otet si/sau lamaie. Se adauga putin ulei daca e cazul. Dupa gust, se poate pune si salata verde taiata mai marunt.

Salata de macrou marinat: macorul marinat se taie in bucatele mici si se amesteca cu ceapa taiata rondele, MULT marar tocat si boabe de mustar. Se adauga putin ulei si eventual, otet si/sau lamaie (depinde de cat de acru este pestele). E mai buna dupa cateva ore, cand gusturile incep sa se amestece.

Salata de cruditati: morcov si telina rase pe razatoarea mica, se asezoneaza cu putin ulei, otet sau lamaie si mujdei de usturoi. Merge foarte bine ca garnitura la mezeluri (sunca, pastrama etc.)

Salata cu peste afumat: orice peste afumat taiat bucatele mici, amestecat cu cartofi fierti taiat cubulete si ceapa rondele. Se asezoneaza fie cu ulei si otet, fie cu maioneza. Asta e o salata mai simpluta, poate nu chiar de sarbatori, asa, mai de toata ziua. Dar e gustoasa.

Salata din multe legume: se taie cat mai multe feluri de legume (de ex. salata verde sau salata chinezeasca, ardei, rosii, castraveti, morcovi, telina, porumb etc.), la care se adauga masline feliate, branza rasa sau taiata cubulete si (pentru mai mult efect) crutoane (se gasesc la punga la Mega Image). Se asezoneaza fie cu ulei si otet, fie dupa gust cu sosuri de salata cumparate de gata la sticla. Sfat: cu cat veti folosi mai multe tipuri de legume si verzituri, cu atat salata e mai buna. Merge si ca aperitiv (eventual se poate adauga si ceva sunca taiata cubulete) si ca garnitura la friptura.

Toate salatele astea fara maioneza merg si la cei care au probleme digestive, plus ca sunt mai "de dieta" ca sa zic asa, ca oricum masa e plina de "porcarii" cu multa grasime si, normal, multe calorii.

Pentru slabuti, cu maioneza:
Salata berlineza (dar e o reteta clasica, poate o stii deja):carne de vita tocata fin, castraveti murati tocati, maioneza (nu mai scriu reteta de maioneza, ca se stie) si putin ketchup.

Oua umplute: Si asta e reteta clasica, multe lume face asa ceva, dar ca un mic secret: adauga intotdeauna in umplutura (pe langa galbenusul de ou fiert si maioneza) putina telemea rasa si nu uita sa asezonezi dupa gust cu mustar. De asemenea, umplutura e mai gustoasa daca pui in ea cubulete de cascaval si sunca. Vei vedea, ies delicioase asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

o salata cu un gust deosebit, tot cu maioneza:
cantitatile sunt din ochi, dar la un piept de pui mai marisor, pun:
2 cutii de ciuperci(am incercat si cu ciuperci proaspete si nu mi-a placut), 4, 5 cepe, sare, piper, otet si marar.
ceapa se taie solzi si se pune intr-o craticioara la fiert acoperita in otet si restul apa. se lasa pana otetul se evapora de tot, mestecand sa nu se prinda. ciupercile se toaca marunt si se amesteca cu ceapa racita intre timp si cu pieptul de pui tocat. se sareaza, condimenteaza dupa gust, se adaoga si maioneza, mararul si se amesteca bine.

leuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

a adus cineva la servici zilele trecute o salata de conopida cu maioneza si usturoi, a fost super buna, conopida era fiarta

am mai mancat la o prietena
salata de peste afumat cu cartofi fierti in coaja si taiati cubulete si maioneza
salata de sfecla rosie (de la borcan -Olympia, aia taita cubulete) cu piept de pui taiat marunt si maioneza

Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 9+

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Hmmmm- ce bine suna retetele voastre...va promit ca le voi incerca pe toate. Am un mare pacat...imi plac tare mult aperitivele cu maioneza.. asa ca...sunt plina de calorii

Mergi la inceput