Ce dulciuri/prajituri, cu fructe congelate?

Ce dulciuri/prajituri, cu fructe congelate? | Autor: tlaura

Link direct la acest mesaj

Fetelor, va rog sa ma ajutati cu cateva idei ; am cateva pungi cu fructe congelate, si vreau sa mai scap de ele; imi ocupa mult spatiu in congelator. Asta vara imi faceam inghetata din ele, acum m-am cam plictisit de inghetata plus ca nu mai e nici sezonul; azi am musafiri la masa, si m-am gandit ca as putea pregati ceva cu ele.
Dar habar nu am ce! Ma gandeam la o prajitura cu visine, dar nu stiu daca merge. (am visine, capsuni si doua pungi cu fructe de padure).
Multumesc pentru orice idee!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Poti face orice vrei,prajituri cu blat de pandispan si fructe,tarte,strudele,sa le adaugi la creme gen diplomat,cu visine poti face padurea neagra...moaama de ce n-am eu bunatatile astea..:)

Le poti pasa,adauga la gelatini si face jeleuri sau adauga in frisca batuta si-ti ies creme parfumate(fruct pasat+zahar+gelatina +frisca batuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Laura, cauta pe culinar "prajitura turnata cu mere sau branza". Eu o fac foarte des cu fructe congelate, mie imi place in special cu fructe mai acrisoare (visine, fructe de padure). Le pui direct congelate in prajitura.
Stiu ca pentru musafirii de azi, raspunsul meu vine prea tarziu, dar poate iti e de folos data viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinait spune:

Eu fac adeseori crumble cu fructe congelate, indiferent care sunt.Avantajul este ca se face rapid si este tare bun! E o reteta de la o prietena de-a mea englezoaica.

Uite cam cum fac eu:
*o punga de fructe congelate pe care le pun direct din congelator intr-un vas termorezistent.

* 150 g faina alba
* 75 g unt
* 4 linguri fulgi de ovaz
* 2 linguri zahar brun
* 4 linguri fulgi de migdale



Incalzesc mai intai cuptorul.


Intr-un bol pun faina si untul taiat bucatele si le amestec cu mana pana obtin un aluat sfaramicios.
Adaug apoi migdalele, zaharul si fulgii de ovaz si amestec bine. Aceasta compozitie o pun apoi peste fructe si o pun la cuptor vreo 25 de minute.
Noi o servim cu putina scortisoara presarata si smantana .

T

Mergi la inceput