Cadouri de Craciun facute acasa

Cadouri de Craciun facute acasa | Autor: peanut

Link direct la acest mesaj

Anul acesta vreau sa dau rudelor un cos cu cadouri facute de mine. Pana acuma am pe lista: bomboane cu nuci, raffaello, prajituri, sticksuri invelite in ciocolata, poate niste turta dulce. Bineinteles ca fac la fiecare familie cate o pungulita mica, sa nu stau nici eu toata ziua in bucatarie. Ce mai recomandati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Nu raspund chiar direct la intrebarea ta dar.. Eu am dus de ex un cosulet de ciocolata facut de mine ca www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7879/Un-cadou-dulce-cosulet-de-ciocolata-filigranat-si-trufe/" target="_blank">aici. L-am umplut cu diverse bunatati, dar cumparate ;)
Se face usor si e mai original
A avut succes de fiecare data

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Daca faci cos cu cadouri.. alte idei ar mai fi: sticlute de bere mici mai speciale, nu alea de serie gen tuborg, la fel cafea sau ceai cumparate evt. la magazinele speciale..

Ma mai gandesc

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Ma gandeam si la o tema, cum ar fi un cosulet ptr ceai si sa pun in el o cana mare, pliculete sau frunze de ceai, vreo cateva cookies ptr ceai, un teawarmer - un fel de caciulita ptr ceainic, ca sa nu se raceasca-sau si un amestec de ciocolota dulce.

Super ideea cu cosuletul! Numai ca nu stiu daca m-as mai indura sa-l dau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Si la noi este traditia cosuletului in familie.
In el pun :
ciocolata praline
o sticla de Jonny Mergatoru
Ocutie de alune
un cozonac cumparat
turta dulce
si traditionalele bomboane de brad
Mai pun si o champanie doar pt.parinti si socri.
Un buget de 50euro /cos



Sophia 2ani
+21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu pun biscuitei de craciun, din cei care se fac cu o luna inainte, ambalati in pungi mai deosebite (celofan simplu cu stelute si funda rosie, sau tul daca am ramas prin casa, stelute aplicate, o crenguta de brad).

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Noi anul trecut am primit un cos care avea o sticla de vin din '99.o lumanare groasa in trei culori de rosu,si ciocolatele foarte frumos ambalate,un con vopsit in alb,si fan.Tot cosul a fost ambalat in ceolofan si legat cu o funda rosie.Initial am crezut ca e cumparat,abia mai tarziu am aflat ca,sora sotului le migalise la mana.Super fain mi-au placut tare mult.

Irina lui Pierre-Sebastien nascut la 05.06.07.





Sebastien's age Pictures www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montage
*Miracolul nostru*




**Ramona are nevoie de ajutor**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Am gasit si cateva exemple

http://craciunul.blogspot.com/2007/12/cosulete-de-craciun.html

http://www.cosulete.ro/cos%20traditional.html

http://www.cosulete.ro/cos%20special.html

Irina lui Pierre-Sebastien nascut la 05.06.07.





Sebastien's age Pictures www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montage
*Miracolul nostru*




**Ramona are nevoie de ajutor**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Si eu duc cadouri dulci de Craciun.
Noi mergem cu colindul(cu fetita noastra) in seara de Craciun la rude si prieteni apropiati,carora le duc cate un cadou cu dulciuri home made.
Asa sau asa foarte de efect si fara prea multi bani,coronite facute din compozitie de negresa,negresa pregatita pentru Craciun cu nuca ,scortisoara si diverse fructe confiate,glazurata cu glazura de la Dr Oetker si nuca prajita,golul din mijloc il umplem cu fursecuri sau biscuiti facuti in casa(sau turta dulce).

Fursecuri oricum fac ptr noi,ceea ce fac in plus sant coronitele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Peanut, tu te referi la ce sa contina un cos-cadou de Craciun sau la bunatati facute efectiv de tine? Pentru ca daca vrei sa daruiesti bunatati facute de tine, poti incerca asa: un borcan fain in care ai pus branza feta taiata cubulete, mirodenii uscate (rozmarin, de ex) si ulei de masline. (cuburile de feta se pot pune in salata, sau daca se da la frigider, uleiul de masline se face "unt" si se mananca apoi pe baghete de paine fierbinti unse cu usturoi), diverse bauturi (lichior de cafea, lichior de menta, votca cu vanilie), fursecuri in diverse forme (sunt forme speciale de Craciun de cumparat cu care sa le tai). Eu pentru nasii mei o sa fac un cosulet in care pun bunatati mai deosebite pt ca ei sunt foarte deschisi la nou. Le cumpar pe rand, nu ma las pe ultima suta de metri ca sa nu fie cheltuiala chiar asa uriasa si stiu ca ceva de mancare e intotdeauna nimerit, mai ales ca ei au cam de toate si e greu sa le mai iei ceva deosebit cadou.

Printesa Eliza

Mergi la inceput