Sporul casei (sticla cu seminte!)

Sporul casei (sticla cu seminte!) | Autor: Anuska

Link direct la acest mesaj

La scoala a primit tema de a face acest obiect.
Am inteles ca se pun intr-o sticla de o forma frumoasa diverse soiuri de seminte de culori diferite, in straturi, care sa arate frumos si apoi se leaga sticla cu ceva material la gura.
Am gasit si ceva poze cu acest obiect de decor...

In mare mi-am cam facut o idee despre cum s-ar face, insa poate stiti unde pot gasi explicat procesul de fabricare.
Multumesc daca ma puteti ajuta!


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

anusca, stiu ca mai poti pune niste ate in vas(la baza vasului in forma de + si cu capetele in exteriorul vasului) si dupa ce pui semintele/faina/malai/etc tragi usor de ate astfel incat ele se combina intr un mod dragut;
sper ca ai inteles cum se pun atele

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

n am gasit instructiuni,dar uite niste modele.... poate te inspiri dinele http://www.sporulcasei.go.ro/modele.htm

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Multumesc mult de idei!
Eu ma gandeam ca "scurgerile" alea de straturi se fac cu scobitoarea... Inca nu m-am apucat de treaba, mai ma documentez si adun materia prima... Oricum, acum nu mai mi se pare atat de complicat.




*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anuska, intamplator maine mergem la cineva care da petrecere de casa noua => cadou... m-am gandit la o floare, bineinteles si un astfel de obiect, doar ca nu am gasit de cumparat (nici n-am avut timp sa caut prea mult) si l-am facut eu. Am luat seminte de la raionul de mancare de pasari din Hornbach, un sac de sfoara (care se foloseste la protectia plantelor iarna), un somoiog de rafie, un plic cu mirodenii uscate destinate decoratiunilor de Craciun (contine bete de vanilie, niste stelute care imi scapa cum se numesc, cateva felii de lamaie si mar uscate), am mai cumparat un tub de vopsea acrilica bronz si unul negru si o vaza cilindrica de app 30cm inaltime si 7cm diametru din sticla clara. Asta a fost cel mai greu. In vaza am pus mai intai un strat de alune, apoi orez, apoi am strecurat 2 bete de vanilie pe langa peretii vazei si orez si la fel am facut si cu 3 felii uscate (de mar si lamaie), apoi un amestec de tot felul de seminte, porumb, orez, mei, leustean si busuic uscat (aveam in casa), iar orez, boia, orez, mei, sare. Ultimele straturi s-au subtiat considerabil. A.. si cam pe la mijloc am inserat vertical pe langa peretii sticlei si acele stelute condimente de care spuneam. Fiind cadou, mi-a fost teama sa nu nasca tot felul de ganganii sau molii din semintele acelea asa ca am topit 3 lumanari de tort si am turnat ceara ca pe un capac ermetic peste ultimul strat.
Am taiat in forma de cerc 2 straturi de sac si pt ca spre varful sticlei erau mai frumoase straturile si mai subtiri, n-am mai pus sus panza de sac, ci la baza, ca pe o farfurie ondulata (i-am cusut onduleurile cu sfoara de rafie pe care am legat-o cu un bat de vanilie ) Deasupra acestei 'farfurii' am legat pe sticla si 3-4 fire de rafie. Pe ceara am scris niste urari (ca sa prinda vopseaua pe ceara trebuie sa o combini cu putin sapun lichid) in negru cu umbre de bronz. Pe peretii sticlei am schitat niste stele de bronz pe urma celor reale si am mai facut niste punctulete sus de tot unde se vedea ceara.
Am mai cumparat si o inflorescenta de mei pe care am pus-o ca o coronita deasupra batului de vanilie cu care am incheiat farfuria de panza de sac. Farfuria am lipit-o pe laterale si in puncte de lipici caci doar sfoara nu o tinea suficient.
Nu stiu cat de coerent am reusit sa explic, dar sper ca am fost de ajutor.



Bucurie!

Mergi la inceput