Alaptatul-Help Line-(10)

Alaptatul-Help Line-(10) | Autor: flower_power

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=244792" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(1)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(2)
Alaptatul-Help Line-(3)
Alaptatul-Help Line-(4)
Alaptatul-Help Line-(5)
Alaptatul-Help Line-(6)
Alaptatul-Help Line-(7)
Alaptatul-Help Line-(8)



www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY" target="_blank">Primii pasi spre alaptare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25770" target="_blank">Alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26054" target="_blank">Mastita si tratamente naturiste


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20163 " target="_blank">Menstruatia si alaptatul


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792" target="_blank">Laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25454" target="_blank"> Pentru intarcare, cum oprim lactatia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24989" target="_blank">Plansul bebelusului in timpul suptului


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26199" target="_blank">Mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi



Buna ziua tuturor!

Sunt o tanara mamica , puiul meu are abia o sapt si jumatate. Am incercat sa ma documentez despre alaptat inainte de nastere, dar marea de informatii nu a facut decat sa ma bage si mai mult in ceata. S-ar putea sa pun o intrebare care s-a mai discutat in acest subiect, dar cred ca ma intelegeti, nu am timp sa citesc tot, din pacate. Imediat dupa nastere am incercat sa alaptez, lapte era f putin asa ca asistentele ii dadeau lui bebe completare cu formula. Odata ajunsi acasa, a venit si laptele, si am eliminat de tot laptele praf. Problema este ca si asistentele de la spital si pediatrul m-au speriat cu mastita, canale infundate si alte minuni si m-au spus sa nu las lapte in san dupa masa lui bebe, ci sa-l scot cu pompa, ca altfel ramane acolo si .... A fost un chin, aproape ma , aveam rani, numai cand se apropia momentul alaptatului intram in panica. Discutand cu o prietena care a nascut si ea de curand, mi-a spus ca nu este nevoie sa ma mulg dupa mese, pt ca astfel se produce si mai mult lapte pe care bebe nu-l poate suge si se formeaza un cerc vicios.
Eu acum ce sa fac? Am renuntat la muls, dar ramane destul de mult lapte si am sanii ca piatra inainte sa vrea bebe sa pape. Sa mai suport un pic pana se regleaza cantitatea de la sine? Sau mai trebuie pompa din cand in cand? Sa-l las la un singur san la o masa? Sau trebuie pus la ambii sani?

Ufff...sunt derutata total. Sper sa fac bine ce fac...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Flower_Power, sa-ti traiasca copilasul.
Eu nu m-am muls deloc, decat cand trebuia sa ii las laptic pentru ca plecam de acasa. Oricum cea mai buna pompa e bebe. Pune-l la san de cate ori cere si in scurt timp o sa vezi ca secretia lactata se va regla in functie de necesarul copilului. La inceput o puneam sa suga din amandoi sanii, dar de pe la o luna am lasat-o sa suga doar dintr-unul. E bine zic eu sa suga doar dintr-un san pentru ca laptele gras si hranitor se elibereaza la sfarsitul mesei.

E important sa te relaxezi, sa nu mai pierzi timpul cu mulsul( mie mi s-a parut o operatiune destul de dureroasa), sa te odihnesti cat de mult poti si sa bei lichide. Inca o chestie, sa iti gasesti o pozitie de alaptat cat mai odihnitoare, eventual culcata pe pat intr-o parte.

Sa ai un bebe cuminte si mancacios



Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Flower-power, felicitari ca ai renuntat la lapte praf!
sa nu ne ascundem dupa deget, primele saptamani de alaptat sunt grele, dar dupa ai ttul devine f placut.
ca sa rezisti mai bine:), un mic sfat: inainte de supt mulge manual 2, 3 jeturi, nu mai mult, doar atatacat sa fie sanul un pic mai relaxat si sa apuce bebe mai usor.
pe bebe il pui cat mai mult la un sg san, dar evtl dupa juma de ora daca vezi ca mai vrea poti sa-l pui si la celalalt, ca sa se mai elibereze.
Eu la primul copil o puneam cam mult cand la unu cand la altul ca sa mi se detensioneze...rezultatul? am facut lapte in exces si copilu sugea mereu laptele de inceput, de aia a crescut f putin prima luna.
Cand m-am dumurit ce si cum, pe la 2 luni, a luat fata si cate un kil.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Vin si eu tipand disperata dupa ajutor. Am nascut marti, la spital nu prea am avut lapte. Joi am venit acasa, lapte fff mult in sani. M-am muls, m-am masat. Problema care a aprut acum e ca bebelina sta efectiv agatata numai de sanul meu. Din 2 in 2 ore. O pun la san, suge energic 5, max 10 minute, apoi ma chinui sa o trezesc. Doarme ca valiza in gara. O las sa doarma si apoi se trezeste si urla de foame. Evident, mi-a facut super rani. NU MAI POT DE DURERE!!!!!
Dar suport pt ea, ca vreau sa o alptez exclusiv. Am incercat cu mamelonul de plastic si desi curge efectiv laptele, trebuie doar sa deschida gurita sa-i curga, nu prea ii place. De dimineata l-a scuipat si pana sa-mi dau seama eu ce si cum, am vazut ca scuipa sange. Din san iesea sange, apoi lapte, iar sange. Am mutat-o la celalalt san si m-am muls cu pompa. Nu a mai iesit deloc sange. Iese doar la primele 10 jeturi. Acum nu stiu ce sa fac, sa o mai pun la sanul care sangereaza, sau sa ma mulg?
Eu o pun la fiecare masa doar la un san, pe ideea ca ea oricum nu reuseste sa goleasca nici macar un san...
Inca ceva, eu sunt slaba moarta...de abia ma tin pe picioare. Cine ma vede nu isi da seama ca am nascut. Nu mai am burta, am 2 bete. Ma simt epuizata. Ma gandesc ca poate nu o sa pot alapta f mult timp, si sa profit acum si sa mulg excesul de lapte, ca sa pun la congelator, sa am si mai incolo. Dar nu stiu daca nu intru intr-un cerc vicios. Nu am luat pana acum nimic pt stimularea lactatiei. Ar trebui sa iau ca sa mentin lactatia? La mine numai daca [ploange bebelina incep sa produc, si sa curga efectiv din san. In 5 min cu pompa scot cam 30-40 de ml.

Va multumesc cellor care imi raspund.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Nu e nimeni pe aici? Bebelina se trezeste si nu stiu ce sa fac. Sanul care sangereaza e plin. Sa-i dau sau nu?

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

OOOf.
Mulge tot asa inainte, sa nu fie prea plin sanul cand ii dai.
o sa-ti treaca si ranile! ai grija sa apuce f f corect, o buna pozitie vindeca.
Asa a patit si sora mea, prima zi cu niste sange, dar acum, la 3 sapt, nu mai are urma de rana.
Mananca bine si cand doarme fata dormi si tu!
Nu conteaza ca est slaba, cunosc slabanoage care au lapatt un an jumate.
Sa mananci bine fructe si legume crude, asta e cel mai important, sa te vitaminizezi.
daca mananca din doua in doau ore e super! majoritatea mananca din juma in juma de ora!
bafta! nu te lasa!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumesc pt raspuns. Deci nu e periculos pt ea ca mai curge putin sange. Ca eu de suportat, suport durerile, ca vreau sa-i fie ei bine. De asta mi-e teama, sa nu ii fac rau daca inghite prea mult sange.
Mai vroiam sa va intreb cevca, din cauza ca am avut o sarcina cu probleme si contractiile si durerile au inceput pe 19 oct si am nacut pe 18 nov, nu am mai dormit ca lumea. apoi saptamana asta, nu cred ca am dormit 20 de ore legat. Am avut probleme cu epiziotomia si nu am dormit de cand am nascut. De abias azi-noapte am dormit si eu vreo 3 ore. Am, nevoie de somn, si cum ea suge din 2 in 2 ore, nu reusesc sa adorm, ca ea incepe sa palga. Inca nu pot dormi cu ea la san, pt ca eu am sanii mici si cand o pun trebuie sa apas pe san ca sa-i eliberez nasucul. Asa m-au invatat la spital. Si nu pot dormi, de teama ca scap sanul si o asfixiez. Ma gandeam sa ma mulg si sa-i dau biberon noaptea ca sa pot dormi. Dar daca o invat cu bibe si apoi nu mai vrea san? si asa a trebuit sa-i dau suzeta din cauza ranilor de la san, pt ca ii place sa stea cu sanul in gura,sa-l molfaie. In spital i-au dat formula cu bibe, si nu am avut probleme cu ea. a acceptat de la inceput sanul.
Observ acum ca sanul la care am pus-o azi de 3 ori, ca sa-l menajez pe calalt e deja plin, pt ca vine ora mesei. S-a reglat desi e solicitat mult mai mult. La a 3-a masa era mai gol....si credeam ca nu o sa se umple asa repede, sa-i mai pot da tot de la el.Il las asa, sau il mulg?

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu e ok sa-i dai bibe noaptea, pt ca noaptea se stimuleaza lactatia cel mai mult prin supt!
cel mai bine e sa dormi chiar si cate juma de ora cand doarme ea. E f important sa te odihnescti, chiardaca peapucate.
Ai sa vezi ca te vei obisnui sa dormi cum pui capu.
incearca si suzeta sa o ,imitezi, sa zicem ca acuma esti cu sanul ala etc, dar in mod normal copiii stau la san f mult in primele 3 luni de viata, prcatic agatati, asa e normal, natural, firesc.
E obositor pentru mama, dar merita fiecare chin, crede-ma.
nu mulge, decat ti-am mai zis, cetava jeturoi sa nu "plezneasca".dar incearca sa dai si din sanul celalalt, mulgi un pic inainte sa vezi cum e tgreaba cu sangele si gata.
cred ca ai probleme cu un vas pe-acolo...

pt sani e f buna lanolina dela Multimam, si mai e un site, rangali.,ro, care are ceva extra pt sani, absolut natural.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

BraveGirl, nu ii da bibe pentru ca dupa aceea o sa plangi ca nu mai vrea tzitzi. Daca ti-a facut rani la sani inseamna ca nu apuca bine cand suge. Adica trebuie sa aiba in gurita nu numai sfarcul ci si o mare parte din areola. Eu ii deschideam gurita cu degetul mic si atunci deschidea gura mai tare si prindea mai mult san.

Pentru ragade poti sa folosesti si Garmastan, e foarte bun. Si sa stai foarte mult cu sanii goi la aer si asa se vor vindeca mai repede.

Incearca sa dormi cand doarme ea. Ii dai sa suga, cand a terminat ii dai suzeta si la somn amandoua. In scurt timp va veti acomoda cu programul si va fi mai usor.

In rest mananca cat mai sanatos, bea lichide si relaxeaza-te

O sa vezi ca totul va fi bine

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumesc pt sfaturi. Nu i-am dat bibe. am avut o noapte f buna, am apucat sa dorm si eu vreo 6 ore. Am pus-o la san la 2ore jumate si a supt doar 15 minute f energic, apoi adormea bustean. Cu sangele vad ca e ok, desi inca am rani, nu mai sangereaza cand mulg primele jeturi.
Legat de garmastan, la spital mi s-a spus ca sa ma dau cu el si sa nu ma spal inainte de alaptat. E corect? Nu-i face rau? Mi-a mai facut bine spray-ul de la bepanthen, dar mi-e frica sa nu ramana cumva pe san si sa-i fac rau.
Daca am suficient lapte mai e nevoie sa iau stimulnetew pt lactatie, gen ceaiuri? Eu nui beau decat apa plata.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

FlowerPower, din pacate aici nu te pot ajuta ca nu am trecut prin asa ceva. Ce stiu e ca poti sa iti faci masaj la san la dus sub apa calda. Eu am avut o singura data un astfel de nodul si eu am pus-o pe mamaruta sa suga mai des. Se poate sa fie ceva canale blocate si cel mai bine le desfunda bebe.

Poate te ajuta alte fete cu experienta in situatii de-astea.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput