Vreau sa cred in Mos Craciun!

Vreau sa cred in Mos Craciun! | Autor: misha71

Link direct la acest mesaj

Da! Vreau! Vreau sa mai fiu copil si sa cred ca este adevarat tot ceea ce imi imaginam. Vreau sa cred ca Mosul venea pe horn si-mi lasa noaptea sub bradut o multime de cadouri, numai daca eram cuminte (asta mai rar ).

Si mai vreau un copil care sa creada si el in Mos Craciun!

Oare vreau prea multe?



www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O INIMIOARA ARE NEVOIE DE VOI!


BAZAR PENTRU SONIA


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Misha, iti doresc sa ai cat mai curand langa tine un copilas, langa care sa redescoperi viata, si frumusetea Craciunului.

Monica 22+ , www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">waiting for my butterflies

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Ce vrei sa spui, tu crezi ca nu mai exista Mos Craciun ?
Te contrazic ! Exista !

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

papanash, o sa rizi, poate, da' chiar stiu ca exista. Mi-a demonstrat odata, demult tare. Dar de citiva ani m-a uitat. Si vreau sa cred ca inca mai exista si ca nu i-a uitat pe cei care au crezut odata il el.

Ayla21 - un pentru tine si cite un pentru fiecare fluturas. Sa fie sanatoase si norocoase.



www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O INIMIOARA ARE NEVOIE DE VOI!


BAZAR PENTRU SONIA


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Eu stiu ca Mos Craciun exista !!
Si da ,cred in el, asa cum cred, ca Dumnezeu lucreaza prin mine atunci cand ii pun puiului meu , sub brad ,cadoul de Craciun.Fiecare bucurie pe care o primim de la viata, in perioada Craciunului vine de la Mos Craciun.Ca vine prin mama, prin tata, printr-o prietena ,sora sau iubit,vine !!
Daca avem in suflet ,spiritul Craciunului,simtim !
Daca nu vedem,inseamna ca suntem orbi, fiindca n-am inteles ,ca de fapt, Mosul ni le-a trimis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dintotdeauna, misha71 , vecina mea, a visat sa ajunga detectiv. Asa cum stia ea si cum a vazut prin filme: cu palarie cu boruri largi, usor trasa peste fata, ochelari de soare negri, pardesiu lung si la fel de negru, obligatoriu cu gulerul ridicat. Si sa nu mai vorbim despre geanta diplomat, binoclu si aparat de fotografiat! Pe toate si le dorea misha71, dar stia ca inca este prea mica sa-si implineasca acest vis. Abia ce implinise cinci ani in urma cu o saptamana.
- Ei si, ce daca am doar cinci ani? Cine a zis ca nu pot fi detectiv la 5 ani, a uitat ca in meseria aceasta totul e sa ai un mister de dezlegat.
Si misterul mishei71 se afla cat se poate de aproape de ea, la distanta de nici doua zile. Ce se va intampla peste doua zile? o sa ma intrebati voi. Ceva frumos, am sa va raspund eu, va fi Craciunul. Asa ca misha71 va incerca sa descopere misterul lui Mos Craciun.
- Stiti, mie mama imi spune mereu ca Mos Craciun este un mos venit de departe, dintr-o tara numita Laponia. Ca are acolo o casa plina de spiridusi care, cat e anul de lung, nu fac altceva decat sa confectioneze daruri pentru copiii din toata lumea: papusi si ursuleti din plus, jocuri mecanice, masini teleghidate si cate si mai cate. Ba, mai mult, Mosul stie ca noi, copiii, ne pricepem acum si la calculatoare si la jocurile video, asa ca bietul de el incearca sa tina pasul cu noi. Cand jucariile sunt gata pregatite, e deja Craciunul. Mosul le incarca pe toate in sania lui trasa de reni si cand ajunge la casa fiecarui copil coboara pe horn si-i lasa darurile in cizmulite sau sub brad!
Pe toate mi le-a povestit misha71, cu sufletul la gura.
- Draga mea misha71, am incercat eu sa-mi incurc vecina, vad ca stii totul despre Mos Craciun. Nu vad atunci unde e misterul, ce mister vrei tu sa dezlegi?
- Ei, vezi, lucrurile nu sunt chiar asa de simple pe cum par, se intrista brusc misha71. Sunt chiar foarte complicate. De exemplu, cum se face ca in ziua de Craciun toate gradinitele din cartierul meu sunt pline de Mosi? In fiecare se afla cate unul. Si cum se face ca toti mosii seamana atat de bine intre ei? Ca sa nu mai vorbim de faptul ca adesea Mosul uita ca mi-a adus darul la gradinita si vine si acasa la mine, desi stau la bloc si nu are horn pe unde sa coboare. Si cum de pana acum n-am intalnit pe strada nici un Mos care sa-si fi murdarit barba alba si mustatile cu funingine? Eu una nu mai inteleg nimic. Tare mi-e mie teama ca Mos Craciun nu exista decat in povesti si in mintea celor mari. Sau exista cu adevarat? Acesta e misterul pe care am de gand sa-l dezleg.



Zis si facut. In cea mai mare graba, pentru ca nu avea prea mult timp la dispozitie, misha71 si-a ales si colaboratorii: Mihaita, Alexandru si Ionut. Si toti patru, intr-o seara, au pus la punct planul de bataie. Momentul actiunii: noaptea de Craciun, locul actiunii: dormitorul mishei71, obiectivul: dezlegarea misterului Mosului cu barba alba. La un singur capitol au cam avut probleme: de unde sa faca ei rost de palarii, ochelari negri si pardesie lungi? Unde mai pui si ca actiunea urma sa se desfasoare la ore tarzii, cand ei ar trebui sa fie in mod normal in pat in tinuta obligatorie: pijama. Pina la urma, s-au multumit sa-si imbrace pijamalutele cu liniute si floricele. Mai mult, la insistentele mamei mishei71, au acceptat si sa se vare sub plapuma si sa astepte acolo, cu lumina stinsa, sosirea lui Mos Craciun.
- Eu nu cred ca va veni! sopti incet si cu teama parca, Mihaita.
- Glumesti? Cum sa nu vina? Ne-am pregatit atat de mult pentru intalnirea cu el, chiar si mama mishei71 ne-a asigurat ca Mosul va veni.
- Poate!, mai spuse ganditor Mihaita, poate vine la cei care au fost peste an cuminti, pe cand eu, daca stau sa fac socoteala tuturor traznailor pe care le-am facut in 365 de zile!
Tragandu-si bine plapuma pana sub nas, Ionut indrazni sa puna intrebarea care-l framanta de multa vreme:
- Daca Mosul nu e unul bun, ci unul rau si imbracat in negru?
- Taci! se ingrozi Alexandru, vorbesti prostii, o sa vezi ca Mosul nici macar nu va veni, pentru ca nu exista cu adevarat.
In tot acest timp, misha71 n-a suflat nici cel mai mic cuvintel. Problema ei era alta: cum sa faca sa ramana treaza atatea ore? Daca Mosul vine abia catre dimineata si rateaza intalnirea cu el?
- Gata, nu va mai certati, incerca misha71 sa calmeze spiritele. Daca stati si voi treji ca mine in noaptea aceasta, o sa aveti sansa sa-l vedeti pe Mos Craciun in carne si oase.
In liniste, copiii s-au pus la panda: daca vor reusi sa-si tina ochii deschisi si atentia incordata la maxim, va fi imposibil sa rateze marea intalnire.
Si orele treceau. Incet, foarte incet. Se tarau parca una cate una... Copiii, insa, rezistau eroic. Sau, mai bine zis, au rezistat pana la sosirea mosului... Ene. Misha71 a fost singura care a ramas de veghe. Doar vroia sa se faca detectiv, nu? Asta inseamna sa stea ore in sir la panda, sa fie atenta la cea mai mica miscare si sa stie sa ignore furnicile care incercau sa-i inchida ochii. Ce mai, munca de detectiv e tare grea!
Asa gandea misha71 in clipa in care, langa patul ei a rasarit ca din senin un Mos cu barba si mustatile ninse de ani multi, imbracat in rosu, cu cizme negre si cu un sac doldora de jucarii.
- E Mos Craciun! a mai apucat misha71 sa sopteasca. Si exact in clipa in care somnul a luat-o in brate, a simtit un sarut cald, pe frunte.

Dimineata, cand s-a trezit, misha71 i-a gasit pe prietenii ei stransi in jurul bradutului impodobit, gata sa-si deschida darurile. Ea insa, nu avea nici timp nici chef sa vada ce i-a adus Mosul.
- Ce-i cu tine misha71? il intreba Alexandru. Nu te bucuri de darurile Mosului sau esti trista ca ai adormit azi-noapte si n-ai mai dat ochii cu el?
- Nu, nici vorba de asa ceva. Dimpotriva, azi noapte am stat treaza pina tarziu si l-am vazut pe Mos Craciun in carne si oase. Tin minte ca, atunci cand a intrat in camera, m-a sarutat pe frunte.
Auzindu-o, copiii incepura sa-si dea coate si sa rada pe infundate.
- Aha, deci l-ai vazut. Si cum arata? Era asa cum il stim noi, batrin si cu barba alba?
- Da, da se infierbinta misha71. Era exact asa.
- Dovedeste-ne! nu se lasara batuti baietii. Doar te crezi detectiv, nu-i asa? Daca Mosul a fost aici, in camera, trebuie sa fi lasat o urma, ceva...
misha71 se afla in mare incurcatura. Cum sa dovedeasca existenta Mosului? Cat de rau ii parea ca a adormit si n-a apucat sa-si trezeasca prietenii, sa stea impreuna de vorba cu Mos Craciun... Descurajata, incepu sa caute prin camera ceva, orice care sa demonstreze ca Mosul a fost acolo... O urma de cizma pe covor, o jucarie miscata de la locul ei, un glob spart... Nimic! Toate erau la locul lor si nici o urma...
- Ei, vezi, acum te-ai convins? Stiam doar cu totii ca nu e decat o poveste pe care cei mari au inventat-o pentru noi, copiii!
misha71 simti cum in ochi incep sa i se adune lacrimi. Cine stie, poate totul n-a fost decat un vis... Un vis frumos... Trista si abatuta, se gandi ca ar fi timpul sa se pregateasca pentru iesirea la sanie. Incepu sa-si descheie nasturii de la pijama incet, unul cate unul. Si tocmai cand ajunse la nasturele de la guler, misha71 scoase un chiot de bucurie.
- Uraaaaaa!
Uimiti, copiii s-au apropiat sa vada ce se intampla. misha71 chiuia de bucurie: in mana stanga tinea, abia desprinse de la nasturele gulerului de la pijama, trei fire albe din barba lui Mos Craciun. Pesemne le uitase acolo cand o sarutase pe frunte. Copiii au facut ochii mari si au ramas muti de uimire. Numai misha71 dansa, sarea si striga cat o tineau puterile:
- Am dezlegat misterul! Mos Craciun exista cu adevarat!


De-atunci, in fiecare an, in noaptea cea sfanta, misha71 incearca sa nu adoarma. Nu vrea cu nici un pret sa piarda intalnirea cu Mosul. Si daca se intampla, totusi, sa dea mana cu Mos Ene inainte de vreme, atunci nu uita sa-si verifice dimineata nasturii de la pijama. E imposibil sa nu gaseasca infasurate acolo macar trei fire din barba alba a mosului, pentru ca de-acum e clar: Mos Craciun exista cu adevarat! Misterul a fost dezlegat.



Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit si cu...blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Superb Tzuni

Mi-au dat lacrimile citind povestea

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

TZUNI ai scris asa de frumos incat te cred un spiridus a Mosului ratacit .

Eu cred in Mos Craciun ,de fiecare data cand suntem in prag de sarbatori ma cuprinde nostalgia , am fiori pe coloana vertebrala,lacrimile mi se aduna in ochi iar in gat am un nod cat un ou de ratza.

Abia astept sa vina Mos Craciun!

Sophia 2ani
+21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Tzuni, mi-esti foarte draga, si eu am lacrimi, multumim pentru emotie

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
Filme Ghighi

ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Doamne, Tzuni, ce mi-ai facut! Pling aici, de fata cu toti colegii mei, dar de fericire, pentru ca tu, mesagerul Mosului, mi-ai demonstrat (oare pentru a cita oara?) ca Mos Craciun EXISTA!
Exista in fiecare dintre noi, daca avem ochi sa-l vedem si suflet sa-l simtim.
E mult prea putin sa-ti spun orice lucru frumos mi-ar trece acum prin cap, dar tu stii deja ca-mi esti foarte draga.

Un maaaaaare pentru voi.....si pentru Mos Craciun

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O INIMIOARA ARE NEVOIE DE VOI!


BAZAR PENTRU SONIA


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

draga misha, MOS CRACIUN EXISTA!!! trebuie doar sa crezi in el! nu trebuie sa-l vezi, ca sa si existe! ca aerul...
el are un loc special, in inima noastra. eu iubesc ata de mult Craciunul, incat cant cantece de Craciun inca din septembrie .
pt tine draga mea:





mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
Oamenii maturi nu pricep singuri nimic, niciodata si e obositor pentru copii sa le tot dea intr-una, lamuriri.

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">DIN INIMA PENTRU O INIMIOARA
BAZAR PENTRU SONIA

Mergi la inceput