FIV 203

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

21ali , gresit, nu e asa Romania, noi facem sa fie asa Romania. Voi nu mergeti acolo sa scoateti apendicul. Mergeti pt o procedura pe care o achitati integral din buzunarul vostru.Cel mai bun exemplu este Sheritra care nu a dat un leu spaga si nimeni nu a dat-o afara, nimeni nu s-a purtat diferit, nimeni nu i-a sabotat embrionii si totul a decurs ok.Nu vreau sa ma intelegeti gresit dar nu cred ca e cazul dupa ce cheltuiti o groaza pe medicamentatie si procedura sa va apucati sa mai aruncati banii si pe spagi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 21ali spune:

copilutzu ai raspuns...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna seara fetelor!

iaca si eu la semnat condica.
Oanademunk-mutumesc pentru incurajari,sa dea bunul Dumnezeu sa am embrionasi puternici si curajosi sa reziste pana vin la mami in burtica.
Anapaun-intotdeauna in viata am facut lucrurile fie foarte bine fie deloc,cand am auzit de 3 ovule am intrat in panica,pe acolo cam toate sunt gaini cu oua de aur si multe ...am fost suparata pe mine si pentru ca nu am facut ceea ce trebuia la timp,iar acum sunt panicata ca nu am destula vreme sa imi implinesc visul de a strange in brate copilasul meu.Multumesc Ana ca ai avut un gand pentru mine.Inseamna enorm pentru cineva aflat atat de departe de casa.

Azi m-au sunat de la laborator,din 3 ovule cate mi-au gasit la punctie douaau prins, s-au divizat,dolofanii lui mama,unul "sta pe ganduri" ei ziceau ca poate e mai lenes,mai pot fi sanse, eu habar nu am ce sa cred nu stiu mai nimic despre toate astea doar o minune se poate intampla si unul dintre cei mai iubiti dintre pamanteni,copilasul meu m-ar putea face implinita.Nu imi lipseste nimic altceva in viata.Aproape.Restul de fapt nu are prea mare importanta.
Luni am ET.Ma rog lui Dumnezeu sa fie totul bine.Am emotii cu carul.In august am avut transferati 3 embrioni,dar nereusit,am suferit enorm.
Va doresc de aici de la peste 30 grade Celsius bafta multa si o saptamana plina de soare si iubire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Moniland,multumesc,m-ai pus pe lista.Mai am si 3 IA la activ asa ca sa fie dosarul mai greu.
O intrebare,la protocolul scurt cat v-a recomadat doctorul pauza dupa un FIV nereusit??
Eu am urmat de 2 ori protocolul scurt,gonal cate 5 zile plus ceva medicatie,acum am avut mult mai multe zile gonal +menopur.Tot n-am facut mare branza,corpul meu a reactionat mai slab.
Doctorul meu zicea ca o luna pauza apoi pot incerca din nou.
In august dupa primul esec am fost atat de distrusa ca nu puteam sa vorbesc ,plangeam intr-una.Asa ca am considerat ca iau o pauza mai lunga si " am stat pe tusa" 2 luni.E bine?Care tratament ar fi mai eficient la varste ca a mea,cel lung sau scurt?
Multumesc inca o data tuturor fetelor si din suflet numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Muffinuta, iti tin pumnii pentru ET!

Mi se pare putin sa faci pauza numai o luna. Din cate am inteles cam dupa 3 luni se poate face un nou fiv.

Nu stiu exact cum e cu protocolul lung sau scurt, nu stiu daca e un criteriu batut in cuie. Eu la primul fiv am facut cel lung ca asta era by default la clinica unde am mers iar acum la al 2-lea fiv voi face cel scurt (alta clinica:)).

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:


LA MULTI ANI, ANDREEA SI ANDREI!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anetta spune:

Moniland incerc sa-ti relatez pe scurt istorioara mea cu scopul de a incuraja fetele de aci.
Am 32 de ani si cauza sterilitatii mele este ca trompele nu permeabile si nici sotul meu nu sta ff bine .
In mai ac am facut laparospie iar madicul (Niculescu) mi-a spus ca nu pot fi desfundante chirurgical iar sansa mea este FIV.
In iunie am facut toate analizele la Bios iar sotul a facut si cariotip si microdelectii(genetice), am depus dosarul si m-a programat pt decembrie, dar rupand usile pe acolo am avut noroc sa fac mai devreme.
Am inceput protocolul lung in octombrie cu dipherelin 14 zile apoi pe 01.11 am inceput puregon 100 ui/zi si juma de fiola de diphereline.
Pe 15.11.am avut punctia obtinandu-se 5 ovocite, toate find fertilizate, a doua zi din 5 mai traiau 4 iar pe 17.11 cand a avut loc ET doar 3 erau ok adica 8 celule nefragmentati iar cel de al 4 lea era in urma cu o zi ca dezvoltare.
s-au transferat cei 3 embrionasi.
Pe data de 27.11.2008 am facut bhcg-ul care a fost de 104.
Continui tratament cu utrogestan si acid folic.
Sper din tot sufletul sa fie bine mai ales ca ma consider o norocoasa avand in vedere ca sunt la primul fiv si le doresc tuturor tot binele din lume si sa resusim sa tinem in brate propiul copilas.
.
Pe 09.12. am primul eco si o sa stiu cati s-au prins.
Va pup pe toate si va multumesc pentru feliitari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dragele mele va astept la un nou capitol AICI

Mergi la inceput