Taramul colindelor

Taramul colindelor | Autor: anidaz

Link direct la acest mesaj

Desi este doar noiembrie ,dar fiindca am intrat in postul Craciunului as dori sa intram putin in Taramul de poveste al acestui anotimp ,taram unde sa putem uita o clipa de problemele zilnice ,de necazuri ,unde sa ne deschidem sufletul si sa primim un strop din fericirea care ne inunda corpul si mintea atunci cand cuvintele dulci si versurile colindelor incep sa rasune in casele noastre.
Eu simt ca atunci cand ascult un colind linia melodica si versurile acestuia ma infioara si ma face sa visez cu ochii deschisi,nimic nu ma tulbura in aceste momente ,nu-mi pasa ca ma aud vecinii cantand ,si daca nu vi se pare deplasat as dori sa facem impreuna un Taram al Colindelor unde sa postam colinde cunoscute si nu numai, luate de pe internet.
Eu as incepe cu un colind care este poate preferatul meu desi nu prea pot decide care-mi place cel mai mult.
Ascultati daca va face placere si adaugati si voi altele,




Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:




Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui anidaz




Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!




Dureros de frumos...mi s-a derulat prin fata ochilor cei mai frumosi ani ai copilariei mele, pana si mirosul casei il simt
...m-a cuprins o nostalgie, offf, ce dor mi-e de mama, mai ales acum in preajma craciunului

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:




Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:




http://www.youtube.com/watch?v=IsyGWtJrJXo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Superb !Ma bucur ca cineva simte la fel ca mine cand e vorba de colinde,

Colind gregorian:




Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:





Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:




Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Colind pentru cei plecati departe de casele parintesti si de locurile natale ,departe de cei dragi ,cum este si sora mea :


www.trilulilu.ro/TonyciK/acc6fd0a536df5" target="_blank">Tudor Gheorghe-Colindul celui fara de tara




Nepoteii mei nazdravani


Ale,un sufletel norocos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Multumesc..sunt deosebite..mai ales ca si noi suntem departe de tara..si departe de traditiile crestine. Imi aduc aminte de serile in care stateam in bucatarie cu mama mea si faceam ultimele prajituri, ascultand colinde, in miros de vanilie si nuca...

Pearl

Mergi la inceput