Esti discriminata. Cere-ti drepturile!

Esti discriminata. Cere-ti drepturile! | Autor: LucaLuca

Link direct la acest mesaj

Multe dintre voi au citit la inceputul verii cateva articole care anuntau compensarea cu 50% a medicamentelor "pentru infertilitate" (si obezitate). Realitatea este ca acele medicamente compensate sunt praf in ochi, fiind acordate, din cate am inteles, pentru doar trei luni, iar procedura pentru a le obtine este extrem de greoaie. Pe tema asta se poate protesta, separat, pe langa Ministerul Sanatatii.

Deocamdata, va propun sa ne adresam Consiliului National de Combatere a Discriminarii, intrucat acea decizie a Ministerului Sanatatii este discriminatorie. Aceste medicamente sunt acordate doar pentru femeile care sunt afectate de infertilitate exclusiv din cauze hormonale. (Am explicat pe larg mai jos, nu mai reiau)

Petitia poate fi trimisa de doua categorii de persoane: femeile care sufera de infertilitate din alte cauze decat hormonale si femeile/cuplurile unde infertilitatea este de origine masculina.

Asta e scheletul, de adaptat:


Catre Consiliul National pentru Combaterea Disciminarii (CNCD)
Dlui Presedinte Csaba Ferenc ASZTALOS


Stimate Domnule Presedinte,


Subsemnata, (nume prenume), nascuta la data de (zz/ll/aaaa), cetatean roman, cu domiciliul in (adresa completa), contactabila la adresa electronica (adresa de mail) si/sau la telefon (0XXXXXX), va aduc la cunostinta prin prezenta faptul ca sunt discriminata de catre Ministerul Sanatatii din Romania si solicit respectuos institutiei pe care o conduceti sa faca o investigatie si sa aplice sanctiunile ce se impun.

In urma cu cateva luni, Ministerul Sanatatii a emis o noua lista de medicamente compensate cu 50%, in care a inclus pentru prima data medicamente destinate infertilitatii. Initial, am fost foarte fericita, intrucat sunt eu insami afectata de infertilitate, iar anii de zile de tratamente si de proceduri pe care, desi sunt platitoare de asigurari sociale, le-am platit INTEGRAL din buzunarul propriu, aproape ca m-au ruinat. Am avut insa neplacuta surpriza sa aflu ca aceasta lista de medicamente compensate include doar tratamente pentru femeile care sunt infertile din cauze hormonale, fiind platite partial trei medicamente: Follitropinum alfa sau Follitropinum beta si Lutropina alfa. In acest fel, femeile care sunt infertile din alte cauze decat cele hormonale sau cuplurile in care infertilitatea este de origine masculina sunt discriminate, neavand dreptul la aceste medicamente, care i-ar putea ajuta in lupta lor pentru a putea obtine un copil.

Nu exista nici o explicatie logica sau legala nediscriminatorie pentru faptul ca eu,[aici variem mesajul - spune fiecare ce are] avand trompele obturate / clipsate / extirpate (alegeti sau adaugati varianta corecta) /sau/ eu, care fac parte dintr-un cuplu in care sotul este cel care are probleme de infertilitate, nu pot beneficia de aceste medicamente, desi imi sunt necesare. De altfel, procedura de alocare este atat de birocratica si de greoaie incat, din relatarile presei, pana in prezent, la patru luni de la respectiva decizie, nici o persoana din Romania nu a beneficiat de aceasta compensare; celor sase persoane care au reusit sa depuna dosarul, le-a fost respinsa cererea tocmai pentru ca nu depusesera inscrisuri medicale care sa ateste ca nu au obstructii tubare sau malformatii ale uterului – conditie obligatorie, care sublinieaza inca o data discriminarea intre diferitele tipuri de manifestari ale aceleiasi boli ca politica asumata a Ministerului Sanatatii.

Intr-o rezolutie privind viitorul demografic al Europei, aprobata in 2008, Parlamentul European "constata ca infertilitatea este o boala recunoscuta de Organizatia Mondiala a Sanatatii, care poate avea efecte grave, cum ar fi depresia; subliniaza faptul ca rata infertilitatii este în crestere, atingând în prezent aproximativ 15% din cupluri; invita, prin urmare, statele membre sa garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament împotriva infertilitatii". Precizez de asemenea ca infertilitatea poate avea cauze anatomice, genetice, infectioase, imunologice, toxice, hormonale sau cauze necunoscute, inexplicabile. In aceste conditii, Ministerul Sanatatii decide, nu se stie pe baza carui criteriu, sa ofere medicamente compensate cu 50% pentru doar o foarte mica parte dintre cetatenii suferinzi de aceeasi boala!

Va semnalez de asemenea (si va rog sa luati in considerare aceasta chestiune in investigatia pe langa Ministerul Sanatatii si in raspunsul pe care mi-l veti trimite) ca de fapt noi, toti tinerii afectati de infertilitate, suntem discriminati in masa in raport cu alti bolnavi: suntem cu totii platitori de asigurari de sanatate, dar noi nu beneficiem de niciun sprijin al statului in medicamentatie si proceduri, fiind nevoiti a ne plati integral pana si analizele preliminare unei tentative de reproducere asistata medical; de asemenea, medicii nu ne pot acorda concediu medical pentru efectuarea de tratamente specifice, intrucat aceste afectiuni nu exista in standardele Ministerului Sanatatii, in ciuda recunoasterii infertilitatii ca boala de catre OMS.

In acest context, va rog a binevoi, stimate Domnule Presedinte, sa dispuneti efectuarea unei investigatii in cadrul Ministerului Sanatatii si luarea masurilor ce se impun.

In asteptarea raspunsului Dvs, va asigur de expresia intregii mele consideratii.


[Nume Prenume] [Data]



Va rog sa adaptati acest text, asa cum simtiti, asa cum va dicteaza inima, mintea si literatura.


Aici aveti niste indicatii:
CE TREBUIE SA CONTINA O PETITIE? http://www.cncd.org.ro/new/o_petitie/

CE SE INTAMPLA DUPA DEPUNEREA PETITIEI?
http://www.cncd.org.ro/new/dupa_depunere/

CARE SUNT SANCTIUNILE?
http://www.cncd.org.ro/new/sanctiuni/



Textul (adaptat de fiecare dinte voi in functie de situatia din cuplul sau) va fi trimis prin mail la adresa contact@cncd.org.ro ; titlul mailului va fi "sesizare oficiala". Dupa ce trimiteti, va rog sa anuntati pe acest topic, sa putem contabiliza. Succes!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luca multumim pt subiect si pt tot ce faci!
O sa trimit si eu petitia zilele astea, va anunt.
Sper sa fim cat mai multe care o vom trimite


Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

si eu sa ma alatur de voi..ptr si noi facem parte din acele cupluri infertile

maine sper sa trimit si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ma bag si eu, trimit saptamana asta pettitia!

Pooop,

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Am trimis si eu petitia , astept sa vad ce raspund.
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

:) OK. Facem lista:

1. Cristinici

2. Mihaele

3. Felix

4. Ioana

5. Copilutzu

6.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Si eu am trimis petitia astept raspuns


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutii Domnului voi reusi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Am trimsi si eu!

Pooop,

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am trimis si eu.

Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

26/11/2008
Am trimis si eu !!!!!!
Si eeeuuuu!!!!


PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Pe verificate: trimiterea acestei petitii cu adaugiri minimale (copy-paste de pe forum in document word, completarea datelor si eliminarea frazei in plus, o ultima privire in diagonala sa nu scape ceva, copy-paste in corpul mailului, titlul si copy-paste cu adresa electronica a CNCD ) dureaza doua minute si jumatate.

Cat timp ati pierdut ultima oara in fata usii unui cabinet medical unde ati platit, desi nu ar trebui?

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput