Sarcina de 4 sapt nevizibila la eco ?!

Sarcina de 4 sapt nevizibila la eco ?! | Autor: ionik76

Link direct la acest mesaj

Am 4 sapt de sarcina, am fost la eco, mi s-a facut si control, doctorita mi-a confirmat sarcina dar... nu se vedea inca nimic in uter. Mi-a spus ca uterul arata pregatit, si ca probabil nu se vede inca nimic pentru ca sarcina e foarte mica. Am facut BHCG si mi-a iesit intr-adevar valoarea mica, dar in limitele unei sarcini de 4 sapt si dupa ce i-am spus rezultatul doctorita mi-a spus ca e ok, sa ma linistesc, ca nu se vede inca pt ca e intr-adevar prea mica. Voi ce credeti, fetelor ? E posibil sa nu se vada macar un punctulet, acolo ? S-a mai intamplat cuiva sa isi vada bb-le abia mai tarziu ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka29 spune:

Si eu am fost la 4 sapt si nu se veda nimic, inca pe mine m-a si speriat doctorul ca am extrauterina. La 4 sapt si 5 zile am fost la alt medic care avea eco 2d si s-a vazut punctul, dar abia la 7 sapt s-a putut pronunta daca e sarcina pentru ca se vedea cum bate inimioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

felicitari pentru burtica.
da, la 4 sapt e mica si nu prea sunt sanse a se vedea. mai asteapta pana la 6 sapt, faci o eco intravaginala si ai sa bucuria sa iti vezi bobocelul de aur.
multa sanatate si sarcina usoara.


viitoare sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

ionika, felicitari! nu-ti fa griji, sarcina e micuta, asa cum zice si happymum daca mergi la 6 saptamani o sa vezi samburelul. mergi la odiseea sarcinii la iul-aug si vei gasi acolo gravidute cu sarcini incipiente ca a ta.

o sarcina usoara si un bebe sanatos!

sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

ionik76 felicitari esti graviduta! Intr-adevar e prea mica pentru a fi vazut la eco. Deobicei la un beta HCG de peste 1000 se vede sigur. Cat ti-a iesit tie beta HCG-ul ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Buna fetele si multumesc de incurajari. Eu la celelalte 2 sarcini am fost la prima eco la 6 saptamani si nu numai ca am vazut samburelul, dar am putut auzi si inimioara, asa ca din cauya asta acum sunt putin nedumerita si speriata pt ca nu stiu daca la 4 sapt e normal sa nu se vada sau nu. Mi-e teama sa nu fie cumva extrauterina, doamne fereste, desi doctorita a spus ca nu a vazut nimic pe trompe si sa stau linistita ca e prea mica si de asta nu se vede. BHCG a iesit 136, in conditiile in care val normale pt sarcina de 4 sapt erau intre 40 si 1000. I-am spus doctoritei si concluzia ei a fost ca intr-adevar e mica sarcina. Nu stiu ce sa cred, voi credeti ca e normala valoarea pt varsta sarcinii? M-a chemat din nou joi la eco, cand crede ca vom vedea embrionul. Sper sa fie asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

uite aici e un table cu valorile hcg:
http://www.bobrow.net/kimberly/birth/hcglevels.html
eu zic ca esti insarcinata, felicitari si la 4 saptamani e inca devreme sa vezi ceva la eco.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Da, e posibil sa nu fie vazuta o sarcina la varsta asta ... eu la 7 sapt. am vazut samburelul si i-am auzit inimioara.

Sarcina usoara si numai bine !



o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Salut fetele . Si eu sunt putin ingrijorata pentru ca am fost la echograf sambata a zis ca am 6 sapt si 2 zile dar ...nu s -a vazut nimica ...a zis dr. ca e prea mic ( am mai pierdut o sarcina anul trecut si atunci nici la 2 luni nu s-a vazut nimica .... si mi -au spus sa vin pe la 3 luni cand nu a mai apucat sa se vada nimica ca m-a apucat hemoragia ). Acum mi-a spus sa ma duc inainte de sarbatori dar e prea mult pt mine sa stau atata fara sa stiu nimica asa ca o sa mai fac un echo sapt cealalta poate atunci se vede totusi ceva ca sa ma mai linistesc .Va doresc numai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

eu am fost la 8 saptamani si nu s-a vazut decat sacul gestational
nu va mai faceti ganduri negre pt ca le transmiteti la bebita, aveti putintica rabdare si mergeti la un eco performant, eventual faceti eco transvaginala, pt ca o sa se vada mai bine

luati in calcul si data ovulatiei, ca sa va dati seama exact de varsta bebeului, al meu la 10 saptamani de la um avea 3 cm asa ca.... va dati seama cat de micut e

hai linistiti-va ca o sa fie bine, si aveti rabdare, toate la timpul lor
acum faceti analize, incepeti sa luati acid folic si eventual vitamine prenatale, instiintati medicul de familie despre sarcina si incercati sa aveti un stil de viata sanatos

multi pupici, sa aveti bebei sanatosi si la termen


11+
In asteptarea unui inger
A piece of our life


GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

Salut fetele . Si eu sunt putin ingrijorata pentru ca am fost la echograf sambata a zis ca am 6 sapt si 2 zile dar ...nu s -a vazut nimica ...a zis dr. ca e prea mic ( am mai pierdut o sarcina anul trecut si atunci nici la 2 luni nu s-a vazut nimica .... si mi -au spus sa vin pe la 3 luni cand nu a mai apucat sa se vada nimica ca m-a apucat hemoragia ). Acum mi-a spus sa ma duc inainte de sarbatori dar e prea mult pt mine sa stau atata fara sa stiu nimica asa ca o sa mai fac un echo sapt cealalta poate atunci se vede totusi ceva ca sa ma mai linistesc .Va doresc numai bine .


buna dimineata si felicitari pentru burtica.

nu iti face griji, mai asteapta un pic si apoi mergi la doc si vezi atunci. la mine la 7 saptamani s-a vazut si era mic mic mic. deci nu iti mai face atatea griji. mai stai o saptamana macar apoi mergi la un eco performant, faci eco vaginal si o sa vezi minune atunci.



te si asteptam vesti bune.

viitoare sper

Mergi la inceput