Ajutor!!!Interpretare analize

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramoon spune:

are 3 ani si 5 luni k vad k nu am mai la semnatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Am si eu o intrebare.Am facut si eu si sotul un set de analize pentru ca ne pregatim pentru bebe. Eu mai multe, el analizele de baza de sange. Eu la trimiterea medicului ginecolog, el la initiativa noastra, pur si simplu. La mine este totul ok pana acum. El are procentul de eozinofile de 10,2 in conditiile in care valorile normale sunt intre 1 si 4. Nici nu stiu la ce fel de medic sa mergem, medicul nostru de familie este o tanti cam dusa cu capul, cu care avem unele pb, deci este exclus. Se pot interpreta analizele la medic generalist pe la vreo clinica contra cost? Aveti vreo sugestie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxx26

Am si eu o intrebare.Am facut si eu si sotul un set de analize pentru ca ne pregatim pentru bebe. Eu mai multe, el analizele de baza de sange. Eu la trimiterea medicului ginecolog, el la initiativa noastra, pur si simplu. La mine este totul ok pana acum. El are procentul de eozinofile de 10,2 in conditiile in care valorile normale sunt intre 1 si 4. Nici nu stiu la ce fel de medic sa mergem, medicul nostru de familie este o tanti cam dusa cu capul, cu care avem unele pb, deci este exclus. Se pot interpreta analizele la medic generalist pe la vreo clinica contra cost? Aveti vreo sugestie?


Pana una alta trebuie sa ii faci si un examen coproparazitologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Va rog sa-mi raspundeti si mie.

Am facut analizele de trim. I si cateva rezultate ma ingrijoreaza:

sideremia 171 (max. este 145)

leucocite 10,3 ( max. este 8) si o infectie pe tract urinar, pt care ma voi duce sa fac o urocultura.

Acum, intrebarea ar fi sa ma ingrijorez de sideremie ( din ce am citit nu e tocmai ceva de bine)? Are vreo legatura sideremia crescuta ( am uitat sa spun ca hemoglobina e 13,7, deci ok) cu leucocitele crescute?

Medicul de familie zice sa renunt la suplimentele de Fe si atat.
Oare e cazul sa ma duc la hematolog?


Multumesc.


Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Va rog sa-mi raspundeti si mie.

Am facut analizele de trim. I si cateva rezultate ma ingrijoreaza:

sideremia 171 (max. este 145)

leucocite 10,3 ( max. este 8) si o infectie pe tract urinar, pt care ma voi duce sa fac o urocultura.

Acum, intrebarea ar fi sa ma ingrijorez de sideremie ( din ce am citit nu e tocmai ceva de bine)? Are vreo legatura sideremia crescuta ( am uitat sa spun ca hemoglobina e 13,7, deci ok) cu leucocitele crescute?

Medicul de familie zice sa renunt la suplimentele de Fe si atat.
Oare e cazul sa ma duc la hematolog?


Multumesc.


Oana si Mara 11.08.2004

Noi


Daca ai dozat sideremia in timp ce ei supliment oral care contine fier atunci acea valoare i se datoreaza tratamentului. Opreste oricum tratamentul (din cauza ca fierul e crescut) si repeta analizele peste 1 luna.
De abia dupa aceea consulta hematologul (daca sideremia se mentine peste limitele superioare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Am nevoie de ajutor in interpretarea rezultatelor la analiza ureaplasma, am facut la 2 laboratoare:
1. pozitiv > 10.000 ufc/proba
2. pozitiv < 1.000 ccu/ml

Sunt comparabile valorile?
Ce semnificatie are fiecare?



Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Va rog sa-mi raspundeti si mie.

Am facut analizele de trim. I si cateva rezultate ma ingrijoreaza:

sideremia 171 (max. este 145)

leucocite 10,3 ( max. este 8) si o infectie pe tract urinar, pt care ma voi duce sa fac o urocultura.

Acum, intrebarea ar fi sa ma ingrijorez de sideremie ( din ce am citit nu e tocmai ceva de bine)? Are vreo legatura sideremia crescuta ( am uitat sa spun ca hemoglobina e 13,7, deci ok) cu leucocitele crescute?

Medicul de familie zice sa renunt la suplimentele de Fe si atat.
Oare e cazul sa ma duc la hematolog?


Multumesc.


Oana si Mara 11.08.2004

Noi


Daca ai dozat sideremia in timp ce ei supliment oral care contine fier atunci acea valoare i se datoreaza tratamentului. Opreste oricum tratamentul (din cauza ca fierul e crescut) si repeta analizele peste 1 luna.
De abia dupa aceea consulta hematologul (daca sideremia se mentine peste limitele superioare)


Multumesc

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicasandu spune:

Buna. Ma intereseaza daca ai aflat un raspuns la intrebarea ta deoarece sunt foarte aproape de situatia ta si anume porgesteron ziua 21: val. 43ng/ml, interval 2-25ng/ml faza luteala.Ma poate ajuta careva cu un raspuns? Nu sunt insarcinata!Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna ziua,

Am facut analizele baietelului meu de 1an si 3 luni si au iesit bune cu exceptia a 4 valori, si anume;

Electroforeza proteinelor serice - Alfa 2gl%- rez. 16.4%-val.normale 9.5-14.4

Hemograma cu form.leucocitara,Hb,Ht,indici si reticulocite:
- Largimea distributiei eritrocitare - rez.15.2%-val.normale 11.6-14.8;
- Monocit - rez.17.6%-val.normale <_10;
- Monocit - rez.1.71mii/ul- val.normale 0.3-1

Rog pe cine stie sa-mi spuna si mie care-i cauza, mentionez ca medicul nostru e in CO si pana lunea viitoare fierb la propriu ca nu stiu dc sunt marite aceste valori.

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

http://picasaweb.google.com/sorilea73

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

fetelor ma puteti ajuta si pe mine va rog? sunt insarcinata in 5 saptamani si se pare ca in timp ce eu am grupa de sange O(I), sotul are AII. Doctorita mi-a spus ca ar fi vorba de o incompatibilitate de sange, lucru care ar putea duce la o sarcina toxica. nu am plecat foarte lamurita si acum sunt plina de framantari...voi ce stiti despre asta?

Mergi la inceput