Laptele in alimentatia Puiului tau dupa primul an

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Puppa spune:

Amalia a fost alaptata pana la 6 luni, apoi i-am dat Aptamil. De la 1 an, i-am dat lapte de vaca, mai intai Cedra 3,5, apoi La Dorna Ecologic. Am incercat cu laptele de capra, dar nu am avut nici o sansa, desi as fi vrut sa bea pentru ca vitaminele si mineralele lui sunt mult mai usor de asimilat e bebe. Acum bea 250-260 ml dimineatza si tot atat seara, caldut.
Mai mananca un iaurt cu cereale la gustarea de dimineata si la cea de dupa-amiaza un iaurt cu fructe bio, nu imi scapa acum denumirea. Ii mai dau si cascaval, smantana, branzica...Plus multe fructe si legume crude.Acum are 1 an si 2 luni si 10,2 kg.

http://picasaweb.google.com/cristina.catana
http://puppa.wordpress.com/

Teledon pt Mihaita
0 900 900 320 - pt 10 euro
0 900 900 325 - pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Conrad are 1 anisor si aproape 5 luni, si inca e mare amator de lapte. A fost alaptat la san exclusiv pana pe la 5 luni jumate, apoi am inceput diversificarea alimentatiei. Pe la 9 luni, insa, a trebuit sa il intarc din cauza ca nu mai locuieste cu mine, il creste mama mea, in alt oras. Singurul laptic pe care l-a acceptat de la 9 luni a fost Humana (vanilie, banane sau mar, oricare, Humana sa fie ).
Acum vreo doua luni sau mai mult a inceput sa se deranjeze la burtica. Am scos din meniu, pe rand, alimentele dubioase (rosii, oua, citrice, etc.), pana am ajuns la concluzia ca i se trage de la lapte.. Medicul pediatru ne-a indrumat sa ii dam lapte de capra bio, din supermarket, UHT. Mi se pare cam gras, sau.. Nu stiu cum sa spun, are 3.5% grasime, parca, dar e mai consistent. Am vazut ca sovietica cita din articolul ala cum ca ar trebui diluat, dar doc nu a pomenit de asa ceva. So... Il bea asa, ii merge ok. Creste mai bine, ca atunci cand era alaptat la san. Are 80+ cm (avea 80 acum 2 luni) si 13+ kg.

Lavi, de baby Conrad

Filmuletse + POZE STUDIO & BOTEZ

Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!
Blog CONRAD!
Blog LAVI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankita spune:

Articolul e interesant mai ales ca acum vre-o 2 saptamani ma dadeam cu capul de pereti ca nu stiam ce sa-i dau fetitei mele...de la nastere a baut Nan 1 ,am nascut in Romania ,laptele Nan e un lapte excelent,din Romania am zburat in India unde am trecut-o pe Nan 2 de la 6 luni,pe urma am ajuns in Sudan cu o cantitate de Nan care s-a terminat....cu mare greutate am gasit in capitala Nan dar combinatia era total diferita de cea din Romania sau India iar zana mea il scuipa...in 3 zile am incercat vre-o 3 feluri de lapte cat si cel de vaca nimic nimic nimic...numai scuipati sau il voma...ceea ce ea nu face deobicei...acum am gasit un al lapte importat din Europa vad ca-l bea cu placere...
Noi bem lapte de 3 ori pe zi simplu fara nimic...si papam iaurt simplu care mi se pare mai sanatos decat cel cu fructe din comert..eu am o boala cu E -URILE....
Lapte va primi formula pana la 3 ani ptr ca are necesarul de vitamine ptr bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bjmaryoo spune:

Buna fetelor! si eu i-am dat pana la 1 an Humana.a luat f bine in greutate cu el,apoi am trecut pe aptamil.ii place tare mult si de mancat mananca de 3 ori pe zi lapte din sticla ,cam 500 ml per total.
eu am zis ca pana la 2 ani o sa-i dau lapte praf pt continutul lui in atatea vitamine,ceea ce laptele din comert nu are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_stan spune:

Buna,

E drept ca nu am citit tot ce s-a scris si s-ar putea sa ma repet, dar imi spun totusi parerea pe scurt:

- este laptele important?
Este foarte important pentru ca este un aliment bogat, nutritiv si placut de copilasi.
- cat de des dati lapte copilului (pe zi)? Va rugam sa specificati si varsta copilului.
Eu ii dau lui Vladimir al meu (care are 2 ani) o data / zi, dar evident ca depinde si cat papa.
- lapte simplu sau combinat cu alte produse (cereale, cacao,miere,zahar etc.)
Lapte simplu daca mergem cu masina sau calatorim in alt fel, lapte cu cereale la micul dejun - fara miere, fara zahar. Prefer sa-i dau o inghetata din cand in cand decat sa adaug zahar sau miere in laptic - nu vad rostul.
- lapte rece sau lapte cald
Lapte caldut, lapte la temperatura camerei - daca e o cutie noua sau lapte rece daca cere din frigider.
- lapte de vaca de la taran si fiert de voi (sau nefiert?!?) sau lapte din comert
niciodata de la tarani, niciodata de la rude de la tara; niciodata lapte neverificat, fara termen de valbilitate
- lapte pentru toata familia sau lapte special separat pentru copii
Pana la 3 ani lapte special, separat de cel al familiei pentru ca cel pentru adulti nu are suficienta grasime; pentru cei mici trebuie sa fie lapte imbogatit cu fier si vitamine.
- ce produse cumparati si de ce (pret, compozitie, usor de folosit etc)?
Lapte Prima Crescita de la Parmalat se gaseste in majoritatea Super si Hypermarketuri; il prefer celui de la Humana pentru ca are toate vitaminele si nutrientii si in plus taurina - necesara dezvoltarii armonioase a copilului meu care este foarte energic (desi taurina nu are legatura cu puterea taurului :)); pret in jur de 5 lei pentru 500 ml; pana la deschiderea cutiei se tine la temperatura camerei si dupa in frigider.
- va uitati pe compozitia produselor (concentratie de calciu, bifidus, etc.)
Ma uit si in general ma consult cu pediatrul care il cunoaste de la 3 zile si sfaturile legate de nutritie m-au ajutat foarte mult.
- lapte cat mai gras sau degresat (in contextul copilului cu tendinte de obezitate)
Lapte special pentru copii normal, nu degresat, cel recomandat de medicul pediatru, in functie de masuratorile facute (greutat/lungime).
- lapte lichid sau lapte praf si de ce? (mai ales in contextul copilului mic)
Dupa 1 an lapte lichid pentru ca este mai comod.

Succes cu articolul.

Ancuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

buna! baietelul meu, Tudor, are 1 an si 5 luni si nu bea suficient lapte...pana la 1 an si 2 luni am mers pe Milumil, apoi am trecut pe lapte de vaca, pe care trebuie sa i-l fierb cu putin zahar ca sa-l bea...problema mea este ca el daca e treaz nu bea lapte...numai noaptea, si nu se trezeste in fiecare noapte...nu stiu cum sa procedez...e adevarat ca mananca iaurt si branza de vaci zilnic, dar totusi laptele este foarte important in alimentatie si nu stiu cum sa-l conving sa bea lapte...poate dupa ce il invat sa bea din cana si renuntam la biberon se va razgandi

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida

Maria cea mai fericita mamica de bebe Tudor Stefan (26.02.2008)

POZE DE CAND NU NE-AM VAZUT

asa creste strumful mare

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=8521625" target="_blank"> montaj 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

buna fetele....pitica mea are 1an si 5 luni si adora laptele, il cere singura dimineata cum deschide ochisorii si seara cand o bag la nana (nani).
i-am dat humana pana la 1 an , apoi de la parmala ,prima crescita,cu vanilie, lichid(din comoditate), este foarte bun ...bea cam 250-300 la o masa
acum am si eu o intrebare....are zile cand termina portia si mai cere,ai mai dau cam 100ml dar sunt zile cad vrea si mai mult, ajunge la o masa sa manance si 500ml...nu stiu unde intra atat...eu ma bucur dar oare nu este prea mult ?!

---------------------------------------------------------------------
macarita, mami de super fetita- XENIA

---------------------------------------------------------------------


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

Copii mei fac 2 ani pe 2 dec. si pana la un an au baut lapte praf Nessle pe urma am trecu pe lapte de vaca , amandoi beau si dimineata si seara uneori imi cer si la amiaza cand se culca , si mananca si cu cereale depinde de ei cand vor


ingerasi lu mami miruna si andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

cred ca e foarte important laptele in alimentatia copiilor, dar cantitatea pe care o bea fiecare...asta cred ca tine de organismul fiecaruia, nu cred ca sunt reguli aici.
ai mei sunt bautori de lapte, i-am intarcat in jur de un an direct cu lapte de vaca, cedra de la napolact, gras sau semidegresat, alternativ. noi facem aprovizionarea o data pe saptamana si luam cam 16 litri. Tudor, 3 ani si 11 luni, bea cam trei canite pe zi, aprox. 500g, iar Ileana, 1 an si 11 luni... cam 1 litru jumate . aici mi se pare cam mult, dar nu prea am ce face, cere explicit si plange daca nu primeste...asa ca...un biberon dimineata, unul la pranz, unul dupa somnul de dupa-amiaza, doua seara la culcare si unul peste noapte . amandoi prefera rece de la frigider.
amandoi mananca iaurt cu placere, orez cu lapte, taitei cu lapte...tot ce are lapte e bun.
pediatra ne-a recomandat lapte cat mai putin procesat, de cate ori am ocazia cumpar de la tarani. si, evident, il fierb. n-au avut probleme gen diaree niciodata.
iar cat despre greutate, amandoi sunt mai degraba slabuti : Tudor aprox 15 kg, iar Ileana in jur de 12.
pup fetele, sanatate la copilasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicot spune:

Buna ziua!
Si bine v-am gasit1 sunt bobocel pe acest forum si sper ca voi fi primita calduros....

fetita mea cea mare a papat Milumil pana la 10 ani dupa care i-am scos laptele praf - voma de la milumil 3. acum la 4 ani e slabutica si-mi pare rau ca nu i-am dat lapte praf macar pana la 3 ani.

cea mica care acum are 3 luni jumatate, are 6 mese , 4 la titi si 2 de Nan HA1. Ii merge f bine, are 6 kg si de 4 luni as vrea sa-i bag cereale. Ce ma sfatuiti? Cum sa procedez?

Mergi la inceput