Rugaciune colectiva pentru a dobandi prunci (22)

Rugaciune colectiva pentru a dobandi prunci (22) | Autor: anadomnica

Link direct la acest mesaj


RUGACIUNE COLECTIVA PENTRU A DOBANDI PRUNCI BUNI



CAPITOLELE:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16,17,18,
19
,20,21

ISTORIA SI CALEA NOASTRA SPRE PRUNCII DORITI(scris de Anadomnica):
Acest topic a fost deschis in 27 iulie 2007 la initiativa lui cleopatra70(Claudia) care a dorit sa uneasca in rugaciune aspirantele la statutul de mamici de pe tot cuprinsul tarii si al lumii chiar! Astfel, drumul noastru pe calea rugaciunii a inceput prin indemnul Claudiei la "unire" spirituala la orele 21 ale fiecarei zile, fiecare in camara proprie, cu o lumanare de ceara curata aprinsa. A fost propus spre citire Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului urmat sau precedat de pomenirea numelor de botez ale aspirantelor. Pentru ca de-a lungul timpului s-au alaturat grupului acestuia minunat fete din toate colturile lumii (din Japonia pana in Canada si America) si datorita diferentelor mari de fus orar s-a renuntat la citirea acatistelor la o ora exacta,urmand insa ca fiecare aspiranta sa-si stabileasca singura timpul pt. rugaciune. Deasemenea, pt. ca multe fete au primit indemnuri de la duhovnicii proprii de a citi alte acatiste pentru indeplinirea dorintei arzatoare, s-a ajuns la concluzia ca fiecare fata va face canonul sau asa cum i-a fost randuit, citind acatistele "prescrise" de duhovnici, insa rugandu-se nu doar in nume propriu, ci in numele acestei intregi comunitati virtuale de aspirante.

Apoi au inceput sa rasara minunile rugaciunii colective: Claudia - initiatoarea acestui minunat topic - a anuntat printre primele starea noua de cu care a fost binecuvantata. I-au urmat la scurt timp alte si alte fete minunate care au primit darul cu credinta si care au continuat sa se roage alaturi de celelalte aspirante. Astfel a mai aparut o listuta de in prima pagina a topicului.

La inceputul primaverii lui 2008 au fost anuntate si primele nasteri binecuvantate! Asadar Domnul a facut Binecuvantare!

In lupta noastra, in afara de rugaciunea zilnica si de pomenirea numelor fetelor aspirante si gravidute fiecare fata incearca sa trimita pomelnice si acatiste cu numele noastre la manastirile si bisericile din jur. Doamne ajuta!

Minunile noastre: fiind un topic atat de special, nu puteau lipsi de aici minunile. Au dobandit darul Vietii intr-un mod deosebit si minunat:
- in primul rand Claudia care a initiat topicul si a dus munca de "constructie, sustinere (morala) si promovare"
- Aditi(Adriana-Olimpia) a devenit mamica fericita desi inainte de zamislire doctorii nu-i dadeau nici o sansa avand in vedere o prolactina mult peste medie. A tinut un canon timp de 40 de zile: dimineata Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil si seara Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana, a postit postul Sfintei Marii si minunea nu a intarziat sa apara la f. scurt timp dupa terminarea canonului
- in urma canonului dat de Parintele Iordache de la Biserica Sfantul Spiridon cel Vechi din Bucuresti - pe care fetele l-au tinut cu strictete - au primit darul vietii Suflet (Elvira) si Hera25(Adriana)
- de precizat aici si ainigriv (Virginia) care a primit darul sau in mod minunat exact inainte de pelerinajul din Grecia. Astfel pruncul sau a primit binecuvantare de la toti sfintii, mama sa nestiind ca in acest pelerinaj purta un sufletel in pantec care dorea si el sa se inchine Sfintelor Moaste.



Va rog,cine doreste sa se treaca pe lista!
Lista aspirantelor la un copilas prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:










Rugaciunea sotilor care nu au copii

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin.

Acatiste folositoare pentru zamislire si nastere de prunci buni:

www.ortodox.as.ro/acatiste/ac24.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac17.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac43.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac47.html" target="_blank">Acatistul Sfintilor si Dreptilor Parinti Ioachim si Ana
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac32.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Ierarh Spriridon
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac14.html" target="_blank">Acatistul Cuviosului Parintelul nostru Stelian
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac27.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul

Si Acatiste audio:
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Domnului_Iisus_Hristos-2122.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Slava_lui_Dumnezeu_pentru_toate-2415.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"

Carti:
www.manastirea-crasna.com/carti/Iosif%20Agapitos%20-%20Sfantul%20Nectarie%20Sfantul%20iubirii.pdf" target="_blank">"Sfantul Nectarie, Sfantul iubirii", de Iosif D.Agapitos
www.danionvasile.ro/carti.php" target="_blank"> Carti de Danion Vasile

1.Etra(Cristina)
2.Cristianca(Anca-Felicia)
3.Leny(Elena)
4.Magduta10(Magda)
5.Andriushca(Andreea)
6.Ysa26(Elena)
7.Alexela(Alexandra)
8.Anaoi(Ioana-Eugenia)
9.Aldolina(Eugenia-Viorica)
10.mmc_nd(Malina-Mihaela)
11.Nichi(Oana)
12.Kerstin(Cristina)
13.Iulita(Simona-Manuela)
14.dory_iancu74(Dorina)
15.Mihaela
16.Gaviotita(Angela)
17.IreneCAM(Andra-Maria)
18.Gabrieluta(Mihaela-Gabriela)
19.Marryan(Mariana si Valeriu)
20.Gabrielarusu(Nicoleta-Gabriela)
21.Rony74(Veronica)
22.georgia_c(Georgiana si Gabriel-Martinel)
23.mihaela amalia(Maria-Mihaela)
24.Maria68(Delia-Marta)
25.Dariela(Denisa-Mihaela)
26.Livsy(Ana-Livia)
27.Andreea81(Andreea-Elena)
28.Ryta(Aurica-Rita)
29.Dara(Andreea-Claudia)
30.Sandaa(Sava si Gavrila)
31.Kineta(Florentina)
32.Simonasima(Simona)
33.Oana_B(Oana-Teodora)
34.Gra26(Gratiela)
35.Daro6(Roxana-Nicoleta)
36.Ira79(Irina)
37.Bususbl(Isa)
38.Oana2006(Oana-Madalina)
39.Fulg(Ioana)
40.Rocsy2007(Roxana)
41.Montytaiana(Ana)
42.Tudormiha(Mihaela)
43.Pinguina(Ana-Maria)
44.Blanche(Bianca)
45.Rodicaosoian(Rodica)
46.Melusica(Mihaela)
47.Pysypisi(Cora)
48.Simona.Lali(Simona-Paraschiva)
49.Elle23(Elena)
50.Irene-Mariana
51.Cocoleta(Nicoleta-Constanta)
52.Karelina(Monica)
53.Florelacri(Lacrimioara)
54.Anaconda2(Ana)
55.Daniela_xy(Irina si Constantin)
56.Lilica75(Elena si Ciprian)

57.sukisuki(Lucia)
58.gabi200(Ionela)

59.Alinata(Alina)
60.Anidaz(Adina-Nicoleta)

61.Gadaleane(Elena-Cornelia)
62.AndreeeaNogy(Andreea)
63.Laura2008(Laura-Cristina si Iulian)
64.Magdita(Maria-Magdalena si Iulian-Laurentiu)
65.Anadomnica(Ana-Domnica si Marius-Cristian)
66.MaraAnisia(Mara-Iulia si Catalin Constantin)
67.Shaki(Mihaela)
68.Silvi8 (silvia)
69.Alexia86 (Alexandra)
70.muchy (Alina-Simona)
71.Ruxandrada (Ileana-Ruxandra)
72.Doris_71 (Doinita)
73.Ingridut (Ingrid)
74.bb_wanted (Geanina)
75.mada23 (Andreea-Magdalena si Nelu)
76.medamaya1 (Florica si Cristian)
77.angi25 (Angelica)
78.katymana (Ecaterina si Marian)
79.verygu (Veronica)
80.unducthable (Diana)
81.LunaNueva (Alexandra-Ileana si Anastasios)
82.evanescence (Silvia-Cristina si Petru Alin)
83.anastacia (Cristina-Cleopatra si Cristian)
84.sucitul1 (Florica si Sebastian)
85.monica_1979 (Elena-Monica)
86.raculete (Iuliana)
87.luca2008 (Iuliana)
88.rocsy2007 (Anamaria Roxana si Daniel)
89.mariaraluca (Maria Raluca si Ionel)
90.florela30(Florela si Aurel)
91.diazavate(Ana si Constantin)
92.fabiola73(Fabiola si Alin)
93.jasmine30(Adina Maria si pr.Marius Dragos)
94.gabrielita_r(Gabriela si Victor)
95.ralucuza2000(Elena Raluca si Ovidiu Cristian)
96.mirela05(Mirela si Octavian)
97.Anaomaria(Anamaria si pr.Ciprian)
98.ank24(Anca)
99.Zamfir.mel(Mihaela si Cosmin)
100.claudela(Claudia)
101.iaura21(Mihaela Aurelia)
102.caciantoni(Elena Cristina si Marius-Nicusor)
103.ralu27(Raluca)
104.analuci(Luciana)
105.winter(Alina-Valentina)
106.ingeras70(Iuliana si Florin)
107.Dragaica(Andreea-Georgiana si Andrei)
108.Gianina34(Elena-Gianina si Mihai)
109.Ioanatugs (Ionica)
110.claudiaandor (Claudia Severina si Alexandru Relu)
111.mihaele(Nicoleta-Florina)
112.speranta2008(Gabriela si Ion)
113.krika(Antoneta-Cristina)
114.sandyprs(Alexandra)
115.ioana olaf(Ioana)
116.Sorinake (Sorina-Daniela si Marian)
117.Ge@n@(Geanina si Dorel)
118.nicoleta_8(Nicoleta-Ioana)
119.maria08(Maria)
120.crinna_diana(Crina Diana)
121.KoraPop(Diana-Corina si Manta)
122.Alexa_(Solomonia si Aurelian)
123.cd_lavinia(Doina-Lavinia si Vasile)
124.stuart(Mariana)
125.crisis81(Cristina-Camelia)
126.Claudelle(Oana-Claudia si Ioan Ovidiu)
127.sufletel_80(Dorina si Bogdan Cristian)
128.jesika(Alina)
129.housepoket480(Emilia-Madalina)
130.ANITA75(Ioana)
131.vally(Valentina Daniela si Mihaita)
132.happymum(Gina)
133.pogonici1977(Maria Irina)


Lista gravidutelor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:







RUGACIUNE PENTRU PRUNCUL CE SE AFLA IN PANTECELE MAMEI

Doamne,Cel ce ai zis oamenilor:"Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul",binecuvantand nasterea de prunci,arata mila Ta acestui prunc care se afla in pantecele maicii sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea randuita de Tine.Da-i lui,Doamne,crestere fireasca,sanatate si putere.
Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare cand a purtat in pantecele ei pe Dumnezeiescul Prunc.Nu ne parasi acum nici pe noi,robii tai,ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.Iar mai apoi,luminandu-l cu Sfantul Botez,sa il faci pe el un madular ales al Sfintei Tale Biserici,ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor.
AMIN.


Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale , intru care bine am nadajduit. Amin


1.Manumanu(Bianca)
2.oana_oana26(Geanina)
3.Ioanara23(Adnana-Ioana)
4.Cami Antonia(Camelia si preot Lucian)Antonia Ioana
5.Pisik06(Ioana)
6.Carmencar(Carmen-Ionica)
7.smoly(Cristina-Mihaela si Marian)
8.gigelica20(Lucica-Florentina si Gabriel Teodor)
9.Koko_1(Corina)

10.Bubulina1(Karen)
11.Iuca(Viorica)
12.alina27(Alina Luciana si Marius Danut)
13.Liana30(Mariana-Gabriela)
14.laurra(Laura Maria)
15.ganesha(Gina)
16.noce(Carmen-Gabriela si Virgil)
17.Cris_2081(Cristina-Iuliana)

Lista mamicilor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:







Rugaciunea femeii inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.


Rugaciunea mamei dupa nastere


Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


1.Adela Achim(Maria-Adela)Stefan DPN
2.Aditi(Adriana-Olimpia)Andrei DPN
3.Cleopatra70(Claudia)Gabriel-Cristian si Andrei-Marian DPN 25.03.2008

4.Ainigriv(Virginia-Adriana)Maria DPN
5.Danangie(Daniela-Angela)Alessio Michele DPN
6.Suflet(Elvira) Bogdan DPN
7.Syris(Marinela)Iulia DPN
8.Ali(Alina)Andrei DPN

9.Maryb(Mariana)Mario Gabriel
10.valeria72(Valeria)
11.Hera25(Adriana)Lorena Elena

[blue]Cum se deschide un nou capitol:
-capitolul nou se deschide in jur de pagina 20
-se lucreaza cu doua pagini deschise
-subiect nou cu titlul "rugaciune colectiva pentru a avea un copil" +nr. de capitol
-cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou si se scot tag-urile [quote] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
-apoi se pune mesaj la sfarsitul capitolului vechi cu anunt ca a fost deschis capitol nou plus link-ul capitolului nou.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Fetelor, bine v-am regasit intr-un nou capitol

Anadomnica m-am regasit si eu in postarea ta...

Sufletel las-o pe prietena ta sa-si revina...stiu ca e greu si pt.tine dar mai ales pentru ea. Eu una, nu pot sa cuprind cu mintea mea tragedia si durerea prin care trece ea (ei) acum. E sfisietor...
Maicuta Domnului s-o intareasca !



Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, fetelor
Va pun si eu un link, sa cititi cat va beti cafeaua: http://savatie.wordpress.com/2008/11/18/scrisoare-deschisa-presedintelui-romaniei/
Este o scrisoare deschisa adresata presedintelui Romaniei referitoare la sfintilor inchisorilor comuniste. Sa o sustinem si noi!
Multa sanatate si o zi buna

"Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atāta credinta īncāt sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt."-Corinteni I, cap. 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Si inca un link, sa intelegeti mai bine despre ce e vorba
http://rafaeludriste.blogspot.com/2008/11/pelerinaj-la-temnia-prigoniilor.html
Cred ca e de un real folos sa ne gandim la aceste lucruri, la chinurile prin care au trecut martirii din inchisori si sa ne smerim in fata suferintei lor, mai ales acum, in perioada postului.


"Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atāta credinta īncāt sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt."-Corinteni I, cap. 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

va rog frumos,daca ma puteti ajuta,mai are cineva un snurulet disponibil de la briul Maicii Domnului?mai am nevoie de unul multumesc frumos.
jesika,multumesc frumos pentru ajutorul tau,pentru ovule. eu cred ca-mi voi prepara singura,ca sint bune.
toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetelor, frumoaselor, un pup pt. fiecare de aici
Anaomaria- am intrat pe site-ul parintelui Savatie Bastovoi si chiar am postat si un comentariu acolo. Nu stiu cum sa facem sa semnam mai multe aceasta scrisoare catre presedintele Romaniei, insa sper sa ne fii de ajutor si sa ne indrumi mai departe.
Fetelor, va rog frumos, intrati si cititi si alaturati-va celor care semneaza aceasta scrisoare catre presedinte - suntem in campanie electorala si poate sensibilizam putin autoritatile: sunt sfinti in inchisori, sunt sfintii nostri, martirii nostri pe care avem tot dreptul sa-i cinstim cum se cuvine!!!. Fetelor, cat bine poate face un sfant prin rugaciunile sale neamului sau?? Avem datoria sa-i cinstim. Printre acesti martiri si printre cei ce au suferit in inchisori se afla si iubitul nostru Parintele Arsenie Boca, dar si mari duhovnici ai zilelor nostre:Parintele Iustin Parvu, Parintele Arsenie Papacioc. Va rog pe toate din inima: haideti sa fim solidare cu aceasta cauza sfanta!!! Haideti sa ne alaturam Parintelui Savatie Bastovoi si sa facem auzit glasul martirilor Romani. Asa sa ne ajute Dumnezeu!!!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Pupici fetelor si un capitol nou plin de speranta,bunatate si lumina!!!

Daaaa,si eu subscriu la cele ce scria Anadomnica...Cititi o carte nemaipomenita pe aceasta tema:"Intoarcerea la Hristos"-Ioan Ioanolide,povesteste chinul inchisorilor comuniste(Aiud,etc)si vorbeste despre mari sfinti,care au rabdat crunt si s-au mantuit prin suferinta lor.Valeriu Gafencu este unul dintre ei si ar trebui cinstit cum se cuvine.Daca se poate face vreun demers,spuneti si suntem gata sa-l facem,ca mult am invatat de la acesti sfinti ai inchisorilor,in primul rand ca rabdare,apoi au avut o credinta de neclintit!!!

Noce,din pacate nu se poate face nimic pentru sufletele nebotezate,nici macar nu pot fi pomeniti dupa numele lor...eventual numele mamei cu"pruncul",atat se poate pomeni si in biserica,avand in vedere ca acesti ingerasi nu au fost botezati.De asta tot insist sa fie botezati"la urgenta" cand sunt probleme...In fine,mama,poate boteza alti copii,insa durerea este prea mare acum pentru a vorbi despre asa ceva.

Pupici multi de la noi si post usor in continuare.A propos,pentru a indeparta ispitele mergeti acum dupa prima saptamana de post la SF.Spovedanie si cu aceasta ocazie luati si binecuvantare de la preot,pentru a-l tine usor,sa ne ajute Dumnezeu si Maicuta sa buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ingeras70.. iti trimit io ..da-mi adresa pe PM si pun io la posta panglica


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata, dragele mele,

Va urez post linistit in continuare.

Aingriv, multumim ca nu ne uiti si iti faci timp sa ne scrii lucruri deosebite. .

Ana_domnica

Eu sunt f incantata si linistita ca in sfarsit mi-am gasit un medic in care am incredere, asa ca de-acum poate sa vina si . se pare ca postul a dat deja roade in cazul meu.

Tuturor va trimit cele mai bune ganduri si cate o si un .



Cu Dumnezeu in gand


http://tt.lilypie.com/Xqllp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

ainigriv - multumim pt. precizari si sustinere; scrisoarea catre presedinte se poate citi aici: Scrisoare pe blogul parintelui Savatie Bastovoi - mai sus a pus si Anaomaria link-ul, insa l-am repus aici pt. precizare.
Un filmulet despre sfintii din inchisori puteti urmari aici: pe site-ul lui Rafael Udriste . Si pentru doritoare, exista chiar un site special creat: www.sfintii-inchisorilor.ro
Eu cred ca suntem datoare sa ne cinstim istoria si martirii ei. Mai astept in randul nostru si alte fete doritoare, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

Doamne ajuta!

Fetelor am intrat sa impartasesc cu voi o mare bucurie: am un finut de 3,600Kg.... s-a nascut azi dimineata pe la ora 09,00....

Sa dea Dumnezeu sa traim si noi aceasta bucurie si sa ne tinem pruncii in brate cat mai curand!

"Doamne intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei." (Parintele Gherontie Puiu - Manstirea Caraiman)

Mergi la inceput