Fiv Austria(10)-Germania(9)-Spania-UE (2)

Fiv Austria(10)-Germania(9)-Spania-UE (2) | Autor: elenada

Link direct la acest mesaj






Continuam acest subiect care este dedicat strict celor interesate de cele mai noi tehnici de reproducere asistata.

Acesta se doreste a fi un subiect cu linkuri si sfaturi utile din Austria, Germania, Belgia, Spania si alte tari din UE pentru cuplurile care apeleaza la fertilizare in vitro sau inseminari artificiale
Deci, fetele nerabdatoare a posta aici ce au gasit prin lumea larga, in tari in care se practica fiv deja de zeci de ani - le invit aici.
Le invit tot aici si pe cele care doresc sa afle tot ce se intampla cu organismul lor in timpul acestor proceduri care pentru unele cupluri reprezinta ultima solutie de a avea un copil.

CAPITOLUL 1
CAPITOLUL 2
CAPITOLUL 3
CAPITOLUL 4
CAPITOLUL 5
CAPITOLUL 6
CAPITOLUL 7
CAPITOLUL 8
CAPITOLUL 9



LISTA CLINICI AUSTRIA


1.www.kinderwunschzentrum.com/eng/index.html" target="_blank"> Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Viena
infiintata in 2001
FIV 2600 EUR, ICSI 3000 EUR, PICSI 300 EUR, IAD/ FIV cu donor, crioconservare 600 EUR, anestezie 160 EUR (nu fac IMSI)
Fondatorul clinicii este www.vitateq.com/company/team.htm" target="_blank"> Prof. Andreas Obruca , un medic foarte capabil, e seful asociatiei FIV din Austria si in plus este manager la o firma producatoare de medicamente de fertilizare. Are super-studii asa ca in ciuda site-ului primeste un vot in plus. Dr Obruca a fost primul din Austria care a introdus si implementat cu succes ICSI cu spermatozoizi din biopsie testiculara; e unul din cei mai cunoscuti dr din domeniul infertilitatii din Austria (fiind profesor Asociat la Universitatea Viena, presedinte al multor Asociatii, etc). Clinica face parte dintr-un spital privat. Au clinica si in Bratislava. Unul din medicii fondatori ai clinicii, Univ.Prof.Dr. Heinz Strohmer colaboreaza si cu Clinica Polisano din Sibiu pt fiv.

www.limba.com/ro/austria/oferta/viena-si-imprejurimi?c1=google1&source=ro&kw=viden&pageid=540" target="_blank"> Hoteluri Viena


2. www.kinderwunsch-institut.at/English/Wunschkind.HTM" target="_blank"> Kinderwunsch Institut Schenk GmbH
Dobl (Graz)
au acreditari speciale
FIV, ICSI, AH, IAD /FIV cu donor
FIV = 220O EUR, ICSI = 2500 EUR


3. www.ivf.at/UK/paare.htm" target="_blank">Institut for Reproductive Medicine and Endocrinology
Bergenz
(au clinici in 4 tari ale lumii)
practica o tehnica noua - se numeste "Polscope retardance" si determina gradul de maturare al ovocitului (si deci e mult mai sigur sa rezulte un embrion viabil); e un test care se face prin punerea ovocitului intr-o anumita lumina
FIV, ICSI, P-ICSI, IMSI, IAD/FIV cu donor, AH, IVM, Blastocist
FIV = 4150 EUR, Biopsie = 1150 eur, AH = 175 eur, IMSI = 600, PICSI = 350 EUR, IVM = 4150 EUR, IAD = 840 EUR


4. www.wunschbaby.at/EN/home/home.aspx" target="_blank">Wunschbaby Zentrum
Viena
infiintata in 1982
Aici s-a facut primul FIV din Austria, au experienta vasta; clinica este co-fondatoarea clinicilor unguresti “Kaali Intezet” din Budapesta, Gyor, Debrecen
FIV, ICSI, Polar Body, AH, IMSI, transfer blastocist
ICSI + AH = 3185 EUR, Polar Body = 1000 eur


5. www.baby4you.at/en/" target="_blank">KinderWunsch Klinik
Wels (Linz)
infiintata in 2002
FIV, ICSI, Polar Body, AH, P-ICSI, IMSI, Embryo Glue, IVM, IAD / FIV cu donor
www.baby4you.at/en/patient-info/abroad/health-insurances.html" target="_blank"> preturi FIV = 2310 EUR, ICSI = 2805 EUR, PICSI = 2915 EUR, IVM = 4213 EUR, AH = 275 EUR, Polar Body = 1452 EUR, BIOPSIE = 715 EUR, Anestezie = 175 eur
www.stadtmarketing-wels.at/stmwels/site/207600147905904795_207556931684943559_207556931684943559,en.html" target="_blank"> hoteluri
www.esv.or.at/esv/fileadmin/wsed/hotelliste2_2_05en.pdf" target="_blank"> Cazare Wels si apropiere
www.youthotel-linz.at/index_e.html" target="_blank"> hotel ieftin in Linz (foarte aproape) :29 eur/persoana=58 euro/camera
statiune recomandata in perioada FIV-ULUI
http://www.attersee.at/


6. www.szalay.at/english.htm" target="_blank">SZALAY IVF
Krumpendorf (Klagenfurt - la granita cu Italia)
infiintata in 1984
FIV, ICSI, PICSI, IMSI (posibil sa aiba si restul procedurilor, dar au putine info pe site)


BELGIA
www.fivette.be/gb/pages/page3gb.html" target="_blank"> Department of Obstetrics and Gynaecology of Saint-Pierre University Hospital
Bruxelles
aici a inceput istoria FIV

GERMANIA

1.Kinderwunsch-Mittelrhein
www.kinderwunsch-mittelrhein.de" target="_blank">http://www.kinderwunsch-mittelrhein.de

2.IVF-Zentrum Ulm
www.ivf-zentrum.de/Startseite" target="_blank">http://www.ivf-zentrum.de/Startseite



Reusite in Austria

Ginger00 clinica Szalay
Madutz clinica Wunschbaby
lili2007 clinica Goldenes Kreuz
Bombonique clinica KinderWunsch Klinik, Wels
i94larclinica Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Moniland- FIV reusit in noiembire la Clinica KinderWunsch Klinik Wels




Reusite in Germania
cami30 - clinica Kinderwunschzentrum Mittelrhein in Neuwied, Germania, sarcina oprita din evolutie la 6 saptamani
raluca1979 - Fiv reusit in Germania la clinica IVF-Zentrum Ulm in Germania


Urmeaza:
Aspirante la titlul de mamici de Austrieci

******NOIEMBRIE******

Elenada- FIV in noiembrie, Wunschbaby


Aspirante la titlul de mamici de Austrieci in viitorul apropiat
Aldolina - consultatie august Wunschbaby; ii dorim sa nu mai fie nevoie de FIV si sa reuseasca cu embrionii criogenati in Ungaria
CRISTAL1995 - consultatie august Wunschbaby, urmeaza FIV in decembrie
CARMEN38 - consultatie KinderWunsch Klinik Wels

Magduta10 - Fiv la KinderWunsch Klinik Wels


Aspirante la titlul de mamici de Nemtisori
******NOIEMBRIE******
Lindutza - FIV in Noiembrie, IVF-Zentrum Ulm in Germania

Aspirante la titlul de mamici de Spanioli
******NOIEMBRIE******

Blanche - FIV in noiembrie in Spania



Aspirante optimiste

Fireyes- FIV nereusit in octombrie,Kinderwunschzentrum Privatspital Goldenes Kreuz
Hepilica- FIV nereusit in Octombrie , KinderWunsch Klinik Wels
Irinap75 - FIV nereusit in octombrie,Wunschbaby
Pisix- FIV nereusit in octombrie
Arina - FIV nereusit in octombrie, Wunschbaby
Kitta- FIV intrerupt in noiembrie, Wunschbaby



Info generale despre un FIV in Austria:

- ANALIZE INITIALE: accepta analizele pe care le ai, cu conditia sa nu fie mai vechi de 6 luni/ 1 an

- PRIMA CONSULTATIE: nu e absolut necesar sa mergi la o prima consultatie acolo; ti se cere un set de analize initial, discuta cu tine de protocolul anterior/ rezultate (daca ai mai facut fertilizare inainte) si iti prescriu medicatia

- MEDICAMENTE: evident ca se pot ocupa ei sa-ti comande medicamentele daca nu sunt la noi in tara sau daca sunt mai ieftine la ei (mie chiar mi-a propus la o clinica sa-mi comande din Franta, unde ar fi mai ieftine din cauza TVA-ului mai mic)

- MONITORIZARE: tu alegi un cabinet care sa te monitorizeze in tara si vei trimite la clinica prin fax/ mail aceste rezultate (ei iti spun exact ce trebuie sa faci)

- DE CATE ORI TREBUIE SA MERGI ACOLO: perioada de stat in Austria este de aprox.7 zile, intre punctie si ET (presupunand ca se face cu blastocist) sau 5 zile (cu ET la 72 ore)

- CAZARE: pentru Viena exista pensioane (un fel de apartamente de inchiriat pt turisti) cu preturi f mici si conditii bune; in orasele mai mici cred ca e si mai usor de gasit cazare ieftina

- CONDITII: la oricare din clinicile din Austria conditiile sunt cu mult peste tot ce gasesti in Romania ...






www.lainfertilidad.com/html/Noticias_relacionadas/_Resumen_de_investigaciones_en_medicina_reproductiva.asp" target="_blank">PICSI

A 63-a intilnire anuala de la American Society of Reproductive Medicine (ASRM) a avut loc in Washington,SUA,pe 13-17 octombrie. Prezentarile au fost publicate intr-un suplement al revistei Fertilitly and Sterility,iar aici vom prezenta un rezumat:

PICSI versus ICSI

Noua tehnica de selectie a spermei numita PICSI, a demonstrat imbunatatirea semnificativa a procentului de fertilizare si sarcina in comparatie cu ICSI standard.
In PICSI,sperma se pune pe o placa de hialuronano,un polimer natural care se intailneste in stratul de gel care inconjoara ovocitului. Spermatozoizii maturi,biochimic competenti se unesc in mod preferential cu hialorunano si in acest fel pot fi izolati pt a fi folositi injectabil.Worrilow y cols (Bethlehem and Charlotte, EE.UU.)
au comparat rezultate de PICSI si ICSI in 240 de pacienti.Cu PICSI procentul de fertilizare a fost mai mare (62/61%),fragmentarea procentuala a fost mai mica(6,8/8,4%),procentul de sarcini clinice obtinute a fost mai mare(50/40%)iar procentul de avort mai mic,toate fiind diferente statistice semnificative.Cercetatorii spun ca ca rezultatele sint incurajatoare si ca vor continua studiul in special al cresterii potentialului embrionic asociat cu embrioni proveniti din PICSI.

Doua treimi din insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau mai putin
Un studiu efectuat de De Neubourg y cols in Amberes,Belgia,a concluzionat ca doua treimi din femeile insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau chiar mai putin,dupa transferul embrionar simplu.


(articol tradus de Idaira)


***INFO PT FETELE CU INFERTILITATE MASCULINA : P-ICSI si IMSI nu pot fi efectuate amandoua la acelasi FIV. Ori una, ori alta ...
Se pare ca cea mai buna ar fi IMSI.

www.andrology.org/library/downloads/ica2005/paper/W3B.pdf" target="_blank"> Studiu amanuntit IMSI


Medicamente folosite in FIV:

Medicamentele folosite pt stimulare sunt impartite in 4 categorii:
1. FSH 50/75/150 ui: GONAL F, PUREGON
2. FSH/LH in proportie de 1/1, adica 75 ui FSH + 75 ui LH: MENOGON, MENOPUR, MERIONAL, HUMEGON
3. FSH/LH in proportie de 2/1, adica 150 ui FSH + 75 ui LH: PERGOVERIS
4. LH 75 ui: LUVERIS.
***FSH este pentru selectia foliculilor primari , LH pentru dezvoltarea si maturarea ovocitelor.


Medicamentele folosite pt inhibare sunt impartite in 2 categorii:
1. Analogi GNRH : DIPHERELINE, DECAPEPTYL, SUPREFACT
2. Antagonisti GNRH: CETROTIDE 0,25, ORGALUTRAN
*** Analogii se utilizeaza si pe tot parcursul stimularii pentru inhibarea ovulatiei inainte de punctia ovocitara , antagonistii se utilizeaza numai cand foliculii ating dimensiunile de 14 mm in acelasi scop: inhibarea maturarii foliculare inainte de punctie.


Medicamentele folosite pt maturarea ovocitelor sunt: PREGNYL, PROFASI, OVITRELLE si contin gonadotropina corionica (hormon similar cu LH) 5000 ui. Acestea se administreaza in doza unica pe parcursul tratamentului 5000/10000 ui atunci cand foliculii au ajuns la dimensiunea optima >18 mm, inainte cu 36 ore de punctia ovocitara.


INFORMATII DESPRE FIRME CARE TRANSPORTA PROBE BIOLOGICE(embrioni, spema, etc.)

Compania www.teentrans.com/index-en.html" target="_blank">TEEN TRANS se ocupa de transport probe biologice inclusiv de tot ce e necesar pt transport (nitrogen lichid/ gheata cabonica + cutie polistiren etans) si eprubeta speciala (sticla se sparge la minus 70 de grade.

Compania www.linde-gaz.ro/international/web/lg/ro/like35lgro.nsf/docbyalias/prod_gheata" target="_blank"> LIDE GAZ comercializeaza gheata carbonica (11 eur/kg) necesara transportului de probe biologice. Din pacate nu comercializeaza si recipientele speciale necesare transportarii.


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Va doresc un nou capitol plin de reusite

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

hai sa fie cu mai mult noroc si plin de reusite acest capitol.ELENADA multumim frumos pt noul capitol.Eu la ultimul msj scris de la ultimul japonez mai era mult dar sa sters nu stiu ce am facut dar scrisesem asa de mult ca nu mai pot de nervi,si dupa aia am am scis unul tocmai cand Elenada deschisese alt capitol si iar sa sters deci nu mai pot imi vine sa urlu si vad in ceata de oboseala vad ca nici Elenada nare somn...VA am plecat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Bryny imi pare rau ca ti-am cuzat probleme cu deschiderea noului capitol.
Dar atata m-am mai muncit la el de zici ca nu e adevarat. Ma ajutat si sotul ca sa fac si eu sa arate frumos ca parca trecuse uraganul prin el era scris cu toate culorile si toate dimensiunile.
Acum parca e mai frumos poate asa vor fi atrase si vestile bune.
Ma duc si eu la somn ca vad dublu
pup

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

Elanada, multumim pentru noul capitol.
Sa fie unul plin de reusite si de bebei austrieci, germani, spanioli si francezi
Pai cred ca tu si Moniland deschideti capitolul de reusite
Urmeaza Lindutza si Blanche cu reusite si sa speram ca ne veti trage si pe noi dupa voi
Liana, olteanca iubita, trage tare tare ca sa ne prindem si noi
Ziceau fetele ca e cam plictiseala la Odisee asa ca trebuie sa mergem in gasca acolo
Bryny, te ajut cu mare placere sa le trimiti mail-uri. Cred ca mai intai ar fi bine sa le scri si sa le explici clar situatia ta si apoi sa-i intrebi daca ei considera ca ar fi cazul sa te vada si sa se hotarasca ei daca mai amani FIV sau nu. Eu acum de-asta ma duc, ca sa vada Dr daca pot sa incep protocolul sau nu. Poti sa trimiti scrisori si la Wunschbaby si la Goldenes Kreutz si unde mai vrei tu. Nu te costa nimic si ai mai multe pareri. Daca vrei trimite-mi un PM cu situatia ta medicala si il concep, ti-l trimit inapoi si vezi ce raspunsuri primesti. In functie de asta decizi ce ai de facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Un nou cap plin de reusite!
haideti cu gasca de BB-i din UE sa putem deschide subiect nou cu Gravidute de UE!
Pupici!

Bq 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

bombonique

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Salutari si de la mine!
Azi am 1 saptamana de la ET si emotii cat carul.

Cristal, vad pe prima pagina ca faci FIV-ul in decembrie. In ce stadiu esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

bryny, e destul de greu de facut o comparatie intre Goldenes K si Wunsch, mai ales pt ca majoritatea fetelor s-au dus la Wunsch. Cred ca sunt singura din "promotie" care a ales Goldenes K. si din pacate pt ei (vorba sotului), suntem oricum cei mai ghinionisti, asa ca nu le-am putut face reclama buna Separat de asta, nu cred ca as fi avut mai mult succes la Wunsch, pt ca in cazul nostru, nu e vina dr sau a clinicii, ba din contra, eu am convingerea ca daca faceam in ro, nu ma alegeam cu nici uhn embrion...

Pishko, eu stiu ca si la Goldenes K. se face IMSI, pt ca am intrebat la prima consultatie, in iulie, chiar daca poate nu e trecuta in lista.Si noi am vrut sa facem, preventiv, dar ne-a zis dr ca fiind la prima incercare, nu e atat de util sa aruncam banii. nu stiu daca acum ne va recomanda sau nu imsi, cred ca o sa vedem la urmatoarea incercare. dar dupa cum vezi, totul e aprox. si relativ, pt ca una vorbesti la consultatie si alta se intampla, chiar daca tu soliciti expres un lucru, iar ei considera ca nu e necesar, din ce vad, nu-l fac.
p.s. stai linistita, nu ma rascolesti tu mai mult si daca vrei sa mai discutam, poate si offtopic, sa-ti activezi PM.

Elena, Moni, Lindutza, Blanche, va mult de tot si ma rog pt voi...

Cristal, decembrie? sau atunci incepi tratam? ah, sa stii ca ti-am "copiat" sfatul si m-am dus la ctrl, mi-am refacut analizele de TSH si sunt tulburata... au iesit perfect! tsh=1. maine ma duc la interpretare si sa vedem ce facem, ca mi-e sa nu dau in cealalta extrema in ritmul asta.

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pishko spune:

Fireyes Cu cea mai mare placere, mai ales ca nu prea stiu cu ce se mananca si am multe goluri de informatii pe care fetele deja le-au discutat in alte capitole si prin urmare sunt in urma. Poate ma mai aduci si tu la curent, si eu asemenea, daca pot sa te ajut, cu cea mai mare placere.. Dar cum sunt eu de varza habar n-am cum se activeaza pm... As aprecia putin ajutor

Pupici multi fetelor care asteapta sa faca testul sau care urmeaza sa devina mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondiemonyk spune:



LILIANAFI clinica este de fapt spitalul regional din Belgia, orasul Antwerp. Ti-am mai dat o data linkul : http://www.crg-middelheim.be/ .

Reteta miraculoasa o sa fie intr-adevar miraculoasa cand o sa va anunt ca sunt purtatoare de bebe ! Dar sunt foooarte increzatoare in ea...face minuni , intradevar!

Succes tuturor fetelor ! Dumnezeu sa va faca fericite !

Mergi la inceput