ACUPUNCTURA si FIV

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu am fost in toamna trecuta la clinica Veroniki. am facut setul de 10 sedinte pe care le recomanda. mi-a fost destul de greu sa tot fug de la servici timp de 2 saptamani cate 2 ore pt ca programul d-nei dr este 10-17, ultimul pacient trebuie sa ajunga max la 16.30, iar in week-end nu are program. nu pot sa spun daca a avut ceva efect pe partea de fertilitate ... ajunsesem la dansa cu gandul de inca un FIV cu material propriu, dar intre timp mi-a pierit avantul de a mai da niste bani pt sanse < 5%. a avut insa efect aproape instant la o indigestie cu care ma chinuiam de 24 de ore si medicul de familie imi daduse o punga de medicamente.
mai facusem si cu un an inainte, la alta clinica, ca pregatire pt primul meu FIV. am facut din sept pana in feb cand am facut testul, 1 data pe saptamana. cum era primul FIV nu am avut termen de comparatie. dr imi spusese ca din punctul lui de vedere nu sunt inca pregatita si sa nu ma grabesc, dar eu aveam piticul ca implinisem deja 42 de ani si sansele mele scad vertiginos. beta a fost 13,2, dar in scadere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trandafirash spune:

depinde de organismul fiecaruia,cum reactioneza la tratament,asa este si cu naturistele si acupunctura poate da rezultate sau nu,eu inclin sa cred ca totusi are efect pozitiv asupra fertilitatii,depinde de cat de grava este situatia,de varsta,nu stiu ce sa zic,tie ce ti-a spus?te-ai dus cu analize si afost de acird sa inceapa tratamentul?ce nivel hormonal aveai atunci?am citit pe un alt site,cum ca acel chinez din Ploiesti ar lucra in conditii mizere si cu ace refolosite,acum nu stiu ce sa zic,eu una fiind din Bucuresti m-as duce la o clinica specializata,o persoana autorizata,nu merg la oameni acasa pentru tratament,sunt multi sarlatani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare fetelor ...

Si eu am facut acupunctura in toamna inainte de fiv ...
Pot spune ca m-am simtit ok: am observat o imbunatatire la endometru ... (sau sper ca de la acup. a fost) ...

Oricum ma simteam mai relaxata dupa acupunctura ...
Cred ca este ok ..

Eu am facut la Centrul de acupunctura si homeopatie Panduri cu dr. Razvan Ungureanu ..
F ok dl dr ...

Am facut vreo 2 "ture" de 10 sedinte : in 03.2011 si in 08.2012 ...

Acum nu mai vreau sa fac niciun tratament ...

Qiao mobilizeaza-te ... timpul trece ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

trandafirash eu nu cred in minuni. acupunctura e stiinta, daca cel care o practica iti identifica corect problema si alege punctele potrivite, daca se mai poate echilibra ceva in organism, are efect. La Veroniki conditiile sunt ok, e curat, iti pune ace noi de fiecare data. d-na dr nu e prea vorbareata insa. din pct ei de vedere, atata timp cat inca nu sunt la menopauza si vreau sa mai incerc ...
M-am dus cu centralizatorul meu de analize, am spus povestea pe scurt, mi-a luat pulsul (asta e metoda de diagnostic) si am trecut la intepat.
Hormonal nu stau nici bine, dar nici f rau. Am ovulatie in fiecare luna, am chiar mai multi folicului care cresc, endometrul insa se ambitioneaza sa se apropie doar asimptotic de 7mm. In z3 estradiolul e cam maricel peste 100 (doar sunt baba), FSH cam 10, AMH acum 0,32.
elly stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

In urma cu ceva timp am deschis si eu un topic privind medicina chinezeasca. Relatasem despre cunoscuti de-ai nostri, ambii cu probleme de fertilitate si care intre timp au doi copii cu ajutorul medicinii chinezesti.
In ianuarie am aflat ca o alta cunostinta este insarcinata pentru prima data, la varsta de 42 de ani. Se pare ca va avea o fetita, iar nasterea este asteptata pentru sfarsitul lunii iunie. Si ea si-a marit sansele de a ramane insarcinata tot cu ajutorul medicinii chinezesti.

Din informatiile pe care le detin si din experienta proprie, plantele folosite sunt mai efective. Acupunctura are rol de sustinere al tratamentului.

Mergi la inceput