raspunsul corect

raspunsul corect | Autor: patou

Link direct la acest mesaj

La inceput m-am gandit sa deschid subiectul la consultatii psihologice, dar ma gandesc ca aici isi are locul. Pentru ca intrebarea mea se leaga mai mult de credinta in D-zeu si de felul in care trebuie sa actionam in viata de zi cu zi urmand modelul lui Isus. Inainte de a crede in D-zeu nici nu mi-as fi pus problema ca nu am raspuns corect, acum stau si ma macin gandindu-ma ca am gresit, dorindu-mi sa fii actionat altfel, dar avand convingerea ca actionand asa cum trebuie m-as fi expus unei anumite forme de evitare si ca poate as fi pierdut bona baietelului meu (care e vecina de vis-a-vis) Sunt extrem de dezamagita . poate ziceti ca e un exemplu minor, dar stiu ca nu e doar atat, ma simt ca si cum D-zeu mi-ar fi spus ca trebuie sa ma schimb... Deci:

Proprietarii casei in care locuiesc eu sunt in conflict cu vecinii – nu cunosc prea multe amanunte, (se pare ca e ceva legat de limitele gardului dintre ei). Noi ne intelegem bine atat cu proprietarii, cat si cu vecinii (prieteni la catarama cu vecina de vis a vis –bona baietelului meu)
proprietara casei, e extrem de deprimata. de ctiva ani e pe medicamente anti-depresive, dar in ultima vreme situatia s-a inrautatit rau de tot. a fost si internata 2 saptamani si efectiv n-au reusit sa o ajute cu nimic. Sotul ei, disperat pt ca vroia sa se sinucida a chemat ambulanta 2 week-end-uri consecutive, ceea ce n-a scapat “vigilentei” vecinilor, pensionari.

Pe scurt vecinii m-au intrebat ce s-a intamplat? e bonava? Mi-am dat seama pe loc ca ar fi trebuit sa le raspund ca e ceva privat ,ca nu-mi permit sa le spun eu si ca as prefera sa le spuna ea sau sotul ei. In loc de asta m-am auzit spunand ca nu stiu ce s-a intamplat ba mai mult am mintit cu sange rece ca spunand ca m-am gandit ca poate fetita a facut vreo raceala. .

va intreb asta pentru ca eu nu am o experienta crestina in spate, am doar aproape 1 an de cand am inceput sa cred in D-zeu, nu fac parte din nici o biserica si efectiv n-am pe cine sa intreb.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Incearca sa ti pace intre vecinii tai mai ales ca tu te intelegi bine cu fiecare. Si nu te implica in problemele lor, pt ca tu vei cadea la mijoc la un moment dat. Lasa-i sa-si rezolve problemele singuri. Eventual ofera-le sfaturi bune, dar nu vb de unii in fata celorlalti. Daca unii vor informatii despre ceilalti spunele ca mai bine merg sa-i intrebe pe ei ca ei stiu mai bine.

Cat despre minciuna...
Incearca sa te lupti cu asta, sa treci peste, ca este ca un drog...am vazut la cateva persoane asta. Practica de un timp(ani buni!) asta si le este fff greu sa se dezvete. Si ajung sa creada si ca au dreptate.
Minciuna nu vine de la Dumnezeu ci de la Satan. Intotdeauna fa-i cinste lui Dumnezeu, daca minti nu-i mai faci Lui cinste ci altcuiva.
Este o lupta in fiecare, toti suntem vulnerabii intr-un fel. Dar faptul ca ne cunoastem punctul slab si vrem schimbare este un lucru bun. Dumnezeu ne primeste si ne da putere sa trecem peste greutatile noastre, si Isus chiar spune la un moment dat cuiva "...du-te si nu mai pacatui". Ok esti iertat/a...dar incearca sa nu mai repeti. Deci tu trebuie sa-ti ceri iertare de la Dumnezeu.
Cere-i lui Dumnezeu sa te ajute sa faci ceva sau sa nu mai faci ceva.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

BeLucci nu da cu barda!
Eu as fi procedat cum a procedat Patou;eu nu consider ca a mintit, ci pur si simplu a evitat un raspuns direct.
La intrebari directe,incomode, nu ai prea multe optiuni;greseste cine nu respecta o abordare de bun-simt si te pune in situatii delicate.
Exista o regula de educatie in care daca te macina curiozitatea pui intrebari de asa maniera incat nu il pui in dificultate pe interlocutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

multumesc pentru raspunsuri.Belucci, cred ca am facut ce ai spus tu, i-am cerut lui Dumnezeu sa ma ajute si el m-a ajutat trimitandu-mi raspunsul pe care trebuia sa-l dau (spun asta pentru ca alta data mi-ar fi trebuit cateva zile pana sa-mi dau seama ce ar fi trebuit sa raspund la o asa o intrebare, iar de data asta chiar daca am stiut raspunsul, obisnuinta de a minti ,in mod politicos :( a invins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Incearca sa ti pace intre vecinii tai mai ales ca tu te intelegi bine cu fiecare. Si nu te implica in problemele lor, pt ca tu vei cadea la mijoc la un moment dat. Lasa-i sa-si rezolve problemele singuri. Eventual ofera-le sfaturi bune, dar nu vb de unii in fata celorlalti. Daca unii vor informatii despre ceilalti spunele ca mai bine merg sa-i intrebe pe ei ca ei stiu mai bine.

Cat despre minciuna...
Incearca sa te lupti cu asta, sa treci peste, ca este ca un drog...am vazut la cateva persoane asta. Practica de un timp(ani buni!) asta si le este fff greu sa se dezvete. Si ajung sa creada si ca au dreptate.
Minciuna nu vine de la Dumnezeu ci de la Satan. Intotdeauna fa-i cinste lui Dumnezeu, daca minti nu-i mai faci Lui cinste ci altcuiva.
Este o lupta in fiecare, toti suntem vulnerabii intr-un fel. Dar faptul ca ne cunoastem punctul slab si vrem schimbare este un lucru bun. Dumnezeu ne primeste si ne da putere sa trecem peste greutatile noastre, si Isus chiar spune la un moment dat cuiva "...du-te si nu mai pacatui". Ok esti iertat/a...dar incearca sa nu mai repeti. Deci tu trebuie sa-ti ceri iertare de la Dumnezeu.
Cere-i lui Dumnezeu sa te ajute sa faci ceva sau sa nu mai faci ceva.




Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)


BeLucci,
pentru raspunsul tau de bun simt si crestinesc!

patou, cam acelasi raspuns ti l-as da si eu. toti oamenii sinceri, cu intentii bune gresesc la un momendat, recunoasterea greselii, aduce dupa sine imapcarea cu Dumnezeu si iertarea Lui.

Kari

Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste!
Old Union Reminder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Patou, e bine ca ai realizat ca minciuna nu-i buna, chiar si ''nevinovata'' cum zicem noi. Daca mergi la Biserica incearca sa vorbesti cu preotul, cere-i parerea cum ai putea iesi din situatii de genul asta fara sa minti, ptr ca si minciuna prin omisiune tot minciuna este

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu zic ca inainte ca Patou sa faca penitenta sa dea acatiste de iertare,pe viitor ar trebui sa-i recomandam sa-i inchida usa in nas vecinei indiscrete ca voi acum o faceti sa-si amplifice sentimentul de vina .
Voi nu intelegeti ca ea a fost fortata sa faca acel gest pt. care acum se framanta atata;cred ca ii este iertata si rasiertata minciuna pt. ca a spus-o cu intentii bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

era prin Pateric o poveste, in care doi Avva erau certati, da rau- nici nu-si vorbeau, si ucenicul s-a dus de la unul la altul si le-a spus tot felul de minciuni gogonate, si premeditate, i-a inmuiat pe amandoi, facandu-i sa creada ca celuilalt ii pare rau, pana cand cei doi batranei si-au facut metanie unul altuia si s-au impacat plangand

nu scrie in Evanghelie fericiti facatorii de pace?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Eu zic ca inainte ca Patou sa faca penitenta sa dea acatiste de iertare,pe viitor ar trebui sa-i recomandam sa-i inchida usa in nas vecinei indiscrete ca voi acum o faceti sa-si amplifice sentimentul de vina .
Voi nu intelegeti ca ea a fost fortata sa faca acel gest pt. care acum se framanta atata;cred ca ii este iertata si rasiertata minciuna pt. ca a spus-o cu intentii bune.



Fara suparare, dar nu cred ca a sugerat nimeni asta. Patou se intreba care ar fi rasp corect, si eu cred ca-l poate primi de la cineva care stie mai multe decat noi

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

b.nica, intr-un fel am gandit ca si tine, m-am simtit fortata sa fac acel gest, dar de fapt alegerea mi-a apartinut, si ceea ce ma inspaimanta este ca nu stiu cum as reactiona daca as fi pusa din nou intr-o situatie similara. Cum ne descurcam in lumea asta imperfecta incercand sa pastram niste standarde morale, cautand sa spunem mereu adevarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Patou chiar ma impresionat ca ai spus ca alegerea ti-a apartinut. Asta da dovada ca tu te uiti mai adanc nu doar la suprafata. Pe tine te intereseaza schimbarea si chiar o vrei. Viata este o lupta.....incercarile daca le invingem suntem mai mult decat biruitori. Noi putem apela la ajutor, sufletul doar cu ajutor il tratam. Si Dumnezeu investeste timp in noi si cu acordul nostru El ne iarta si ne vindeca ranile.
E greu, nu e usor....dar trebuie sa invingem E-ul. E cel mai mare dusman al nostru E-ul.....
Lupta se da in noi, si ce scoatem din gura vina din suflet. Bine a spus Isus, ca nu este spurcat ce bagam in gura ci doar ce iasa din gura.
Eu sunt dura cu mine. Nu ma las.....Nu vreau. De ce?
Nu-mi place sa manc lamaie si sa ma fac ca am mancat miere...De ce as face asta?
Nu e drept. Sufletul nostru este cel mai important...si daca ne batem joc de noi...daca noua nu ne pasa de noi...cui sa-i pese.
Cere-i intelepciune lui Dumnezeu sa te ajute ca intotdeauna sa-ti dea cuvintele necesare cand esti in impas.
Eventual spunele vecinilor ca tu nu vrei sa fi puntea de legatura dintre ei. Nu vrei sa ti se ceara tie informatii personale despre fiecare. Banuiesc ca erau destul de aproape ca sa poata sa vb unii cu altii, dar din cauza mandriei au ales sa te intrebe pe tine.
Kari, ma bucur ca si tu ai vazut ca nu era atac la persoana ci un sfat pe care l-as fi dar oricui oricum.
Intentia mea nu a fost deloc sa dau (nici nu m-am gandit la asta), dar nah fiecare interpreteaza dupa plac.....

Patou daca ai simtit vreo urma de atac...imi cer scuze. Iti spun sincer ca intentia mea nu a fost deloc dupa cum a facut-o B.nica sa para....
Mie nu-mi place sa ma gadil si nici pe altcineva. Stiu sa apreciez...stiu sa tin la cineva...dar nu pot sa spun ca e bine cand nu e asa. Am inteles ca intentia ta nu era sa minti, desii ai facut-o, am inteles ca nu ai vrut sa faci rau nimanui prin ceea ce ai spus. Stiu ca te-ai gandit la ce vor crede vecinii si nu ai vrut sa-i superi, prin ce spui...Doar ca in toata faza vecinii sunt bine, nu vei avea tu cearta cu ei. Faza la suprafata a iesit bine, dar nu se merita sa-ti pierzi sufletul pt o minciuna. Mai bine ai o discutie cu ei in care le spui ca nu vrei sa fi postasul...duci vesti de la unii la altii. Si atunci nu vei mai fi pusa in situatii de acest fel.

Mergi la inceput