10 reguli de relatie

10 reguli de relatie | Autor: blue eyes

Link direct la acest mesaj

Comunicare
Multe dispute se nasc din cauza lipsei de comunicare in cuplu. Se intampla frecvent ca unul dintre parteneri sa accepte sa faca anumite lucruri pentru celalalt desi il deranjeaza si nu spune nimic despre acest lucru, crezand ca celalalt va intelege. Celalalt nu va reusi sa decodeze mesajul si, de aceea, trebuie ca partenerul sa explice clar despre ce este vorba. Daca frustrarile si dorintele nu sunt exprimate, se vor acumula multe resentimente.

Adaptare
Pentru ca fiecare persoana este unica, viata de cuplu necesita un numar de compromisuri. Nu este nevoie sa avem aceleasi obiceiuri sau acelasi ritm de viata. Este imposibil ca doua persoane cu educatie diferita, sa se inteleaga fara compromisuri. Trebuie gasit un echilibru intre modurile de viata.

Generozitate
A iubi inseamna a da si a primi. Nu este vorba de cadouri ci de timp, de intelegere, de disponibilitate, de capacitatea de a-l iubi pe celalalt. Iar aceasta generozitate trebuie sa fie gratuita. Important e sa innoim in fiecare zi manifestarile de tandrete.

Respect
In momentul in care am atins un anumit grad de intimitate ni se pare normal sa fim mai directi. Se intampla ca partenerii sa ajunga sa-si vorbeasca brutal, fara tact si fara delicatete. De aici pana la umilire este un pas foarte mic. In mod bizar, ajungem sa nu mai respectam persoana pe care o iubim .

Disponibilitate
Consacrati timp celuilalt, impartasiti momentele de cuplu. Acest lucru pare evident, de vreme ce locuiti impreuna, petreceti mult timp impreuna. Dar nu este un lucru atat de simplu: este vorba de calitatea timpului petrecut impreuna si nu de cantitate. Avem nevoie de iesiri, de activitati comune.

Seductie
Incercati sa nu ajungeti sa banalizati relatia si cautati sa va faceti placere reciproc. Nu lasati rutina sa se instaleze. Intr-o relatie nu suntem spectatori ci actori, nu?

Incredere
Toata lumea repeta acest lucru: nu exista relatie fara incredere. Nu cedati crizelor de gelozie si nu transformati clipele petrecute impreuna in lungi interogatorii. Este important sa avem incredere in partener si in relatia noastra. Viata in cuplu nu este deloc un fluviu linistit iar daca este asa atunci exista cu siguranta o problema.

Proiect
Un proiect comun aduce un suflu nou in viata cuplului. "Traieste clipa" este doar o maniera de a nu ne implica. Pentru a supravietui tracasarilor cotidiene si rutinei care se instaleaza in cuplu, cei doi trebuie sa-si faca proiecte pentru ca acestea intaresc o relatie: o calatorie, un apartament, copii.

Intimitate
Oricine are nevoie de intimitate. Nu este vorba numai de intimitate fizica ci si de una sentimentala, emotionala. Momentele solitare, cultivarea "Gradinii secrete" permit pastrarea misterului si a libertatii. Deci este important ca fiecare sa aiba un spatiu al lui unde sa se retraga.

Autonomie
Viata in cuplu nu inseamna asimilarea partenerului si nici a te lasa asimilat de acesta. Sa nu confundam dragostea cu dependenta nu prea au legatura . Este extrem de important ca fiecare sa aiba o anumita doza de autonomie si sa-si conserve identitatea. Dar cu totii stim ca este foarte greu sa traim vieti "separate" dar sa traim uniti in acelasi timp ".


Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

260 de ochi si nu a deschis nimeni gura?

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

De acord. Mai mult nu stiu ce sa spun.

Ioana 15+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citisem initial www.supereva.ro/info.asp?id=946" target="_blank">aici. Tu esti autoarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

nu,rall

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

da foarte frumos spus, dar din pacate nu asta e si realitatea, unul poate le pune in practica iar celalalt... si atunci
zilele astea am aflat ca un cuplu foarte drag mie are mari probleme, cand sunt cu alte persoane el se comporta foarte frumos dar cand sunt ei doi nu o scoate din proasta si nebuna, si chiar ii invidiam ce relatie frumoasa au

are mai sunt famili in care regulile astea sunt respectate in fiecare zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floridia spune:

bine spus.Imi plac mult postarile tale.dai mult ajutor persoanelor din jurul tau.Multa intelepciune se gaseste in cuvintele tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Floridia, e totul e copy/paste. Eu nu am facut decat sa introduc aici. Dincolo, la subiectul "maturie/imature" am tradus dintr-o carte al doilea bloc de sfaturi. Imi face placere sa pot ajuta. Sper ca fiecare femeie sa invete macar o regula in plus in relatiile cu barbatii, sa nu mai sufere.

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Pai da, dar asa cum zicea si ruscus, degeaba unul dintre parteneri le respecta si celalalt isi face de cap! Cred ca ambii parteneri ar trebui sa vorbeasca la inceputul unei relatii si sa isi spuna unul altuia ce asteapta de la partener... macar daca e la inceput, sa nu aiba surprize mai tarziu sau, daca nu le convine, sa se retraga atata timp cat nu se pune problema unor sentimente (prea puternice). Mi se pare cinstit asa decat sa descoperi peste 5 luni sau 3 ani ca nu impartasiti aceleasi pareri despre relatii...

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

ca si ruscus si MadamBovary si fiind cu totul de acord cu articolul, m-am gandit s-a il copy/paste si eu si s-a il trimit sotului, sperand s-a si inteleaga.

Blue_eyes

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Annie, si ce a zis sotu'? A recunoscut ca e bine asa sau a zis ca sunt "chestii de ia o pauzari" (intreb pt ca am mai auzit "pareri" de genul asta )

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput