Supozitor cu Novocalmin

Supozitor cu Novocalmin | Autor: andicu

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos, cine-mi poate spune daca e ok sa pun un sup. intreg Novocalmin la un copilas de 1an si 4 luni sau numai 1/2? are febra 39 si mi-e teama sa nu creasca peste noapte desi i-am dat si Panadol..
Si la ce interval de Panadol pot sa i-l administrez???





Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu as pune 1/2 din supozitor. Uite prospectul http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2812. De ce nu suni medicul?
Poti alterna paracetamolul cu nurofen, la 4 ore

Printesa

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Exact despre asta am discutat cu medicul fetelor mele. El mi- a spus clar ca nu e de acord cu novocalminul la copii si ca trebuei sa mergem pe paracetamol alternat cu nurofen

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andicu

Va rog frumos, cine-mi poate spune daca e ok sa pun un sup. intreg Novocalmin la un copilas de 1an si 4 luni sau numai 1/2? are febra 39 si mi-e teama sa nu creasca peste noapte desi i-am dat si Panadol..
Si la ce interval de Panadol pot sa i-l administrez???


Mie orice medic la care am fost mi-a spus sa alternez nurofen/panadol si,daca febra depaseste 38.5(cum este cazul tau),sa ii pun un supozitor cu novocalmin ,indiferent cat a trecut de la administrarea nurofen/panadol.Ar trebui sa ii pui pentru ca urmeaza noaptea cand de regula temperatura creste.Daca te duci la urgenta cu febra mare ,de regula copilului i se administreaza picaturi de nevralgin.
Si,inca ceva,intervalul minim intre doua sup. cu novocalmin trebuie sa fie de 12 ore.
Daca nu vrei totusi sa-i bagi Novocalmin,fa-i o baie incepand cu apa calda si racind-o treptat pana la temperatura camerei(nu mai rece) sau scutece umede(dar copilul este mai reticent la asa ceva).
PS:Cu Nevralgin picaturi,efectul este mai rapid,la supozitor trebuie sa ai un pic rabdare(cam o ora-o ora jumate).
Sanatate si nu-ti fie frica sa-i administrezi Novocalminul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

fetita prietenei mele a facut febra aproape 40. pediatrul i-a recomandat ca in situatii de genu asta sa apeleze la un supozitor de novocalmin. mie dr mi-a zis tot asa, doar in cazul in care nu scade cu paracetamol. pune*i jumate si daca nu cedeaza baga si cealalta, zic eu.

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

la urgenta le face algocalmin si in vena.

la varsta asta recomandarea pentru noi era de jumatate supozitor novocalmin, la nevoie.
adica atunci cand intervalul de 4 ore dintre paracetamol-supozitor si nurofen febra depasea 39 de grade.

pe prospect scrie ca este pt copii peste 4 ani.
si cred ca mai depinde si de greutatea copilului.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

Eu am folosit supozitorul de Novocalmin la febra ce depaseste 38,5, de frica convulsiilor. Pediatra mi la recomandat in situatia in care nu merge cu Nurofen si supozitor de Paracetamol. Sincer mie supozitorul de Paracetamol mi se pare foarte slab, nu este asa eficient la febra mare.

Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS(15.09.2005) si RARES(13.12.2007)www.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Novocalminul (care e algocalmin) scade febra mult, mult mai eficient si mai rapid decat panadolul (paracetamol). Se recomanda copiilor mai mari pentru ca algocalminul da destul de frecvent reactii alergice, deci ca o precautie. Daca insa febra e mare, prelungita si nu scade cu panadol sau nurofen (situatia ta) se indica novocalminul; jumatate de supozitor, taiat pe lung. Febra mare la un copil mic poate avea consecinte dezastruoase, mult mai grave decat o posibila (si rara) reactie alergica.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Va multumesc mult.
Cam asa banuiam si eu legat de novocalmin, adica 1/2 si nu 1 cum a zis dr de la urgenta. I-am pus 1/2 si acum doarme, de aproape o ora, deci ar trebui sa-i scada. Intr-adevar, azi i-a scazut de la Panadol, apoi i-a crescut iar si dupa 2a doza de Panadol nu scazuse, tot in jur de 38.5 era, asa ca i-am pus 1/2 de supoz. cu novocalmin, tocmai pt ca e noapte si mi-e frica de mor sa nu sara peste 39.

Ciudata manifestare cu viroza asta, deocamdata, febra si atat! nu nas , nu tuse, rosu in gat, voma, diaree, nimic..sa vad maine ce-o mai fi, daca apara si altceva...

Multumesc inca o data!



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Buna,
Noi avem un an si trei luni si tocmai am facut 3 viroze consecutive. Terminam cu una si ne captuseam cu alta. Ultima am luat-o si eu si taica-su ...si la toate a facut febra mare peste 39. Pune-i supozitor cu novocalmin...experienta mea a fost nefericita cand la 4 dimineata sunam la policlinica sa vina salvarea ca nu-i scadea febra de la panadol si nurofen alternate la 4 ore.I-am pus novocalmin si a scazut in doua ore la 37.7. Mie pediatrii mi-au dat novocalmin si cand mi-a facut 39 de la vaccin si era mai mica. Atunci i-am pus jumatate, acum i-am pus intreg...este foarte eficient. In spitale se pune si la bb mici asa ca or stii ei ceva....Eu i-am dat asa ziua panadol si nurofen alternate si seara la culcare ii puneam novocalmin...cand n-am facut asta i-a crescut febra rau...NU MAI MULT DE 2 NOVOCALMINE IN 24 DE ORE!!!In rest sosetelele cu otet si alcool sa traiasca...ca ardea ca un cuptorel!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Domnitzelor,

io stiu ca pediatri recomanda novocalminul asta dar voi nu ati citit prospectul ca se administreaza copiilor de la 4 ani?

si, apoi Novocalminul e interzis in EU, scos dupa piata etc etc..pt moarte subita. Va riscati?

si apoi febra la copii nu e chiar cucu bau..e drept ca trebe urmarita cu mare grija dar lasati corpul sa reactioneze, are rolul ei.

Noi am avut febra 39, 4 zile rosu in gat si tuse cat cuprinde: sambata, du, lu si marti. peditra mi-a spus luni sa ii pun 125 paracetamol si nu 250 cat ar fi pt varsta lui de 17 luni si sa ii las corpul sa reactioneze.
E drept ca io sunt la al doilea copil, si imi aduc aminte cand imi spunea la primul acelasi lucru, imi venea sa ii sparg capul, ca ma trimitea fara nici o problema cu el acasa si febra 40, in cabinet. Dar abia acum la 3 ani ii dau dreptate. Nu are nici o problema de sanatate, si nu am prelungi o agonie. E greu, dar e mult mai usor pt ei acum, o formare/intarire a sistemului imunitar.

Multa bafta!

Mergi la inceput