pahar plastic

pahar plastic | Autor: briza_marii

Link direct la acest mesaj

In ultimul timp imi beau cafeaua pe drum, in masina, si avand in vedere cum se circula in bucuresti, mai mult cu piciorul pe frana, am reusit deja sa mi-o torn in poala de 2 ori!. Asa ca mi-am cump un pahar de plastic, cu capac si cu un furtunel ca sa imi beau si eu cafeaua linistita. Faza nasoala este ca miroase ingrozitor a plastic. L-am tinut o noapte in apa cu pur, l-am lasat cateva zile cu bicarbonat in el, alte zile cu o lamaie taiata, alte zile l-am lasat plin cu coca cola...Nimic! Ce sa ii mai fac? Cum scap de cafeaua ....cu miros de plastic?

briza_marii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Otet? Zeama de lamaie?
Uite ce scrie aici:

http://askville.amazon.com/remove-yucky-smell-plastic-mug/AnswerViewer.do?requestId=3858966

Altundeva am citit sa pui... cafea in pahar. Cica abosoarbe mirosul .

In alta ordine, eu stiam ca nu e bun pt. sanatate plasticul, mai ales cel rigid (elibereaza in mancare/apa mirosul si gustul specific in contact cu caldura, gheata sau la depozitare prelungita).

Sotul meu are una din ceramica lata la fund si ingusta la gura, conceputa pt. mersul in masina. Poate gasesti asa ceva.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Sfatul meu e sa renunti la paharul de plastic si sa-ti iei o cana termorezistenta. Nu numai ca nu miroase dar pastreaza si cafeaua calda. Iar capacul este ermetic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Nici eu nu am fost prea incantata de paharul ala, dar a fost singura chestie pe care am gasit-o care sa fie cat de cat ce cautam. Vreau ceva sa incapa in locasul ala de langa schimbatorul de viteze . Am vazut la cineva una din inox cu capac neagru, parea facuta special pt locasul acela, dar o primise cadou. Asa ceva mi-as cumpara dar nu am vazut pe nicaieri. Cana termorezistenta nu am vazut decat mare, la 1l.
Da..cred ca o sa iau un biberon de la nepotul meu...si rezolv problema

briza_marii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Aceea din inox pe care ai vazut-o este termorezistenta. Am eu una si incape perfect in lacasul acela de langa schimbatorul de viteze.
Eu am luat-o recent de la un magazin din acela micut cu de toate si am dat 20 de lei. De fapt, mi-a luat-o o prietena care cunoaste magazinele de cartier si careia ii spusesem ce vreau.
Are 350 ml. Se gasesc si mai mici.

E o idee si cu biberonul. Mai ales daca te imbraci la costum (cu fusta eventual), cred ca-ti va sta foarte bine cu biberonul in gura.

Mergi la inceput