Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Rasfat sau varsta dificila?

Citeste acest subiect pe forumul nou apasand aici
Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2
crysa
crysa

Romania, onesti
136 Mesaje
Trimis la: - 29/08/2003 :  07:54:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crysa un Mesaj Privat
se spune ca bunicii "strica" nepotii. a mea e micuta, nu are decit 4 luni. maica-mea (care nu a avut norocul sa se bucure de copilaria mea, fiind studenta m-a crescut bunica), cind vine la noi, pe linga faptul ca traieste ce a pierdut cu mine, o si alinta extrem de tare. spre exemplu, eu o tin pe bia in pampers si uneori citeva ore o las in putza goala, dar ii pun un pampers desfacut sub funduletz sa nu ude patul. ei bine, maica-mea zice ca acel pampers desfacut o deranjeaza si i-l scoate detot. nu va pot spune, cum copilul meu a stat de vreo 5 ori cu maica-mea si mi-a pisat tot. oricit as incerca sa-i explic asta nu intelege. se mai spune ca bunicii dau in mintea copilului. acum cred ca decit sa mi-o creasca mama, mai bine o duc la gradinita. acolo ar invata mai multe, ar creste mai educata.
asta spun acum cind este micutza. sa vedem ce o sa fac cind or trece cei 2 ani si trebe sa merg la munca.
sanatate maxima,
bb bia si mami cryssa

cryssa
Mergi la inceput
Emilia
Emilia

Romania,
163 Mesaje
Trimis la: - 29/08/2003 :  11:36:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Emilia un Mesaj Privat
Eu sunt adepta regulilor. Asa ca avem reguli de la 8 luni de cand a inceput sa mearga in patru labe.
Exemple care imi vin acum in minte:
- la ora 10 culcarea
- desene animate numai intre orele 20 si 21 seara
- cariocile si culorile se folosesc numai sub supraveghere si trebuie sa ceara voie pentru asta
- daca a scris pe pereti i se ia obiectul cu pricina si nu-l mai vede o perioada
- creta se foloseste numai afara. Cum am intrat in casa se pune in camara
si multe altele.
Am avut probleme si cu soacra, care il adora (parintii mei stau departe de noi), dar nu m-am lasat, desi, fiind soacra, este mai greu... Cand a incercat sa-l aline dupa ce l-am certat eu i-am spus atunci pe loc sa-l lase in pace pana cand ii trece supararea. Chiar daca nu prea a vrut am insistat ferm si pana la urma a fost ca mine.
Eu cred ca este totusi bine sa fie rasfatati de bunici. Important este ca acestia sa nu-ti submineze autoritatea in fata lui.
"Bine bine, te lasa buni sa faci asta, dar mie nu-mi place, asa ca te rog frumos sa incetezi" eu cam asa procedez.
Poate ca am avut noroc de un copil cuminte. Nu am avut parte de tavaleli si urlete ... (2 ani si 9 luni) A mai carait... a mai dat sa planga, dar daca a vazut ca este fara rezultat a "lasat-o balta" cum spune chiar el. Ultima "boacana" este ca atunci cand l-am certat mi-am spus " Adi zice ceapa mati"... nu i-am dat peste gura cum am auzit pe cineva din jur ci i-am zis ca poate sa spuna, ca tot pe degeaba este, trebuie sa fie cum spun eu si gata.
Sanatate multa!
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com