Otita la adulti

Otita la adulti | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj

Zilele trecute mi-a intrat putina apa in urechea dreapta. M-a durut foarte tare pe moment, apoi a trecut!
Dimineata m-am trezit cu o durere destul de puternica la urechea respectiva si curgea si un lichid galbui! Am fost la Spitalul Panduiri, la camera de garda; unde am fost diagnosticata cu otita.
A aspirat lichidul, apoi mi-a zis ca am si o mica gaurica in timpan, pe unde se scurge de fapt lichidul!
Mi-a dat ca si antibiotic Cuminol 500mg - 1 la 12 h si antiinflamatoare (Flamexin sau Aulin).
Au trecut 3 zile si durerea nu inceteaza! Ma doare foarte tare urechea dreapta, si zona de langa ureche; imi curge si lichid, pe care il sterg regulat, fiindca mi-a zis medicul sa pastrez urechea cat mai uscata!
Cam cat dureaza cu aproximatie otita, si cam care este tratamentul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nu vreau sa te sperii....dar otita ta e una supuroasa....(nu stiu exact denumirea medicala...)exact aceasi otita am avut-o si eu...prima data, am avut o faza destul de nasoala, am facut audiograma, si medicul mi-a pus atunci un diagnostic care pe mine m-a alarmat, "surditate brusc instalata!!!" am stat cateva zile in ambulatoriu, tot la spitalul unde ai fost si tu. perfuziii, una seara, una dimineata. aspiratia urechii dimineata si seara. dupa vre-o 10 zile, cam asa...mi-a trecut.
sigur, aceleasi indicatii, sa pastrez urechea cat mai uscata.
am repetat audiograma dupa 10 zile si era simtitor mai buna!
poate ma ajutat si faptul ca mi-am spus zi de zi "eu nu sunt surda! eu nu sunt surda!"

dupa doi ani, a recidivat, mai rau, cu perforarea timpanului, cu scurgeri de lichid...si dureri, mancarimi, febra...am mers de data asta la medic, la Medlife. un tip foarte dragut si amabil. am luat la pastile....cate 6, 7 zile, apoi iara la control, iara aspiratie, iara alt tratament...si asa au trecut doua luni si ceva. eram inebunita....nu mai stiam ce sa fac, durerile din jurul pavilionului si a urechii interioare...ma omorau, mai laes noaptea. am facut radiografii, vre-o 3, una speciala sa vada daca infectia nu a atins si un os al urechii. dar, slava domnului, ca nu se intamplase.
doctorul avea palpitatii de cate ori ma vedea la cabinet, imi spunea ca nici in carti nu a intalnit caz ca al meu!
cred ca vre-o 4 feluri de antibiotic am luat in astea doua luni!
in final, am facut o analiza la secretia urechii, ca sa se vada la ce antibiotic cedeaza. si mi-a prescris doctorul meu, injectii, un derivat din penicilina, (nu-mi amintesc cum se numesc) cate trei pe zi, 10 zile! si una bucata injectie , acum 4 ani, costa 125 000 lei! plus serul, plus seringi...plus durerile ingrozitoare prin care am trecut, in urma lor. toata "nebunia" a durat trei luni!!!
dar m-am facut bine, desigur ca timpanul mi-a ramas fisurat cateva luni, cand am fost la control, dupa vre-o 6, 7 luni, timpanul era aproape refacut!

sfatul meu, daca nu cedeaza cu tratament pe cale orala, mergi la medic si cere o analiza a secretiei si vezi atunci daca nu-i necesar sa treci la injectii.

si multa, multa sanatate iti doresc!

am vazut ca dupa trei zile durerile inca nu ti-au cedat. e musai sa mergi iara la medic.


Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

Antonie de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Otita tine cateva zile bune - nu stiu daca ti-a trecut sau nu, dar si la mine a tinut ceva. Pentru durere doctorita mi-a spus sa-mi bag seara in pavilionul urechii (dar nu f.f. adanc, in asa fel incat sa se poata si scoate) un tampon cu alcool alb (se gaseste in farmacii).
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Otita am facut eu acu` 3 saptamani, trebuie mers la control din 3 in 3 zile si aspirat si vazut daca tratamentul da roade !!!

Multa sanatate !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

am fost si eu azi din nou, fiindca durerile nu inceteaza si tot curge ceva din ureche!
Nenorocire mare - doctora nu s-a dat seama ce ar putea fi, cica in urechea mea e o masa de carne cu aspect granulos,sangeranda!
A zis ca poate fi timpanul inflatat de la o infectie micotica (deoarece am luat si antibiotic) sau un polip din casa (asta habar n-am ce ar putea fi)
Mi-a recomandat o consultatie la un alt medic-Dr Vasile Ciuchi, asta fiindca nu am vrut sa ma internez!

Are cineva idee de "diagnosticul de mai sus", dar de dr V. Ciuchi?

Sunt foarte suparata !Nu vreau internare si cu atat mai putin operatie!
Eu inca aud cu urechea respectiva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Alinutza, stai linistita si nu intra in panica, am patit-o si eu, tot asa micoza de la antibiotic si am tratat si asta cu picaturi. Eu nu auzeam aproape nimic, dar acum sunt bine !
Tin pumnii sa fii si tu ok !
Neaparat sa mergi la doc asa cum iti spune sa mergi !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

mamagiuliei - micoza tot in ureche? Si tot asa se vedea o chestie urata in ureche?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se numeste otita medie acuta supurata. A avut loc si perforarea timpanului , care daca se perfora de la sine iti era perforat de catre doctor.
In mod normal trebuia sa ia o secretie din ureche , sa-ti faca antibiograma si sa-ti dea antibiotice tintit.
Daca spui ca te doare rau de tot si in jurul urechii s-ar putea sa ai nevoie de o radiografie , ca sa vada daca nu cumva este si o mastoidita asociata.
Sa o intrebi despre colesteatom, ca poate ai asa ceva.]

Si inca ceva: nu mai folosi betigase de ureche p[t. ca este total nesanatos sa te scobesti cu ele sau cu degetele sau cu orice altceva. Acel cerum se curata singur, iar igiena asta este total inutila si deloc nu te ajuta.
sa ceri si un consult al nasului.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Alina, da, pe timpan am avut micoza, iar la aspirat a cam aspirat de toate dp acolo ...
CUM esti azi, ai mers la doc ???




Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

am fost la prof. Dr. V. Ciuchi - il recomand cu toata caldura; este un medic extraordinar fost director la Spitalul Militar-Bucuresti, in prezent CENTRUL MEDICAL MEDICO CLINIQUE ( http://www.ciuchi-orl.ro/) - nu stiu daca am voie sa-i fac reclama?!

mamagiuliei - mi-a spus ca dop-ul cu aspect granulos s-a creat de la micoza; datorita antibioticului dat de REZIDENTII de la Panduri!
Mi-a aspirat ce s-a putut, apoi m-a uns cu 2 creme; merg din nou la control peste 2 zile!
Sper sa se retraga si sa ma vindec, sa nu fie nevoie de operatie!
multumesc mult pentru raspunsuri si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Alina, ma bucur ca esti mai bine, sa mergi neaparat peste 2 zile !!! E f important !
Multa sanatate !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput