Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d
Ce aud foarte des in ultimul timp este cuvantul claun in loc de clovn. Eu stiu ca este preluat din clawn (iar imi cer scuze daca nu il scriu corect, nu stau bine la capitolul limbile straine) dar in romana este clovn.


Asa e, pe romaneste e 'clovn', nu 'claun'. 'Claun' asta ma enerveaza si pe mine, ca si pronuntia 'coafeor' si 'sofeor'.
In engleza e 'clown'.

Si apropo de 'clovn', sesizati diferenta dintre 'Ion e clovn' si 'Ion e un clovn, nu?'
Ei bine, pe mine ma seaca rau expresiile de tipul 'Ion e un dragut' sau 'Ion e un simpatic'. Sau 'mersi, esti o dulce'. Articolul ala nehotarat ar trebui sa lipseasca.

Un an nou fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mi-am amintit de o chestie care ma distreaza foarte - am vazut pe forumache ceva de genul 'va poop, fetelor'. Foarte amuzant, avand in vedere ca 'poop' in engleza inseamna 'caca' .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Va rog, luminati-ma un pic: "si-ar da viata" sau "s-ar da viata"?
"ar pleca si-ar veni" sau "ar pleca s-ar veni?"
Sunt foarte confuza..nu stiu cum e corect si daca este vreo diferenta de scriere cand e vorba de conjunctia "si" si pronominalul "isi".
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina2006

Va rog, luminati-ma un pic: "si-ar da viata" sau "s-ar da viata"?
"ar pleca si-ar veni" sau "ar pleca s-ar veni?"
Sunt foarte confuza..nu stiu cum e corect si daca este vreo diferenta de scriere cand e vorba de conjunctia "si" si pronominalul "isi".
Multumesc!


Iana-Daria si Mami Alina



Cu siguranta 'si-ar da viata' si in niciun caz 's-ar da viata'.
In ceea ce priveste conjunctia 'si', cred ca merg amandoua - sigur, varianta preferata si preferabila fiind 'si-ar veni'.

Interesanta problema - mi-a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie: am vazut la mai multe posturi ca anumite cuvinte apar cu stelute in continut, stelute care inlocuiesc litere: gen mani****re, po****tie etc. Initial m-am gandit ca asa scriu unii forumisti desi nu am inteles rostul intrucat aceste cuvinte exista in dictionar, nu vad de ce trebuie sa le scriem aiurea.
Pana cand, surpriza : scriu azi un mesaj despre mani****re si vad ca imi apare mesajul cu stelutze...ce se intampla??

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

nu te-ai prins? au filtre sa nu apara cuvinte obscene sau vulgare... gandeste-te ce litere sunt in locul stelutelor :))

Vlad: 12 ani si Dani: 1 an si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Asta stiu si eu..nu era cazul ca ma prind sau nu..
DAR, ca e un mare DAR: sa fim seriosi: nu e vorba de cuvinte ci de parti din cuvinte fara nici o semnificatie vulgara, obscena.
Pe mine una ma zgarie rau pe retina si, de fapt, cand citesc un cuvant cu stelutele de rigoare parca citesc doua cuvinte..Numai mie mi se intampla???

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie: am vazut la mai multe posturi ca anumite cuvinte apar cu stelute in continut, stelute care inlocuiesc litere: gen mani****re, po****tie etc. Initial m-am gandit ca asa scriu unii forumisti desi nu am inteles rostul intrucat aceste cuvinte exista in dictionar, nu vad de ce trebuie sa le scriem aiurea.
Pana cand, surpriza : scriu azi un mesaj despre mani****re si vad ca imi apare mesajul cu stelutze...ce se intampla??

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)




Eni, de la mine.

Ia incearca sa scrii un sinonim al cuvantului 'femeie', evoluat din latinescul 'mulier'. Am vrut si eu la un moment dat sa incurajez o forumista si am simtit nevoia sa folosesc acest cuvant. Dar...surprise!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Asta stiu si eu..nu era cazul ca ma prind sau nu..
DAR, ca e un mare DAR: sa fim seriosi: nu e vorba de cuvinte ci de parti din cuvinte fara nici o semnificatie vulgara, obscena.
Pe mine una ma zgarie rau pe retina si, de fapt, cand citesc un cuvant cu stelutele de rigoare parca citesc doua cuvinte..Numai mie mi se intampla???

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)



Nu doar tie ti se intampla. Ma crezi au ba, si eu am vrut sa scriu despre asta la un moment dat. Si sa leg treaba asta de political correctness s.a.m.d.
Cred, insa, ca se intentioneaza doar sa se evite proferarea respectivelor cuvinte inlocuite de stelute ca parte din binecunoscutele injuraturi.
Adica, daca se incinge taratza in vreun membrache, sa nu poata spune - ei, s-acu nu pot spune ce, dar intelegi tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Da, inteleg...da zau ca atunci cand vad stelutele..citesc instinctiv obscenitati, deci mesajul cu stelute atrage clar atentia asupra unui cuvant asupra caruia autorul mesajului cu siguranta nu s-a concentrat, pe care num l-a vizat...Si daca nu ar fi stelutele..nu mi-ar sta gandul la prostii cand nu trebuie..

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput