Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (116)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

buna seara....
dupa cum v-am promis o sa incerc sa va spun povestea nasterii MINUNII MELE, DAVID ANDREI!!!

http://community.webshots.com/album/563769547JLCKkn?start=156

POZE NOI CU BEBE!!

pe 20 oct am fost dim la eco sa vedem ce se mai intampla cu tumora care aparuse pe placenta....totul era in regula...bebe avea esarfa de CO....am stat toata ziua cu sotul meu....am fost si la mc donalds...intr-un final am ajuns acasa. sotul meu a intrat la dus..eu ma duc sa-i duc prosop...cand ajung in camera ma taie o durere de burta ca la ciclu si simt cum ma fac fleasca...fug in baie si ii zic:"mi s-a rupt apa!!" saracu' a scos capul de dupa perdea si face ochii mari....esti sigura? du-te la mama si spune-i!!!" pe mine ma apuca plansul. nu aveam bagajul facut...era prea devreme sa nasc...
il sun pe dr meu, conf dr. florin anca (un medic extraordinar) care ma trimite de urgenta la spital si ma pune s aiau legat cu 2 din rezidentele lui. ajung acolo...ele deja ma asteptau...ma preiau fara prea multe intrebari si peste rand (era nebunie acolo la camera de garda). ma controleaza si imi fac urgent internarea....ma trimit cu carutul la etajul 5 unde se pauca sa ma pregateasca pt operatie...
am fost internata la ora 22:08, iar la 23:05 minunea mea venea pe lume....
anestezia a fost super ok..fara probleme, sonda mi-au pus-o dupa ce mi-au facut anestezia.....dr incepe sa lucreze si ma anunta ca in curand o sa-l scoata pe bebe...il aud....ma buseste plansul..apoi tace...si ma sperii...incepe se planga din nou...intr-un final mi-l arata si mie: era asa vanat!!!of!!

ma inchid si ma trimit la postoperator...acolo a fost ok....dupa ce s-a dus anestezia am ceru un calmant....dimineata pe la 6 mi l-au adus si mie...era asa mic, gemea.....dar mi l-au luat repede....la 12 ziua m-au trimis in salon (cu 2 paturi)...acolo nu am avut stare pt ca mi s-a spus ca minunea mea este la terapie....
am fugit cum am putut si l-am vazut.

of, doamne!!!avea capsorul pus sub un glob de sticla.... fire, perfuzii!! a venit di dr pediatru si a inceput sa-mi zica ca s-a nascut cu hipoxie, ca are lichid in creier si ca pot aparea probleme mai incolo, ca reflexele nu sunt ok....si multe lucruri rele de care nu vreau sa-mi amintesc...asta era marti dimineata...am stat ore intregi in picioare langa el, in usa..sa stie ca mami este langa el..am plans enorm...
miercuri...la 11 dim vroiam sa intru la el sa-l vad, a-ti duc schimburi...dar nu m-au lasat, usa era inchisa, se alerga de zor pe acolo, a venit si dr culcer la el, aparate peste aparate...nimeni nu-mi spunea nimic, eu nu puteam lua legat cu sotul meu....intr-un final a aparut mama....si dupa 45 minute de nebunie a iesit dr cojocaru care sd-a ocupat de el si imi spune: I S-A RUPT PLAMANUL!!!
groaznic!!!!!am fost la un pas de trimis de urgenta la psihiatru!!!va spuns incer....pt ca eram f presata de asistente si de dr sa am lapte...m-au muls ele pana mi-au facut edem la sanul drept si pana dr culcer a zis ca nu mai pune nimeni mana pe mine pt ca sunt la un pas de depresie...
insa vineri...am dat primul ml de kapte pt puiul meu care era sedat de miercuri dim si care dormea non stop, dar care reactiona cand ii vorbeam si cand il mangaiam...de la ora 5 dim si pana seara la ora 23 bulina mea si-a revenit!!!!
a inceput sa pape din seringa pt ca ma mulgeam eu...iar luni dim, l-am gasit respirand singur si pregatindu-l sa-i scoata drena din plaman ( a avut o pneumonie congenitala). a venit dr culcer care a zis ca el nu mai este un copil care trebuie sa stea departe de mama lui , l-a luat din patut chiar daca inca mai avea drena si senzorii de la aparate si mi l-a pus la san!!!in noaptea care trecuse o asistenta deosebita l-a scos si mi l-a pus in brate sa-l tin sa scaota gazele....am plans ca un copil de bucurie...cand mi l-au pus la san nu am maia vut timp...sa plang!!!

marti noapte a stat cu mine in salon, iar miercuri am venit acasa...saptam viit mergem amandoi la dr la control..pediatra lui va fi DNA DR. CULCER....am scris enorm de mult...ar mai fi fost de scris...dar nu vreau sa ma intristez si sa-mi amintesc....am albit in spital in zilele alea de foc....va jur cu mna pe inima ca am trait intr-un soc timp de 5 zile!!!!

le multumesc tuturor dr si asistentelor!!!! nu credeamc a sunt oameni asa draguti in municipal!!!!
acum minunea mea adora sa doarma pe pieptul meu!!!!


Cristina - mami de DAVID ANDREI

votati-ne si pe noi!!!! poza be2...multumim http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=3

http://bd.lilypie.com/4s2Jp3.png

http://community.webshots.com/user/bebecris78

AMR -3-4 SAPTAMANI


Copilul este o minune dumnezeiasca, dar din dragoste umana!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Sunt cu lacrimi in ochi si duiosie in suflet Bebecris....si ce onoare s-o ai pe dna Culcer pediatru!

33+Sara

pozici
_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Bebecris off prin cate ai trecut... Imi pare atat de rau... nu am cuvinte.
Dar care a fost cauza acestor probleme la bebelul tau?circulara de cordon? Ma bucur ca bebe este bine acum si ca ati trecut cu bine.
Te imbratisez cu drag.

39+2 zile Lorena Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Bebecris, eu ziceam ca nu o sa plang citind ceva pe forum , dar am plans citind povestea voastra.Ai un puiut frumos si scump, sa va traiasca.

Pls, ma trece si pe mine cineva in lista cu programari la cezariana? Pt 16 nov, la Municipal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

hipoxie, circulara, insuficienta placentara data de trombofilia mea..iar pneumonia congenitala data de o infectie ascunsa la mine si care nu a putut fi descoperita la analize...
din cauza mea...nu am putut sa duc sarcina pana la 38 de saptam macar si au fost probleme....acum astept rezultatul la biopsia facuta tumorii!!!!alte emotii!!!
la 4 luni o sa-i fac un control neurologic...

multumesc.....
am ezitat mult pana am scris...as fi vrut sa fie altfel.

Cristina - mami de DAVID ANDREI

votati-ne si pe noi!!!! poza be2...multumim http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=3

pe 20 oct...ora 23:05 a venit pe lume MINUNEA MEA - DAVID ANDREI


Copilul este o minune dumnezeiasca, dar din dragoste umana!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

seara buna fetele
nici nu stiu cu ce sa incep..atatea vesti...
diana bine ai revenit iubita acasa..ma bucur ca bb Tudor e un mancacios..sa fie sanatos si cuminte si sa creasca mare mare
mav bine ai revenit si tu...cat am citit povestea ta mi sa rupt sufletul de durerea ta fizica...off iti doresc multa putere de refacere..ma bucur ca ti sa facut anestezie imediat dupa nastere....tot binele din lume iti dorsc alaturi de dragul tau Antonio
bebecris la tine am ramas deja fara cuvinte...iti inteleg suferinta poate mai mult decat crezi si sa sti caDumnezeu va avea grija de voi si totul va fi bine...cu credinta si curaj razbati si ajungi la lumina...ma rog ca pe viitor sa aveti parte numai de bucuri si nu de surprize neplacute...sanatate si putere de refacere psihica
spiridushule emotionant filmul cu fratiorii numa bine draga mea

eliza mamica de inger Ionut Pavel
38+Dimitrie Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

diamisha eu scot agitatele din aceasta seara
HAI DIAMISHA !!!!

Mirtha ne-am decis sa venim la C. pe data de 10 dupa -amiaza...nu imi place sa deranjez pe nimeni si parca tot acasa se doarme mai bine ...eu sper sa nu se intample altceva mai devreme..deci luni in C marti dimineata la spital si miercuri intalnirea cu minunea...acuma noi hotararam sa vedem daca se si intampla asa ...oricum te anunt daca apare ceva nou sub soare

eliza mamica de inger Ionut Pavel
38+Dimitrie Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elilov3

mai fetele avem voie sa luam agocalmin....da sau nu ma doare capul efectiv infernal...numai stiu ce sa fac eliza mamica de inger Ionut Pavel
38+Dimitrie Gabriel

incearca Paracetamol, de algocalmin nu sunt sigura24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Of Doamne Bebecris prin ce ai trecut si tu si bebele tau . Sa va ajute D-zeu sa fie bine de acum inainte , sa fie bebe David Andrei sanatos si sa va aduca numai bucurii .Am vazut pozicile e foarte frumusel micutul , din poze nu-ti dai seama ca a trecut prin atatea , in schimb la tine se vede ca inca nu poti zambi .Multa putere iti doresc !

Criss 36+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Da , mi-ai zis. Macar am fost avertizata. Dar am renuntat definitv si fara sa alternez in ideea de nu mai prelungi mpmentul "adevarului" si incerc sa fac fata. Sper sa tina figura.

Deci , se apropie momentul - burta tare , dureroasa ?
Scoatem agitatele ?

Citat:
citat din mesajul lui alra

mirtha eu ti-am mai zis: nu am fost in stare sa renunt la mameloanele de silicon decat treptat. sunt tare rea de durere si am pielea fina.

eu am burta tare de aseara... azi am zacut si am dormit de pranz. cum ma ridic sa fac ceva mi se face pietroi si ma doare. simt ca o sa pocneasca.




ALRA 35+

Vacanta cu Laura in Romania


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput