America (130)

America (130) | Autor: Gabbriela

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129

Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti


Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Liris, Pumba .

Liris felicitari si sa ai o sarcina frumoasa!

Pumba ei au spectacole la festivaluri si aproape n fiecare luna au cate unul. Au avut specatol si ptr batrani. In dec. au urmatorul spectacol. Teacher are grija de toata costumatia plus accesoriile, ea le aduce ptr fiecare. Ele doar sa danseze. Acum este relativ la inceput (fetele mai mari stiu) dar mai tarziu o sa danseze cu poi, Ili-ili, ipu, puili, uli uli.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Atita ati scris, am pierdut firul.
Liris, felicitari si sarcina usoara.
Sinzi, n-am facut nimic cu Ana. Zau ca-mi pare micuta si mie, dar vad ca astia la pre-k iau lucrurile cam in serios. Ea a fost curioasa de chestiile astea foarte devreme, asa ca nici n-avea doi ani pina stia litere (in special cele de pe spatele cutiilor de biscuiti cu Elmo de la Earth's Best ). Ea ma intreaba, eu ii raspund si uite asa... Poate am mai scris cum m-am hotarit si eu s-o invat sa numere, cred ca era acum vreun an si ceva. Si numar eu pina la cinci, ma gindesc ca-i suficient pentru inceput. Eu m-am oprit si ea a continuat six, seven... si asa mai departe.
Ciuf, coioti?! Cind ma gindesc ce linistita umblam pe strazi in vara cind am fost la Denver. Inconstienta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:


liris- sa ai o sarcina fara greturi,fara picioare umflate!
ce pofte ai?

am fost la walmart ,dar am uitat sa ma uit dupa bidon de plastic era ca in jungla ,nu stiam cum sa plec mai repede de acolo.

cerbi,caprioare avem la orice ce pas. din cand in cand mai aud de vreun
mountain lion vazut prin zona. dar nu-i bai.

corinadana- frumos ca au spectacole asa des. noi vom avea unu in nov( balet si tap dance).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

. Zau ca-mi pare micuta si mie, dar vad ca astia la pre-k iau lucrurile cam in serios.


Eu de multe ori ma intreb daca astia mai fac si altceva cu copiii inafara de numere si litere dar daca asta fericeste pe parinti...
Io m-am oferit sa fac lectii de sah cu kinder-ii, inclusiv David, (voluntar) si nu au vrut, ca cica-s prea mici si le incarcam capu!!!! - parintii nu au vrut, profele erau de acord!!!!
Da' la reading lab ii duc saracii dupa ore

BTW, duminica la un party, o mamica tare laudaroasa (al carei copil a citit la 3 ani fara o luna - na!!! si care aplica tot felul de metode educative tragi-comice pe copil - cica strong will/pozitive thinking/leader mind... si alte chestii) ni le preda si noua (alte mamici nestiutoare) 1 data la 2 luni in cadrul scolii...imi spune ca juca nu stiu ce joc (bineinteles educativ) in familie, si trebuia copilul sa deseneze ceva legat de un cuvant...care fuse "scoica" si copilul cica a desenat "Marea Neagra" ...!!!! La care parintii au zis ca nu exista un "black sea"...ca tre sa aiba un nume...si ala mic cica "ba da, e in Romania, care e in Europa", stiu de la David, ca el e din Romania Si mamica respectiva mai recunostea (io n-as fi facut-o) ca s-a dus repede cu sotu, au luat globu pamantesc sa verifice

Ete na...ca degeaba stii sa citesti la 3 ani, daca nu stii unde e Marea Neagra!!!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Acu' nu ca ii apar pe parintii aia prosti, da' tu stii pe unde sunt toate marile pamantului? Ca eu nu stiu Si cred ca preschool-urile astea fac litere si cifre pt. ca ii pregatesc pe copii pt. scoala, iar la scoala asta li se va cere. La fi-miu in clasa, TOTI copiii stiu sa citeasca, iar unii (nu ma refer la fi-miu--si el stie sa citeasca f bine, dar nu e cel mai tare) sunt ffff avansati. Dc. vine copilul tau intr-o clasa ca asta si nu stie sa citeasca, ma gandesc ca o fi nasol. Cred eu ca de aia se insista pe cifre si litere la preschool.

Eu lectii cu fi-miu am inceput sa fac abia de acum dintr-a Ia. Pana acum i-am citit in fiecare seara, iar cand a invatat el, a citit el, deci se poate spune ca am "facut" cu el citire. De fapt pana la urma am decis sa nu fac EU cu el mai nimic, doar exersez cu el pentru spelling tests de vinerea, ii mai amintesc sa citeasca, sa imi cante la pian, in rest isi face el temele la Kumon si mai citeste cand are timp. Pana la urma nu am stiut ce sa fac EU cu el, mi-a scazut entuziasmul ala proletar si l-am dat la Kumon si la citire, ca sa spuna ei ce sa faca si sa stabileasca ei ce la ce nivel trebuie. Mi se pare mai usor decat sa imi bat eu capul. Nah, lenea e mare si costa

Liris, multe felicitari pt. bb!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:


ciuf- eu folosesc ICE HOT pt dureri din astea. le-am dus si alor mei in tara si acum il folosesc pt orice durere( cap ,picioare,masea,burta,ureche....etc)
felicitari pt olita.

mingea ,o am si eu, dar se joaca fetele cu ea.

sanzi - e frumos de pica David!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxi, nu am spus ca parintii sunt prostii...ci m-a amuzato-enervato felul in care au povestit intamplarea (plus ca ma enerveaza ca ei se dau a-tot-stiutori, si dau sfaturi in stanga si in dreapta neintrebati despre cum sa cresti un geniu ca fiul lor ce este). Eu as fi spus pur si simplu ca ma bucur ca al meu copil e intr-o clasa multi-nationala si stie unde este marea neagra pe langa faptul ca stie sa citeasca, lucru destul de important si deosebit de altfel!!!!! Nu???

Cat despre litere si cifre la preschool, (si vb de PRESCHOOL, nu de kindergarden) eu sunt enervata (iar) de obsesia lor, de faptul ca insista atat de mult pe asta in detrimentul altor activitati cu adevarat educative pe care le poti face cu un copil de 3 ani...nu neaparat scrijelitul unor litere pe o hartie!!!!! Un copil de 3 ani va invata mult mai anevoios literele, sunetele, si va dura mult mai mult pana ajunge la citire, decat in cazul unui copil de 5 ani, care chiar nefamiliarizat cu nici o litera, va putea sa citeasca foarte repede. Si nu prea conteaza cat de repede invata sa citeasca, pentru ca pe la 8-10 ani cam toti copii cu un nivel de inteligenta mediu ajung la un numitor comun, si nu iti vei putea da seama care a inceput sa citeasca la 3 ani si care la 6 ani...(si David citeste fluent, si ma mandresc cu asta, dar sunt absolut constienta ca nu e rezultatul unei inteligente deosebite...si ca la un moment dat nu va mai conta, si poate vor fi altii care vor citi mult mai multe ca el, si mult mai cu folos)
Prefer sa stie ce e in carte, decat sa stie sa o citeasca...
Prefer sa faca multe alte chestii inaintea literelor si cifrelor...

Fiecare cu "bubele" lui pe creier...le am si io pe ale mele......desi, din fericire, montessori e mai aproape de idealul la care visam, decat las sa se vada si ma bucur ca a prins 3 ani aici...



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui pumba


D]

sanzi - e frumos de pica David!




Multam
La complimente din astea spun : SEAMANA CU MINE!!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sanziana vezi ca se face si fluency in scoala in afara de comprehension.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ma rog, nu vreau sa te contrazic, doar explicam de ce se fac cifre si litere la preschool. Pentru ca asta li se va cere la scoala. Sunt doua curente cu preschool-urile. Unele care insista pe litere/cifre si altele care fac alte activitati/joaca. Sunt de acord ca nu conteaza cand incep sa invete sa citeasca, dar in clasa I se pare ca trebuie sa stie. Deci, la 3 ani nu are rost, dar la K ar trebui sa invete, ca sa nu le fie greu intr-a Ia. Normal ca cc cam intr-a 3a se egalizeaza cu cititul, n-am vazut pe nimeni sa nu stie sa citeasca, indiferent de IQ.
Cat despre parintii cei laudarosi, cred ca sunt enervanti si n-are rost sa streseze copilul cu cititul la 3 ani, dar ma rog...treaba lor. O fi totusi destept copilul lor, dar cica nici prea destept nu e bine, citii ca e un interval de IQ optim. Peste o anumita valoare sunt probleme cu persoana respectiva.

Mergi la inceput