peste la cuptor

peste la cuptor | Autor: ivanoiuadela9

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cum se face pestele la cuptor in asa fel incat sa se inmoaie oasele ca la conserva ? . Imi place pestele foarte mult dar in afara de ciorba de peste si peste prajit nu stiu cum sa -l prepar . Va multumesc anticipat !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Am facut eu in weekend peste la cuptor. Intr-un vas iena am pus file de pastrav, ulei de masline, usturoi felii, felii de lamaie. Am condimentat cu sare si piper si am pus si o cana de apa. A iesit foarte bun

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Multumewsc din suflet . Am sa incerc si eu asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moruna spune:

depinde ce peste ai.daca ai caras sau crap poti sa faci PLACHIE.se face destul de usor.
se prajeste pestele dat prin faina alba
pentru sos ai nevoie de:ceapa,suc de rosii sau bulion,ardei daca ai
se taie ceapa marunt si se caleste bine
se adauga suc de rosii si ardeiul taiat cubulete mici
se fierbe bine....bineinteles ii mai pui sare si apa daca este nevoie ca sa nu fie prea gros.
dupa ce ai fiert un pic sosul pui pestele prajit in el astfel incat sa fie acoperit de sos si il lasi la fiert la foc mic destul cat sa patrunda sosul in el.
la sfarsit toci leustean(se potriveste cel mai bine la peste)si il pui deasupra
pui un capac si il lasi zece minute
se poate manca foarte bine cu mamaliga daca iti place.


mami de andrei 08 MAI 2008
cand tu arati cu un deget,trei degete arata spre tine.
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moruna spune:

daca ai un crap proaspat care nu e curatat poti sa faci crap la cuptor.se taie crapul pe spate si nu pe burta.i se lasa solzii si i se scot matele.
pe tava de la aragaz se pune ulei si se pune crapul desfacut cu solzii in jos si se baga la cuptor.intre timp faci sosul:tai ceapa marunt;usturoi mai multicel pisat;suc de rosii;sare;apa.
cand pestele si-a schimbat culoarea in tava deasupra torni sosul astfel incat sa il acopere.il lasi la cuptor cam 1 ora.eu in general il scot cam cand e si ceapa gata.daca sosul e prea acrisor din cauza sucului de rosii ii pui o lingurita de zahar si rezolvi problema.


mami de andrei 08 MAI 2008
cand tu arati cu un deget,trei degete arata spre tine.
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moruna spune:

daca mai vreti retete cu peste spuneti ca mai am si locuiesc in delta
spor la gatit!


mami de andrei 08 MAI 2008
cand tu arati cu un deget,trei degete arata spre tine.
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui moruna

daca mai vreti retete cu peste spuneti ca mai am si locuiesc in delta

Moruna, eu fac din file, nu stiu cum e cu oase, si am o reteta mortala.
Amsteci 2 linguri mustar cu o cascuta ulei de masline si praf de usturoi, si freci bine. Ungi peste cu sosul, si lasi la macerat in frigider vreo 2 ore. Eu il las direct in tava yena in care il voi pune la cuptor dar poti in punga. Apoi il dai la cuptor. Trage un gust minunat. Il servesc cu cartofi natur pe care pun putin unt si marar taiat marunt.

Monica mami de printisor si printese

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

mie imi plac stiuca si crapul la cuptor
le fac cu apa si ulei (ulei mai putin la crap ca daca e marisor e si mai gras), sare, piper boabe, tarhon, menta, felii de lamie si de rosii (puse in burta pestelui si peste el) si ceapa taiata julien.

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai fetelor eu am mancat la Galati la o cunostinta ceva f. bun:caras(peste mic cu multe oase)care era tinut la borcan.
Gazda mi-a spus ca il prajeste (aici nu am inteles daca il prajeste simplu sau dat prin faina)il pune in borcan si il acopera cu otet diluat(aici nu am retinut daca adauga si uleiul in care a fost prajit si care este dilutia otetului) si condimentele obisnuite:dafin, piper.
Ca gust era f. bun si nu mai avea oase.
Imi cer scuze nu merge interventia mea cu titlul topicului dar totusi poate stie cineva reteta asta de peste si adaug scuze autoarei subiectului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

pai de peste la cuptor (titlul topicului) am scris si eu, dar sa-i inmoi oasele (cerinta topicului), nu stiu. Poate cu ?

scuze de off topic!

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

Stie cineva cum se face pestele la cuptor in asa fel incat sa se inmoaie oasele ca la conserva ? . Imi place pestele foarte mult dar in afara de ciorba de peste si peste prajit nu stiu cum sa -l prepar . Va multumesc anticipat !


Din pacacte nu cred ca exista vreo reteta de "inmuiat" oasele pestelui altfel decat sa-l marinezi..exact asa cum zice si b.nica..cu diferenta ca eu nu-l prajesc, ci il fierb: peste (indiferent de care - dar recunosc ca-mi place macroul marinat in mod special) ceapa - cam 4-5 buc (taiata solzisori) la 1 kg de peste eviscerat (taiat bucati), morcov cam 2 buc. marime medie (taiat rondele), foi dafin, sare, piper boabe..apa..cam 2 cani, otet...dupa gust, 1 lamaie taiata rondele fine - se pun cu totul la fiert in tava, la cuptor..aprox 3/4 - 1 ora..se lasa la racit, se pune totul in borcane, sa tine la frigider...in 2 zile e gata marinat!

PS - la cuptor se pune fara capac!



sper sa fie ceea ce cautai - adica...e "la cuptor"..si i se inmoaie si oasele..

Mergi la inceput