Cartile copilariei- vi le amintiti? (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Am citit nenumarate carti la viata mea, unele marcante, altele nu...Dar, o carte ce m-a impresionat profund pe vremea copilariei, poate si pentru ca se potrivea intr-un fel cu situatia familiei mele este "Razbunarea lui Ionut", autor Theodor Constantin. O recomand si acum, o carte deosebita ...
In rest citeam carti politiste, Agatha Christie era preferata mea...

Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)

www.flickr.com/photos/30939036@N03" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADRIANKA

Am citit nenumarate carti la viata mea, unele marcante, altele nu...Dar, o carte ce m-a impresionat profund pe vremea copilariei, poate si pentru ca se potrivea intr-un fel cu situatia familiei mele este "Razbunarea lui Ionut", autor Theodor Constantin. O recomand si acum, o carte deosebita ...
In rest citeam carti politiste, Agatha Christie era preferata mea...

Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007)

www.flickr.com/photos/30939036@N03" target="_blank">poze cu noi


Si mie mi-a placut la nebunie cartea asta,am citit-o,rascitit-o,ras-ras-rascitit-o ,desi din fericire situatia familiei mele a fost ok.Totusi m-a impresionat tare mult ...

Pe langa ce ati amintit aici mai am cateva carti tare dragute pentru copii printre care cele mai amuzante: "Cineva urca un munte" de Victoria Ana Tausan si "Ciudateniile bunicului meu" de Rodica Moldoveanu .

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriap01 spune:

Daca isi mai aduce cineva aminte de "Pisicutul Pisicel", de Anca Grigoras si de "Albinu#355;a #351;i prietenii ei” de Elena Cepcekova. Prima era o carte cu poezioare si cu niste ilustratii foarte reusite. Eu le caut de ani de zile prin anticariate si pe internet, dar din pacate nu le gasesc nicaieri, nici tiparite si nici scanate :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Doua carti care mi-au placut tare mult : Cuore, inima de copil de Edmondo de Amicis si Singur pe lume de Hector Malot.
Acum de cateva zile i-am cumparat fetitei mele Cuore, pentru ca cea din copilaria mea nu o mai am.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriap01

Daca isi mai aduce cineva aminte de "Pisicutul Pisicel", de Anca Grigoras si de "Albinu#355;a #351;i prietenii ei” de Elena Cepcekova. Prima era o carte cu poezioare si cu niste ilustratii foarte reusite. Eu le caut de ani de zile prin anticariate si pe internet, dar din pacate nu le gasesc nicaieri, nici tiparite si nici scanate :(


Imi aduc aminte de ea, a fost cartea mea preferata, din pacate si ea a fost data. Dar uite un exemplar a ajuns in Italia la omi308
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27718&whichpage=15



www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalina spune:

Eu imi amintesc cu mare placere cartile ilustrate,parca si acum vad "iarna pe ulita" a lui George Cosbuc sau "tom degetel"... Dar cel mai mult imi placeau "povestile nemuritoare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Acum am descoperit topicul asta - fff fain!

"Captivi in Defileul Panterei", de Vahtang Ananian, a citit cineva? Minunata! Cartea asta si "Ciresarii" le-am citit de minim 5 ori (fiecare! ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

"Bastonul cu maner de argint" e scris de Al. Mitru, iar "Timur si baietii lui" de Arkadi Gaidar (carte frumoasa si educativa si plina de avantul copilariei!).

"Adina, Bombita si ceilalti" - de Diana Petrisor

Oare de "Robinson Crusoe" al lui Daniel Defoe ati scris? Ma gandesc ca da...

Faine carti aveti in lista! Si cate mai sunt!... Daca imi mai aduc aminte, revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

startul de vasile nicorovici-ce carte frumoasa!,laleaua neagra,cei trei muschetari,dupa 20 de ani,regina margot,de al.dumas,eu sunt tonita,frumoasa!,eroi la 16 ani,cele scrise de rodica ojog brasoveanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pedrosro spune:

cred ca sunt cel mai mare colectionar de carti de copii, am peste 700 de volume. am si multe dubluri asa ca daca cineva e interesat....astept comanda :)))

Mergi la inceput