Dezinsectia gradinitelor din sectorul 6... LUNAR!

Dezinsectia gradinitelor din sectorul 6... LUNAR! | Autor: ina1976

Link direct la acest mesaj

Am aflat cu surprindere in urma cu cateva zile despre excesul de zel pentru igienizarea gradinitelor din sectorul 6 (nu am informatii despre alte zone)... Este pt noi al doilea an cand mergem la gradi dar aflam abia acum, aproape accidental pt ca actiunea se desfasoara vineri dupa-amiaza fara a intrerupe activitatea iar parintii nu sunt anuntati decat la igienizari mai deosebite care se desfasoara in timpul saptamanii (de ex in cazul in care apar cazuri de boli contagioase in gradinita).
Chiar directorul gradinitei se declara nemultumit dar nu avea curaj sa-si asume raspunderea (in cazul in care ar fi refuzat dezinsectia lunara si ar fi aparut vreo imbolnavire...)
Nu e greu de ghicit ca sunt firme care trebuie sa prospere din asmenea activitati cu pretul sanatatii copiilor nostri. Eu nu cred in chimicale inofensive care omoara gandaci si sobolani dar nu dauneaza sanatatii. Cu siguranta urmele nu sunt sterse complet pana luni dimineata, cu siguranta covoarele se impregneaza treptat, cu siguranta clasele sunt insuficient aerisite iar la bucatarie... nici nu vreau sa ma gandesc. Vreau sa propun liste pe care parintii sa semneze impotriva accesului in clase al celor de la dezinsectie, deratizare pentru inceput. Am postat pentru a va cere parerea. Ce stiti despre reglementarile in vigoare? Din cate stiu primaria de sector se ocupa. Daca fondurile (2000 RON/luna) ar fi directionate spre amenajarea curtilor, adesea impropriu amenajate si s-ar limita la igienizari trimestriale sau semestriale efectuate in timpul vacantelor as fi mult, mult mai linistita.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

La cresa unde merge cel mic, vinerea au program scurt (pana la 5-5.30) toti copiii, inclusiv cei care sunt inscrisi la saptamanal, pt ca se face dezinsectia/ igienizarea. Si la noi, deci, se face saptamanal. Poate nu dau chiar saptamanal cu spray-uri/ solutii contra sobolanilor, cred ca igienizarea sa refera mai degraba la sterilizarea veselei, dezinfectarea toaletelor, a salilor unde stau micutii. Oricum, o sa ma interesez maine de dimineata si o sa revin cu postarea.
Pe de alta parte nu cred ca incep cu copilasii in sala. Gandeste-te ce s-ar intalmpla daca un copil pateste ceva. Nu cred ca risca. Mai intereseaza-te, poate nu ai inteles tu bine, cred ca igienizarea se face dupa plecare lor, pai altfel cum? cu copilasi care alearga incoace si incolo...cat despre igienizari deosebite, nu am auzit.
off topic... dar tot legat de 'firme' care vor sa prospere... in crese s-au bagat vaccinurile antigripale (nu stiu daca erau inainte, ca la noi e primul an de cresa). Noi am refuzat, unul din motive fiind alergia la ou a micutului meu, dar oricum as fi spus NU! Am aflat ca si in scoli s-a propus sau chiar s-a introdus vaccinarea fetitelor impotriva cancerului de col uterin. Asta mi se pare cea mai mare aberatie!


Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Sper sa ai dreptate, sa nu dea cu solutiile acelea lunar, din pacate nu prea stie nimeni sa-mi dea detalii, se pare ca vineri dupa plecarea copiilor are loc actiunea asa ca educatoarele nu sunt de fata... Doamna director mi-a spus despre activitatea asta, intrucatva indignata si neputincioasa in rest nu am reusit sa aflu amanunte... cu ce dau, unde exact... nu-mi miroase a bine!

Mergi la inceput