S-a băgat moaşte!

S-a băgat moaşte! | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

nu-i asa ca-i trist? http://www.gandul.info/puterea-gandului/s-a-bagat-moaste.html?4237;3377952



s-auzim numai de bine! si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

foarte bun articolul!!!

ardeiash, tu vrei sa te crucifice ortodocsi de pe aici?

foarte trist...din pacate mostenirea epocii trecute isi scoate si azi coltii, taman pe la cele sfinte!

Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

nu-i asa ca-i trist? http://www.gandul.info/puterea-gandului/s-a-bagat-moaste.html?4237;3377952



s-auzim numai de bine! si


care parte o gasesti trista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui spic de grau


care parte o gasesti trista?


partea trista e ca oamenii nu se mai respecta, se calca in picioare, se injura chiar, isi vb urat, stau jandarmi la spatele lor atunci cand vin la inchinare, (se presupune?!), trist pentruca din ceea ce ar trebui sa-i apropie de Dumnezeu, au facut o afacere, un mod grotesc de inchinare.

dar poate raspunde ardeiash!

Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

io astept sa apara ardeiash, ca am pregatit crucea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Oribil! unii si-au 'inchiriat' chiar copii. In felul asta, avand un copil mic in brate ajungeau mai repede la pupat si frecat hainele de racla.
Vina este a preotilor ca permit circul asta. Atita timp cat moastele stau in permanenta acolo pe tot parcursul anului, nu inteleg de ce permit sa ajunga la asemnea scene care nu mai au nicio legatura cu Dumnezeu sau credinta.

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Insusi reporterul de la o televiziune spunea ca scenele de la patriarhie n-au nimic in comun cu credinta. Pareau niste oameni carora li s-au spalat creierele si alergau ca animalele fara sa se uite inainte sau inapoi, daca lovesc sau calc in picioare pe cel de langa ei.
O alta scena de "credinta adevarata" s-a petrecut la Galati, unde s-au impartit sarmale gratis la alti dreptcredinciosi care erau in stare sa-si dea in cap pentru o sarma. Dezgustator.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Oh si cel mai trist este ca....nu e Biblic sa pupi oasele nimanui. Nu scrie niciunde asta...adica in Biblie. Asta e cel mai trist. Dumnezeu nu ne cere niciunde sa ne calcam in picioare ca sa fim mantuiti, vindecati, eliberati de poveri sufletesti etc. Mantuirea e asa simpla si oamenii complica totul.
Dumnezeu ne cere doar sa ne cerem iertare Lui pt pacatele noastre si sa ne indreptam viata si sufletul spre El, spre adevaratele valori. Sa ne rugam Lui, nu sfintilor, nu ingerilor. NU vreau sa va supar pe cele care credeti in...pupatul nustiucui sau a nustiuce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Oh si cel mai trist este ca....nu e Biblic sa pupi oasele nimanui. Nu scrie niciunde asta...adica in Biblie. Asta e cel mai trist. Dumnezeu nu ne cere niciunde sa ne calcam in picioare ca sa fim mantuiti, vindecati, eliberati de poveri sufletesti etc. Mantuirea e asa simpla si oamenii complica totul.
Dumnezeu ne cere doar sa ne cerem iertare Lui pt pacatele noastre si sa ne indreptam viata si sufletul spre El, spre adevaratele valori. Sa ne rugam Lui, nu sfintilor, nu ingerilor. NU vreau sa va supar pe cele care credeti in...pupatul nustiucui sau a nustiuce.

Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)


BeLucci, de obicei ne contrazicem, dar acum iti dau (partial) dreptate- un hoit, e un hoit, indiferent cat de sfant a fost sufletul de l-a ocupat un timp; daca ceva este sfant, nu e corpul fizic, ala de mananca, doare, produce dejectii si, in final, cu tot cu inbalsamari, tot pute si arata de borasti; pe babe le-nteleg, spera si ele sa fie-npaiate si stranepotii sa le pupe mumia, dar tineretul ala ce draci are?
Pentru cele ce se pregatesc sa sara la mine, sa faca bine sa-mi dea un singur citat din Biblie care argumenteaza inchinarea la mumii, fiindca eu stiu vre-o 15 care categorisesc asta ca idolatrie; sau la crestini nu se pune, numai la egipteni inchinatul la mumii e satanic?!?
Nu veniti cu nu-stiu-ce ce citate din vre-un impaiat de popa de pe vremuri, care argumenteaza inchinarea la cadavrul lui imbalsamat!
Unde scrie in Biblie sa te inchini la chestii neinsufletite, foste vii sau moarte dintotdeauna?

Ca dovada ca n-are nimic cu Dumnezeirea, ia priviti ce populatie de salbateci si neterminati aduna, fara sa mai punem la socoteala politicienii de toate culorile, ce vin sa faca baia electorala de multime indobitocita!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Ioi Ham ca am trait sa vad si asta. Nu trebuie sa-mi spui de ce partial ca stiu! Stiu si unde nu suntem de acord. Dar se pare ca putem devenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Si...credca o sa fi biciuit bine pt ce ai spus. Cine este cu pupatul oaselor n-o sa te ierte. Promit sa-ti dau un pahar de apa macar sau

Mergi la inceput