Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scobitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_alina

buna fetelor.sunt gravida in 14 saptamani si nu mai pot de stomac .Ma umflu chiar daca nu mananc nimic si in capul piptului simt ca am un pietroi.Seara nu mananc aproape niciodata si tot am aceste probleme.Nu stiu ce sa mai fac.E posibil sa ma simt asa toata sarcina?Si alceva ce parere aveti ecografiile dese fac rau copilului pt.ca doctorul meu cred ca are nevoie de bani si ma cheama la 3 saptamani la ecografie.Va multumesc

dusa


Buna alina, numele meu este rodica, sunt noua pe forum si prezint aceleasi simptome ca si tine .. eu am doar 10 saptamani dar ma simt la fel de balonata si am aceeasi durere in capul pieptului indiferent ce manac sau beau si oricum nu pot consuma prea multe sau prea mult.... acum deja a mai trecut ceva vreme de cand ai postat si ma gandeam ca poate ai gasit ceva .. vreun leac pt starile astea deosebit de jenante...
Merci mult, oricum! o sarcina cat mai usoara si muulta liniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_alina spune:

Buna Rodica.Sa spunem ca am gasit un leac care la mine a functionat.Mi s-a spus sa incerc sa mananc putin la toate mesele inclusiv seara ,ceea ce eu nu faceam si sa merg mult pe jos.Explicatie:in momentul in care nu manancam deloc seara (de frica cum era in cazul meu)atunci stomacul lucra putin si devine "puturos"dar cum am inceput sa mananc un pic (o salata,un iaurt) si dupa aceea sa ies sa fac miscare.Acum am intrat in a 19 saptamana de sarcina si pot sa zic ca ma simt bine.Mi se mai intampla cateodata dupa pranz dupa ce mananc sa ma pun in pat (somnul sau lenea) si sa ma simt rau dar e din cauza mea ca ar trebui sa ma misc un pic pana diger.
O sarcina linistita si copii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico29_79 spune:

Buna fetelor! Sunt insarcinata in 19 saptamani. Am avut aproape toate simptomele pe care le-ati avut si voi, insa mai nou am o stare de agitatie/neliniste, care nu ma lasa sa dorm bine noptile..Vi s-a intamplat asa ceva?...Si inca o chestie , cand am ramasa insarcinata aveam 62 kg iar acum am 60 kg...este normal asa?

Va pup! Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula_23 spune:

Buna mamicilor!! Sunt gravida in 12 saptammini. pe linga toate simtomele pe care le-ati enumerat eu m-ai am unul(tare neplacut)...nu suport mirosul sotzului meu, cind e linga mine simt ca ma sufoc,ca nu-mi ajunge aer...si asta mai mereu (23 din 24 de ore). si nu pot face nimic ca sa-mi treaca...am schimbat sapunul,gelul de dush...NIMIC nu ajuta.... cind se apropie ma ia o greatza nebuna, si daca insista si sta linga mine mai mult de 3-5 min eu a avut cineva asa ceva??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank79 spune:

Buna fetele,
Ma numesc Anca si intru peste 2 zile in saptamana 16 .
Am avut si eu la simptome, nasoale toate :
- pana in saptamana 12 , mancam din 2 in 2 ; dar o foame ceva extraordinar,la o ora de dupa ce mancam imi chiorlaiau matele de numa' (asta pe langa greturi, non stop , nervi , insomnii )
- dupa 12 sapt nu am mai putut sa mananc nimik , imi era lehamite de orice fel de mancare gatita ; am inceput sa mananc numai prosti, popcorn , pizza , cartofi prajiti
- o alta "placere" este durerea de cap care dureaza 1-2 zile si de la care ajung seara sa vomit cam timp de 6-7 ore, din 10 in 10 minute
- cu vomitatul - alta poveste , vomit stand pe wc cu ligheanul in brate .. singura solutie care functioneaza pt ca scap pe alte parti , daca intelegeti ce vreau sa spun
- acuma de dupa 12 saptamani, dureri deasupra ovarelor si de spate ... o saptamana nu am putut sta deloc pe scaun decat intinsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank79 spune:

A, am uitat sa mai adaug ceva: mirosurile ... mirosul de usturoi .. sotul mananca mici... 2 zile dup-aia , doarme in alta camera . Si il trimit, bietul de el, merge se spala pe dinti ... mananca mentolat tot ce prinde .. degeaba, 2 zile .. si e nasol ca nu realizeaza ca mananca usturoi decat cand ii spun eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nohaita25 spune:

buna...sunt noua pe acest forum. si ma bucur ca o sa am cu cine discuta anumite probleme.
sunt insarcinata in 17 saptamani si cateodata simt si eu niste intepaturi in burtica. a mai avut cineva asa ceva?
si inca nu am simtit miscarile copilului. inca nu am intrat in panica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicla spune:

Buna fetelor,sunt Claudia 7+ si am deja un baietel de 6 ani. Eu am 33 de ani.
Referitor la neplacerile despre care a povestit Ravena, pot spune ca sunt identice cu ale mele, iar in plus, dupa greata si voma, mai am si un fel de frisoane....tare neplacut. In plus, starea de leguma ma face sa ma simt inutila atat la servici cat si acasa.
Prima sarcina a fost, din punctul de vedere al acestui tip de neplaceri, ok, in sensul ca am vomitat de maxim 3 ori, iar imediat dupa "deversare" se instala o stare de bine si energie. Acum insa, situatia este cu totul alta. M-am gandit ca poate fi din cauza varstei mele...La prima sarcina aveam 27 ani...In ceea ce priveste alt fel de neplaceri, tot la prima sarcina am stat in pat incepand din luna a 5-a, la recomandarea medicului...colul fiind scurtat prea mult in raport cu varsta sarcinii. Cam astea ar fi simptomele mele. Sper sa nu fie mai rau de atat si sa treaca repede. Va tin la curent
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna fetelor!felicitari toturor pt burtici!eu de 5 ani ma chinui sa raman insarcinata dar se pare ca se lasa asteptat bebele meu!
As vrea sa va intreb daca sa intamplat vreuneia dintre voi sa ia utrogestan inainte sa ramana insarcinata,si ce poate fi daca nu vine ciclu nici pe utrogestan?la mine asta ar fi ziua a9a de utrogestan si vad ca pana acum ciclu nu a aparut...mie imi venea de obicei cam in ziua a5a a6a de utrogestan.
ca simptome pot sa va spun ca mi s-au marit sanii putin,si am usoare ameteli dar nu foarte des si nu foarte grave.
sa mai confruntat cineva cu asa ceva?astea pot fi reactii ale utrogestanului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scobitza spune:

Multumesc mult pentru raspuns, imi pare ra ca nu am raspuns mai devreme ....dar s-au intamplat diverse intre timp si m-au tinut departe de forum. Mai, din fericire s-au mai diminuat si la mine senzatiile, probabil de la sine, ca nu am facut nimic deosebit, iar de mancat....ei bine e cam greu chiar si acum la 12 saptamani ..eu am un pragram de lucru destul de lungutz, sunt plecata de acasa 12 ore pe zi 6 zile pe saptamana .... nu prea pot sa ma bucur de somnul de 12 si sunt cam obosita ..dar...sper sa gasesc o rezolvare si la asta...cat despre miscare..am inceput sa fac ceva exercitii de vreo 2 zile, din dorinta de a fi putin mai elastica sa nu ma atrofiez; sper sa fie cu folos... offf, am asa multe intrebari, fiind si prima sarcina, abia astept sa vad ce-au mai scris si fetele, mai invat ceva si de la ele..
Te pup, merci mult de indicii oricum, si-ti doresc o zi cat mai placuta, o nastere usoara si sanatate amandurora, tie, puiului tau si celor dragi tie

Mergi la inceput