Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

impotriva arsurilor la mine a mers doar polenul de albine: luat cate o lingurita in fiecare seara, inainte de culcare, nu neaparat cu lapte.
Cititi mai multe pe http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/arsurile-stomacale.html - va spune ce e indicat si ce nu, din mai multe surse :)
La mine a mers perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

buna, chiar voiam sa intreb daca am voie miere cu propolis in timpul sarcinii...
in rest, dimineata ma rastesc inevitabil la papuci, fara sa reusesc efectiv sa vomit, ma ustura stomacul indiferent daca si ce mananc...sunt ingrozitor de obosita, abia ma tarai prin casa...
si cel mai tare ma enerveaza balonarea

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida

Maria cea mai fericita mamica de Tudor Stefan (26.02.2008) si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

http://www.pregnancy.org/question/bee-pollen-unsafe-during-pregnancy

http://www.webmd.com/balance/bee-pollen-benefits-and-side-effects

Pe de alta parte, sunt ffff multe site-urile care lauda efectul polenului, de remarcat insa este ca majoritatea comercializeaza produse apicole.

Partea buna este ca aceste stari nu dureaza foarte mult (decat in cazuri extreme si rare), cu optimism si moral ridicat se depasesc usor, sunt stari normale care nu fac decat sa reaminteasca gravidutei ca bebe creste in burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

intr-adevar, floaredemac, fiecare-si lauda marfa. Dar la mine, cand am fost gravida, a fost o binecuvantare polenul asta, ca nu mergea cu nimic, iar de dicarbocalm si alte medicamente m-am ferit cat de mult am putut. Cred ca totusi e o solutie mult prea la indemana tuturor pentru a fi macar incercata - atentie insa pentru persoanele cu alergii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Buna fetele! Sunt noua pe aici si daca am scris unde nu trebuie va rog sa nu va suparati...Am si eu nevoie de niste pareri. Sunt insarcinata in 10 saptamani sau asa ar trebui...dar de vreo saptamana nu prea ma mai dor sanii, decat daca ii apas, greata a disparut si ea, starea de somn la fel ca si greata a cam disparut....sunt trista pt ca imi doresc ff mult bebelusul si m-am chinuit un an jumate sa raman. Am fost la ecograf la 6 saptamani si era totul perfect avea activitate cardiaca 125b/min, fara decolare de placenta. Ma ingrijoreaza foarte mult disparitia simptomelor. Am programare luni pe 20 la eco...Voi ce ziceti? Sa mai confruntat cineva cu astfel de probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

stai linistita ca este normal sa se diminueze simptomele, mai ales cele de greata, intrucat te apropii de sf primului trimestru de sarcina, iar sanii sa stii ca mai fac pe parcursul sarcinii " talente", nu te intrista ca intristezi si bebele!
sarcina usoara in continuare si fii vesela ca simte tot ce simti si tu, si nu ai vrea sa-l superi, nu?

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameivoinicul nostru la 6 luni
fetele mele de suflet
Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

lalu asa am patit si eu prin sapt 9-10 de sarcina, m-am speriat si m-am dus de urgenta la control...bebe era bine si mi-a explicat doctorita ca asa e o perioada de o sapt doua pe la 9-10-11 sapt in care te simti mai bine...apoi m-au luat din nou greturile si starile ciudate si au disparut pe la 16 sapt.
Iti doresc un bebe sanatos!

Elena 23+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

va multumesc pentru raspunsuri...acum sunt mai linistita datorita voua...Abia astept luni sa-l vad pe bebica la eco. Am fost cam speriata pt ca in ultima perioada am avut mai multe gravidute in preajma printre care si sora mea, dar lor nu li sa intamplat ca mie si de asta m-am intristat, am crezut ca am eu o problema cu sarcina. Aaa...si am mai citit pe aici k sarcinile care se opresc din evolutie cam asa se manifesta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virginia_86 spune:

Buna!

Nu pot sa ii spun simptom jenant, insa pe mine cam de pe la 7 saptamani (acum am 12) ma chinuie greturile. De dimineata pana seara imi este rau, de vomitat nu mi s-a intamplat decat intr-o singura zi acum vreo saptamana cand efectiv dadeam afara tot ce mancam sau beam. Mi-am luat niste capsule cu ghimbir dar sunt apa de ploaie...
Voi ati trecut prin greturile astea continue?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Virginia_86

Buna!

Nu pot sa ii spun simptom jenant, insa pe mine cam de pe la 7 saptamani (acum am 12) ma chinuie greturile. De dimineata pana seara imi este rau, de vomitat nu mi s-a intamplat decat intr-o singura zi acum vreo saptamana cand efectiv dadeam afara tot ce mancam sau beam. Mi-am luat niste capsule cu ghimbir dar sunt apa de ploaie...
Voi ati trecut prin greturile astea continue?


eu am vomat non-stop pana la 16 saptamani...si apa daca beam o vomam...si de 20 de ori pe zi...si nu m-a ajutat nimic decat hellasul gol baut...apoi am fost internata cu disgravidie precoce si pusa sub perfuzii...abia dupa asta m-am simtit mai bine si am reusit sa mananc...

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput