Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana1982 spune:

oare dupa trei fivuri nereusite mai am speranta intr-unu reusit?
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari dar acuma dupa a treia nereusita moralul meu este foarte la pamant si nu stiu incotro sa o mai apuc.Mai ajutati-ma cu sfaturi, nu stiu voi ce probleme a-ti avut dar la mine sotul este problema are spermatozoizi putini cam un milion eu nu am nici o problema.Celor insarcinate va doresc sarcina usoara si sa va ajute bunul Dumnezeu sa ajungeti cu bine la final iar celor in situatia mea sa ne ajute si pe noi sa avem macar cate un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

ioana ai sa vezi ca totul va fi bine nu iti pierde speranta ..eu am avut 8 blasto si doar 1 s-a prins..DD e mare si ne da atunci cand crede El ca e momentul..stiu ca e greu ..eu am tot pus blasto si am vazut numai beta mici chiar si 0,00 si am tot sperat....eu am avut 44 de ovocite si am donat jumate si din 28 de embrioni au ramas doar 17 blasto di doar asta 1 a fost cu noroc la cealalta nu s-a prins..asa a fost sa fie ..capul sus si bucura-te de primavara ..cand ai sa ai puterea necesara ai sa o iei din loc..gandeste-te la sotul tau care sigur sufera si el..si aveti grija unul de celalat

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalicris spune:

Eu sigur am un simptom pe care nu cred ca l-a mai avut careva, nici nu ii spun proaspatului viitor tatic, ca cine stie ce idei isi face .. Dupa fiecare act sexual (care se lasa cu ejaculare in interior), cand simt ca sperma paraseste vaginul, ma ia cu o greata groaznica, ajung la baie de urgenta si chiar si acum gandindu-ma, ma ia iar cu greturi. Sincer, nu imi explic de ce, nu e ca si cum as fi savurat pana acus sperma (, Doamne feereste!) si brusc sa nu ii mai suport gustul sau mirosul. Stiam ca greturile se resimt de tot ceea ce ii poate face rau bebelusului. Asta cum i-ar mai putea face rau, ca doar nu mai concepem inca unul, calare peste cel existent deja????!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalicris spune:

A, si inca o chestie. Tot ceea ce reprezinta alcool spirtos (in special tuica)il miroase bebelinul meu imediat si imi si da cate una la ficati (vorba vine, ca este inca micut, nu l-am simtit.. cred), am doar 16 saptamani din moemntul conceptiei aproximate, 18 de la ultimul CM. Apropo. voi cum aproximati varsta? Dupa ultimul CM, sau dupa data de conceptie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greentea spune:

Voi de cand ati inceput sa aveti simptome? E posibil sa ai din ziua 7 de la conceptie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns penteana spune:

buna fetelor! desi sunt mai noua, nici nu stiu cu ce sa incep, cum sa incep si unde sa scriu
am aflat ca sunt insracinata de Craciu, asa ca o minune dupa 5 ani de tratament si asteptari, depresii, etc.
la inceput am plans , am fost fericita, am dat vestea la toata lumea
ACUM la 19 saptamani de sarcina, datorita faptului ca pana acum am avut niste greturi urate, care nici noaptea nu ma lasau, insomnii, tratamente, internata de 2 ori in spital, am niste stari depresive, ma gandesc mereu daca bebe al meu este bine, daca misca asa cum trebuie(ca deja l-am simtit miscand),este sanatosetc si toate intrebarile de om nebun. Daca as avea un eco acasa as face in fiecare zi ca sa stiu ca este bine.
Este normal comportamentul meu?ce este in neregula cu mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalicris spune:

Crede-ma, mai putin partea cu starea de rau si spitalizarea, aceeasi grija o am si eu, inaintea primei ecografii, la 14 saptamani, am facut o depresie puternica si o criza de isterie, inclusiv in cabinetul ecografistei, fiind sigura (Cum? Numai eu stiu!!) ca bebelusul murise, ca sarcina oprita in evolutie. Abia cand i-am auzit inima batand m-am calmat, desi am nu mi-am putut infrana plansul pana la finalul ecografiei. Acum pandesc fiecare usoara miscare din burtica si astept morfofetala de la jumatatea lunii aprilie, sa fiu sigura ca chiar nu are nicio problema. Si ca si tine, daca as avea un ecograf acasa sau macar un stetoscop fetal, le-as folosi cred, mai ales stetoscopul, odata la cateva ore, pana as ajunge sa ma plictisesc doar.. Asa ca, NU ESTI SINGURA!!! NICI PE DEPARTE!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanasoldan spune:

buna si eu am avut astfel de dureri pana ce la eco mi sa spus ca am placenta joasa din cauza efortului ca inca lucram.mi-a dat 1 luna de maernitate in anticipo si mi-am revenit acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui penteana

buna fetelor! desi sunt mai noua, nici nu stiu cu ce sa incep, cum sa incep si unde sa scriu
am aflat ca sunt insracinata de Craciu, asa ca o minune dupa 5 ani de tratament si asteptari, depresii, etc.
la inceput am plans , am fost fericita, am dat vestea la toata lumea
ACUM la 19 saptamani de sarcina, datorita faptului ca pana acum am avut niste greturi urate, care nici noaptea nu ma lasau, insomnii, tratamente, internata de 2 ori in spital, am niste stari depresive, ma gandesc mereu daca bebe al meu este bine, daca misca asa cum trebuie(ca deja l-am simtit miscand),este sanatosetc si toate intrebarile de om nebun. Daca as avea un eco acasa as face in fiecare zi ca sa stiu ca este bine.
Este normal comportamentul meu?ce este in neregula cu mine?


Bine ai venit pe forum . Intra la o odisee care crezi tu ca se potriveste DPN-ului tau,si acolo fetele sigur iti vor raspunde mai multe. Este normal sa avem temeri in sarcina,sa avem mii de intrebari si sa ne sperie fiecare cheste noua.Hai,curaj ,cand iti vei tine bebelusul in brate o sa uiti toate temerile tale,sau o sa zambesti gandindu-te cate nopti nu ai dormit de griji .

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 17+ speram la o minune roz

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Buna burtici! Si eu sunt noua pe forum ca si membru si, fireste, am o sumedenie de nedumeriri, intrebari, temeri. Incerc insa, pe cat posibil, sa fiu activa, ocupata tot timpul pentru a nu-mi da timp sa ma gandesc la bazaconii si pentru a-l invata pe bebe inca de pe acum cu o mamica care nu poate sta locului si care cred ca il va cara cu ea peste tot. Si care vorbeste mult, spune bancuri si se enerveaza repede si ii trece si mai repede. Cred ca cel mai important e sa ramanem optimiste si cat mai ocupate. Eu nu cred in mitul "odihneste-te acum cat mai mult" sau altele de genul, asa ca nu ma mir ca bebele meu este destul de activ cam tot timpul si "face valuri" pe care le vede si tati, cand are timp sa ne admire. Am aproape 30 de ani, prima sarcina, iar bebele meu are 27 saptamani. Va pup!

Mergi la inceput