Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dorissluana spune:

Buna la toate mamicile si cele in devenire
Sunt si eu insarcinat in 26 de saptamani la prima sarcina.........pana acum nu am avut o sarcinna foarte difficila cum am citit ca unele dintre fete au avut diferite simptome....O chestie ''jenanta'' este faptul ca mi-a crescut par pe regiunea burtii, in zona buricului si sub .Doctorul mi-a zis sa nu ma ingrijorez ca e din cauza hormonilor si o sa cada dupa sarcina.......sper
Am citit ulterior pe niste site-uri despre ceaiul de FRUNZE DE ZMEURA care ajuta la travaliu si la o nastere mai usoara ..........o sa incerc dupa 32 de saptamani caci numai atunci e recomandat sa incepi sa-l bei ..........este cineva care a baut ??

Sarcina usoara la toate fetele !!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorissluana spune:

Iata ce am gasit referitor la ceaiul de frunze de zmeura:


Beneficiile

Ceai din frunze de zmeura este nutritiv bogat #351;i con#355;ine multe din vitaminele #351;i mineralele necesare pentru o sarcin#259; s#259;n#259;toas#259;, inclusiv vitaminele A, C, E #351;i B, magneziu, calciu #351;i fier. Consumatoare de ceai din frunze de zmeura nu numai c#259; îi ajut#259; pe mama #351;i copilul pentru a ob#355;ine toate nutrien#355;ii de care au nevoie, dar poate ajuta, de asemenea, s#259; alimenteze un nou mamele magazine dup#259; na#351;tere.

Ceai din frunze de zmeura con#355;ine, de asemenea, de alcaloid "fragine", care este a spus s#259; consolideze #351;i s#259; ton musculaturii din uter, ajutându-le s#259; contract mai eficient în timpul muncii. Cercetarea a constatat c#259;, #355;inând zmeur#259; frunz#259; în timpul s#259;pt#259;mâni înainte de livrare ajut#259; pentru a scurta a doua etap#259; a for#355;ei de munc#259;, prin contrac#355;ii mai eficiente. Unele studii au de asemenea, am constatat c#259; acesta reduce nevoia de o asistat#259; de livrare (de exemplu, o urgen#355;#259; cesarean sau utilizarea de forceps sau ventouse).

Sipping zmeur#259; frunze de ceai în timpul #351;i dup#259; na#351;tere este, de asemenea, a spus pentru a ajuta la uterului contract înapoi în jos pentru a dimensiune, se reduce de la na#351;tere #351;i de a ajuta la sângerare ini#355;ia l#259;sa jos de breastmilk.

De#351;i nu a fost o mare cantitate de cercetare în acest domeniu, în consens general pare a fi faptul c#259; de b#259;ut ceai din frunze de zmeur#259; în timpul acesta din urm#259; etape ale sarcinii poate ajuta pentru a face pentru un "mai bine" for#355;ei de munc#259;, cu pu#355;ine efecte secundare.

Cum s#259; lua#355;i zmeur#259; din frunze de ceai

Ceai din frunze de zmeura pot fi luate în ceai sac, vrac, frunze, comprimat sau tinctur#259; form#259; #351;i sunt disponibile de la cel mai herbalists magazine alimentare #351;i de s#259;n#259;tate.

Se recomand#259; s#259; a#351;tepta#355;i pân#259; la 32 s#259;pt#259;mâni de sarcin#259; înainte de a încerca zmeur#259; din frunze de ceai ca acolo este un motiv de îngrijorare c#259;, înainte de aceast#259; dat#259; de consum în mai fragil#259;, mai devreme etape ale sarcinii poate duce la probleme. Odat#259; ce a#355;i ajuns la 32 s#259;pt#259;mâni de sarcin#259; ai putea începe cu o cea#351;c#259; de ceai din frunze de zmeura de o zi #351;i cre#351;te treptat pân#259; la 4 c#259;ni sau mese pe zi (de#351;i acest lucru poate varia în func#355;ie de for#355;a de amestec #351;i de produc#259;torii de instruc#355;iuni ).

De#351;i nu exist#259; nici o garan#355;ie c#259; zmeur#259; de frunze de ceai va ajuta la accelerarea procesului de munc#259;, dac#259; v#259; place gustul ar putea fi în valoare de doar o încercare.
English > Romanian swapTranslate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorissluana spune:

http://www.askbaby.com/raspberry-leaf-tea.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Mersi pt informatia cu ceaiul dorissluana
In legatura cu parul de pe burtica si eu ma confrunt cu aceeasi problema dar sper sa dispara dupa sarcina .
sarcina usoara in continuare


Mony 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorissluana spune:

Nici o problema !
Sarcina usoara si tie ............o sa incep de la 32 de sapt. sa beau ..............si o sa va povestesc rezultatul........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreuk spune:

Buna fetelor!
De la "asteptand un ingeras in viata noastra" am trecut si eu in sfarsit dupa aproape 3 ani la "odiseea sarcinii"!!!!
Sunt gravida in 6 saptamani!In afara de durerile pe sub burta de care vorbea si Janine78, motiv pt care mi-e frica sa am contact sexual,si urinari frecvente, nu am nici un alt simptom!
Janina, felicitari, sunt Andreea de la Slobozia!
Va pup pe toate, o sa va urmaresc in fiecare zi!
Sarcina usoara si bebei sanatosi!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns domneasca spune:

buna fetelor ma numesc gabriela si sunt insarcinata in 17 saptamani am sintome foarte nasoale am greturi mici dar nu pot manca orice mancare ca ami vine stomacu pe dos este ceva enervant si aam dureri in parti si jos cate odata.dr mia zis ca daca ma doare burta sau ma jeneaza sa iau no-spa si daca ma doare mai mult si mai tare sa ma duc la ia la spital deci nu este asa de grav dar as vrea sa nu mai am sintomele astea.oare vor trece sau ma vor tine toata sarcina?va rog am nevoie de un sfat cum sa ma simt bine in timpu sarcinii si cum pot combate sintomele astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorissluana spune:

Buna Gabriela!
referitor la problemele tale nu cred ca esti singura ..........pt. greturi incearca sa bei ceai de ghimbir (ginger) crede-ma da rezultate bune. Eu am 26 de sapt. si am si acum cateodata greata la unele mirosuri mai ales la pestele prajit . Ceaiul il beau indulcit cu miere si un pic de lamaie, ideal ar fi dc ai gasi pe la supermarketuri gingerul intreg si nu ceai la pliculete . Gingerul se curata de coaja si se taie 3-4 feliute si adauga apa fierbinte apoi se lasa 3-5 minute acoperit , se indulceste cu miere si lamaie..........Sarcina usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divaaa spune:

Mai fetelor, in disperata cautare a unui remediu pt starile astea de greata continua (care se schimba ca vantul...cand noaptea, cand dimineata, cand toata ziua buna ziua)am dat peste acest pont cu ceaiul de ghimbir. L-am trimis pe sotul meu urgent la supermarket (care bietul sot e cu mana in ghips ). Tocmai ce a plecat si abia astept sa vina cu remediul miraculos, ca altfel o iau razna

In rest, aceleasi simptome proasteee, care nu ma lasa sa ma bucur de sarcina, sa-mi fac planuri, sa concep designul pt camera copilului, sa ma apuc chiar eu s-o pictez, sa etc etc etc.
Abia astept mai burticilor sa scap sa starile astea ciufute si sa ma bucur de bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

:) Si eu subcriu la sensibilitate exagerata as spune eu la mirosuri.
Intr-o zi am mirosit tigara colegilor de afara, care saracii erau la vreo 10 m de mine (cu zid cu tot) :P
In rest, sa nu miros PESTE...mai ales ala din conserveee ...dar peste la cuptor pap :)
La fel, faca mancare, si dupa ce ies din bucatarie, cand intru...
Nu am avut prietenii cu closetul, ci doar stari de disconfort.

Am probleme cu rinichii, o infectie mica... ... un ovar care ma doare... ...
Astept sa cresca BB sa treaca si ametelile, si palpitatiile si nazurile si toate cele.

+8 saptamani :)

Mergi la inceput