Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Buna, eu sunt in saptamana a 7-a, mi s-a declansat o hipertiroidie de toata frumusetea, internata la Parhon, iau pastile ca n-am ce face, va dati seama cu ce frica stau ca ma pregatesc peste 3 sapt sa fac primele teste pt depistarea eventualelor...anomalii.Asa ca nsh starile mele de la ce mai sunt:sarcina sau tiroida. Stare de lesin, senzatie de voma(pana acum nu aveam decat un pic), oboseala cronica, palpitatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizbeth spune:

Beatrice poti sa ne spui si nou care sunt simptomele tale de hipertiroidie? Cum ai ajuns la acest diagnostic?
Ca eu transpir mult noaptea, desi am doar 13 saptamani si se banuieste o hipertiroidie. Trebuie sa incep sa-mi fac analizele din perspectiva asta, desi med. ginecolog mi-a zis sa vad de plamani, posibil sa ma TBC. Eu nu cred ca as acea ceva la plamani ca nu tusesc si nu simt nimic alceva. Mersi si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:


Dr ginecolog nu-i de acord cu medicametele date de endocrinolog, sunt trimisa ca o minge de ping pong de la ginecolog la endocrinolog si invers. Se joaca cu psihicul meu. Alt dr ginecolog mi-a recomandat chiuretajul, sunt disperata nu mai am lacrimi, nu mai pot sa gandesc limpede. Ce ma fac?Unde ma duc? M-am programat pt joi la un dr homeopat. I-am zis ginecologului ca nu pot fara tratament, ca atunci cand l-am intrerupt pt 2 zile numai, am ajuns intr-o stare de nedescris la Parhon de mi-au facut aia internarea pe loc.A zis, ori da roade tratamentul homeopat, ori chiuretaj, dar totusi, ai luat mult timp medicamentele si sa nu iasa debil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

hehe.....eu am 5 sapt si 4 zile si nu ma mai suport
Parca sunt drogata.bleaga......ametesc
-am stari de voma dar nu vomit
-merg la toaleta inclusiv noaptea(eu care nu ma trezeam pe timo de noapte)
-imi vine sa imi omor barbatul......parca nu ma intelege
-trec de la o stare la alta
-ma doare burtica destul de tare cateodata
oricum imi tin jurnal....sa ii arat la bebeul meu prin ce am trecut!!!
Oricum in acelasi timp sar intr-un picior de fericire ca am o gaga mica in mine!!!

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

Bonjurica

dragele mele eu am avut parte la inceput de 2 saptamani de cosmar, nu puteam manca decat cartofii fierti si rosii. Acum avem 12 saptamani si suntem in al 9-lea cer pt ca nu mai am nici o pb, bine nu mai pot manca tot ce am mancat in cele 2 sapt, nu pot manca lactate si fructe. Chiar am luat in serios pb cu lactatele si mi-am intrebat medicul dk nu cerde ca e nevoi e sa spuplimenteze cu niste vitamine si calciu...insa nu a fost de acord..."sa ramanem la acidul folic si atat in rest mananca ce vrei u fara excese". O alta problemutza pe care am avut-o in prima luna a fost sangerarea pt care am luat duphaston (http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/medicamente/duphaston-comprimate_8340) si acum a trecut.
In rest ma confrunt cu mersul la toaleta...la modul ca ma trezesc din somn sa merg . Fructe acul doar struguri, mere verzi si ananas atat...e tare fitzos bb-ul. Am renuntat la tot ce inseamna tigari desi fumam de apropae 15 ani..acum nici sa nu le vad...si de cafea...desi nimeni niciodata nu mi-a dat nici un motiv sa renunt macar pt 1 zi la cafeau de dimineata acum nu mai am treama. Sing viciu pe care il am in contin e coca-cola nu pot renunta la ea...nu fc exes un paharel pe saptaman ceva de genul. In rest m-am axat f f mult pe mancare gatita, dupa parerea mea cea mai sanatoasa.
Cam atat sper sa merg in contin asa ca sa ma pot bucura pe de-a intregul de bb-el.
Si pt voi mamicile care va confruntati cu micile pb ale sarcinii...capul sus si bucurati-va chiar si mom astea sunt unice!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanavass spune:

buna seara sunt noua aici am si eu o intrebare:am intarziere de 6 zile dar ma simt ciudat:ma duc la baie fff des noaptea imi este f cald care eu inainte eram o pers f friguroasa si ma doare capul pot fi insarcinata???? acum la sf saptamanii imi iau un test sa vad...astept raspuns.......sarcina usoara la toate mamicile...:*:*:*:**:*:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_andra spune:

Da, da... esti insarcinata

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buu spune:

eu am 6 saptamani...mi-e greata, dar nu vomit.
nu pot manca decat vreo 3 senvisuri, o banana si 2 mere (asta e mancarea pentru o zi intreaga). nu beau decat apa minerala , sunt cam nervoasa si SOMN DE MOR!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna fetelor!Eu am scapat de majoritatea simptomelor nasoale de la inceputul sarcinii pe la 13-14 sapt.Acum am 20 de saptamani si ma simt mai bine.Dar am avut niste greturi groaznice dar nu am vomat nici macar o data.Sa nu mai zic de starea de somn permanenta,de balonarile zilnice,mersul la toaleta de 15 ori pe zi,durerile de cap,dar ce bine ca au trecut!Dar bucuria de a fi insarcinata e mai mare decat orice discomfort.
Curaj fetelor ca trece repede,mai ales cand incepi sa-i simti miscarile.
Ana 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

eu sunt in saptamana 15 ,la a doua sarcina,simi-afost cumplit de rau.am stat in perfuzii 10 zile si injectii cu vitamine pt ca nu puteam sa mananc si sa beau absolut nimic,tot ce puneam in gura vomitam.inclusiv apa.reuseam sa beau putin compot si sa mananc stikcsuri cu sare.dar pana si pe alea le vomitam.toata ziua ma simteam asa iar cand m-am apropiat de 3 luni am inceput sa nu mai am starile alea.am baut foarte mult ceai de cretisora si coada soricelului si poate m-au ajutat si alea.
Acum mia vomit dimineata cand ma trezesc din somn.dar am zile candnu vomitdelocinsa acumam altaproblema:ma doare spaatele in partea lombara si cand ma ridic dinpat si merg simt ca si cum s-r strange ceva in burta si se transforma intr-o greutate apoitrece.nu stiu ce inseamna asta pt ca la primul copil nu am avut asa ceva.am simtit cand s-a miscat la 4 lu ni jumate dar am simitit cu totul altfel,ca o gadileala in burtica.cineva mi-a zis ca sunt contractii ceea ce simt eu acum.eu la doctorita nu am descris asa ci am zis de la mine contractii si mi-a zis sa stau mult in pat.dar poate totusi nu sunt contractii.mai are cineva asa ca mine?

Iza,mami lui Mati
http://b4.lilypie.com/yUOBp3.png
http://s508.photobucket.com/albums/s329/matizojo

pozele noastre

Mergi la inceput