Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Buna,

Eu sunt deja mamica, dar am o experienta vasta in ceea ce priveste simptomele din timpul sarcinii, incerc sa mi le amintesc pe toate:
- greata de nu puteam sa mananc decat covrigei sarati (pana la 4 luni)
- voma, de obicei in masina (tot pana la 4 luni)
- dureri de cap infioratoare (prin luna a 3-a)
- senzatia de urinare (toata sarcina) Aici este si amuzant, ca sotul meu care ma ducea zilnic cu masina la birou a incalcat toate regulile de circulatie din cauza asta, si faceam cam de 2 ori pana sa ajung la munca. Daca-l vedeati saracul la auzul cuvintelor "imi vine" cum baga viteza, trecea pe rosu, pe interzis...
- constipatie, mai ales in partea a doua a sarcinii si dupa nastere o perioada
- hemoroizi (prin luna a 7-a si dupa nastere)
- gaze (a doua parte a sarcinii) Si eu eram stresata sa nu dau "aere" la consultul ginecologic sau sa-mi vina sa fac pipi
- somnolenta (prima jumatate a sarcinii)
- insomnii (ultimul trimestru)
- arsuri groaznice, mai ales noaptea (ultimul trimestru) Dormeam numai in fund din cauza asta
- mancarimi de piele (ultimul trimestru) Aveam momente in care ma manca toata pielea groaznic si nu puteam sa calmez mancarimile cu nimic
- umflarea mainilor si picioarelor (ultimul trimestru)
- durerea osului din zona V (ultimul trimestru) Barosanul meu apasa acolo de ma zapacise, bine el era peste tot

Nu-mi mai amintesc acum, dar sper ca va sunt de ajutor. Eu de cate ori mai simteam ceva nou cautam repede informatii si ajungeam la aceiasi concluzie: "poate fii un simptom de sarcina"
Sarcini usoare sa aveti si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pattycriss spune:

buna fetele! eu sunt insarcinata in 18 saptamani si pot sa spun ca am cam scapat de greturi de ameteli si altele dar ma deranjeaza ca am niste dureri in zona inghinala langa picior si din cand in cand ma inteapa ceva in burta sau pe la buric, am asa de pe la 9 saptamani si dr mea mi-a spus ca sunt normale durerile ca se intind ligamentele si se mareste uterul, a-ti trecut si voi prin asa ceva? 18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Buna fetelor...Cum ati scapat de greturi?Mie mai nou,dupa ce am scapat de poftele nebune si ameteli,m-a apucat voma..nu mai stiu ce sa fac,imi vine sa inebunesc de draci ca numai cu ligheanul dupa mine umblu ..help me pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llacry spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

buna! am 31 de saptamani si vreau sa intreb alte gravidute dak au gasit un remediu pt jegaraie saua arsuri la stomac, banuiesc ca sunt cam acelasi lucru. aseara m-am culcat in fund, rezemata de perne, din cauza jegaraiei pe care o aveam la stomac. a fost crunt. aveam inpresia ca bebele meu se ridica exact in stomacul meu care stomac impinge mancarea inapoi....... miam intreabt giencologul si mia zis ca pot lua dicarbocalm. voi ati luat ceva?


Mi-e mi-a recomandat rennie, dar n-am luat.
Eu beau lapte rece si-mi mai trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebemami spune:

Buna burticilor! desi m-am logat de multa vreme, nu am participat la discutiile voastre, pentru ca am avut teama de a auzi pentru a 6 a oara diagnosticul nefericit de sarcina oprita in evolutie...insa, cu ajutorul bunului Dumnezeu, ieri am implinit 14 saptamani, simptomele de greata inca persista, la fel si urinare des, sanii sunt mai putin tensionati, mai mult noaptea ma deranjeaza, ii simt grei si acum 2 saptamani la dublu test l-am vazut pe bebe zbenguindu-se de mama focului...nu stiu ce ar trebui sa se intimple sau la ce sa ma astept in saptamana asta, dar astept cu nerabdare sa-l simtim, eu si tati!
va pup si astept sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pysypisi spune:

Buna ziua dragelor,ma alatur si eu grupului vostru.Sunt o proaspata graviduta in urma fertilizarii in vitro si am aproape 7 saptamani.Vreau sa va spun ca de vre-o 3-4 zile am niste dureri asa ca si cum m-ar tine ceva in zona lombara(sale).Sunt normale?Voi ati patit asa?Iar cate o data in general seara simt ceva in partea stanga in zona ovarului,ceva ca o apasare...si se lasa cu o mica durere in zona inghinala.Ce ziceti,este normal???
Va doresc sarcina usoara la toate si fara probleme!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

buna, sunt o graviduta in 22 saptamani si am multe de intrebat.....am intrat cu speranta ca cineva patit ma va ajuta si pe mine....
cred ca am racit jos la ovare...am stat in curent si de atunci am dureri jos.oare este cazul sa ma alarmez si sa merg la doctor sau sa beau in continuare no spa si sa fac bai fierbinti la
picioare....?
oare exista leacuri contra raceli la ovare in timpul sarcinii?
si ca sa fiu in ton cu subiectul...pot sa spun ca in primul trimestru de sarcina am avut greturi, mai ales dupa ce luam elevitul, dar stateam la aer sau in pat si mi-a trecut.mi-a fost si imi este in continuare lene...imi place sa stau in pat si ma bucur ca nu mi-e pofta de nimic.
pupici pt toate burticile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori.de.mai spune:

scorpiuta mea (la fel ca mine si ca tati) are 10 zile implinite astazi si deja imi da batai de cap dureri de burta si oboseala deocamdata... era sa uit ...si foame. Mananc cat un cal. Multa sanatate mamicilor si burticilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryyana21 spune:

buna aliki. si eu sunt insarcinata in 14 saptamani si am niste dureri groaznice de burta. parca cineva ma taie cu cutitul prin burta.eu am programare pe 23 la medic dar cred ca o sa merg inainte la urgente pt ca nu cred ca e normal. si mai ales mie frica pt bebe. te sfatuiesc sa faci si tu la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonika22 spune:

Buna, sunt noua pe aici, sper sa ma primiti si pe mine printre voi.
Am 23 de ani sunt la prima sarcina, voi avea gemeni si sunt in 12 saptamani.
Pana acum m-am simtit destul de rau :( greturi, varsaturi, stari de oboseala, gust amar in gura orice as manca. Astazi, mai nou am experimentat si prima ameteala, credeam ca pic din picioare. Am stat putin jos si a trecut...
Astept impresii de la voi, mai ales de la mamicile de gemeni, cat mai trebuie sa suport simptomele astea ca tare greu este :((

Mergi la inceput