Bubite mici si multe in jurul guritei!

Bubite mici si multe in jurul guritei! | Autor: janad7

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
de trei zile il iau pe David de la gradi cu aceste bubite (parca ar fi iritatie)in jurul guritei, care dispar pana a doua zi dimineata cand mergem la gradi.La ora 16, cand il luam de la gradi iar are.Nu stiu ce poate fi.Am intrebat daca bea din cana lui si ni s-a confirmat,jucarii nu are obiceiul sa bage in gura.Voi ati avut aceasta problema?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna

din ce descrii tu pare o reactie alergica. verifica daca a primit ceva de mancare ce nu a mancat pana acum. fetita mea pateste asa de la rosii crude sau portocale.
eu ii dau in continuare dar cu moderatie pentru a nu dezvolta reactii alergice mai severe.

o zi frumoasa



Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Janad

si fetita mea de doi ani,face alergie la portocale si sucul de portocale.

II plqce foarte mult si nu-i pot interzice sa bea,mai ales ca ea se constipa f des,o ajuta sa iasa la olita fara probleme.

Inceraca sa-l indoi cu apa jusul de portocale sau multivitamin daca bea, la noi nu a mers ca s-a prins ca i-am pus apa

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Vladut al meu pateste asa cand e concentrat si se joaca si ii cuge saliva din gurita. Se irita mereu in jurul guritel dar in cateva ore ii trece.

Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

Vladut al meu pateste asa cand e concentrat si se joaca si ii cuge saliva din gurita. Se irita mereu in jurul guritel dar in cateva ore ii trece.

Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)



Exact asta vroiam sa scriu si eu. Dar bine, ai nostrii au un an si 4-5 luni. Si adriana mai face bubite la gurita cand ii curge saliva si nu e atenta sau sta cu suzeta. Dar bubitele ...de la saliva, apar ori vara cand e si praf la noi ori cand ii mai curg balele si are si probleme la burtica de vreun fel.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Exact problema asta am sesizat-o si eu la fetita mea. La noi se extind spre nasuc, nu cred ca are legatura cu saliva si nici alergica nu stiu sa fie la vre-un aliment. Dar de acum o sa intreb la gradi ce a mancat in ziua respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Pentru iritatiile din jurul guritei, si aici ma refer doar la cele provocate de saliva, va recomand cu caldura crema Bioderma Peri-oral - crema pentru iritatiile din jurul gurii (chiar asa se numeste). La piciul meu a facut si face in continuare minuni.

Numai bine

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Si fetitza mea de 1 an pateste la fel. Se umple de bubite rosii si mici in jurul gurii ce se extind deja spre nas. Medicul pediatru mi-a recomandat Cutaden, sau ceva pe baza de oxid de zinc...care usuca.....i-au trecut o vreme si de curand iar i-au aparut. Nu-mi dau seama care e cauza ca sa o pot elimina. O spal dupa fiecare masa cu mustela apoi o dau cu mustela stelatopia, apoi cu cutaden, dar am senzatia ca aparitia si disparitia bubitelor sunt in corelanta cu altceva. De bagat in gurita diverse, supt degetul, salivare excesiva a tot facut de mica si nu erau probleme atunci. Singurele alimente introduse noi au fost rosii proaspete si biscuiti cu miere pe care o sa i le opresc o vreme.
Voi incerca si crema aceea recomandata de Alinutza si o vizita la dermatalog poate.



anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Dragi mamici,
va multumesc din suflet pentru raspunsuri.Eu cred ca l-am gasit deja.Ieri dimineata l-am dus pe David fara bubite la gura si le-am pus in "garda"pe doamne de problema.Va vine sa credeti sau nu ieri la 16 nu mai avea.Cred ca folosea alta cana, un sapun sau ma rog ceva de genul asta.Altfel nu-mi explic.

Mergi la inceput