Programa prescolara

Programa prescolara | Autor: lorellay

Link direct la acest mesaj

Am si eu nevoie de ajutor...
Nu gasesc programa prescolara, noul curriculum...Stiu ca trebuie sa aiba 100 si ceva de pagini...da nu gasesc niciunde...
Stie cineva sa-mi dea un link?

Sorana 35+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=13" target="_blank">sunt...lo1.Se poate un vot?Multumim!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Si pe mine ma intereseaza. Am inteles ca nu mai exista diferenta intre grupa mare si grupa pregatitoare. Ca din punct de vedere al programei exista 3 niveluri: grupa mica(3-4 ani), mijlocie (4,5 ani) si mare (5,6 ani). La noi la gradi toate grupele mari lucreaza dupa aceeasi programa, chiar daca din unele clase vor pleca la scoala doar 3, 4 copii. Noi mergem la scoala la toamna, deci avem tot interesul sa ne pregateasca asa cum trebuie pentru nivelul asta. La alte gradinite inca exista diferentierea intre grupa mare si grupa pregatitoare, copiii care ar fi trebuit sa intre in grupa mare, dar care vor merge la toamna la scoala (la 6 ani) fiind mutati automat la grupa pregatitoare...ma intreb cum impart programa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

Am si eu nevoie de ajutor...
Nu gasesc programa prescolara, noul curriculum...Stiu ca trebuie sa aiba 100 si ceva de pagini...da nu gasesc niciunde...
Stie cineva sa-mi dea un link?

Sorana 35+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=13" target="_blank">sunt...lo1.Se poate un vot?Multumim!!


Asta cumva ?

http://www.edu.ro/index.php/articles/10133

Curriculum Educatie Timpurie 0-7 ani_27.05.2008.pdf

http://www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=7957

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Lala, m-am uita, e drept, cam pe fuga pe pdf-ul respectiv, dar nu am vazut sa se specifice pentru fiecare grupa de varsta ce anume trebuie sa faca cu ei. Adica documentul e impartita in 2 mari grupe 0-3 ani si 3-6/7 ani. Pt prima grupa am vazut ca exista si subdiviziuni, dar pt prescolarei...nu. Pe mine, de ex, ma interesa strict programa pentru grupa mare.
Dupa vacanta o sa incerc sa ma interesez la gradi daca pot face un xerox dupa "docomentele" pe care le au ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Programa prescolara nu impune strict temele de abordare si activitatile care trebuie desfasurate la grupa .Exista 2 niveluri de varsta si anume 3-5 ani (corespunzator gr mici si gr mijlocii) si 5-7 ani(corespunzator gr mari si gr pregatitoare).Ideea e ca acum nu se mai insista pe grupe ci pe niveluri .Curriculum-ul prezinta in linii mari obiective ce trebuiesc urmarite in functie de nivelul de varsta si indruma cadrele didactice in desfasurarea , structurarea unei activitati .Daca ceea ce cautati este o planificare a tuturor activitatilor pe care copiii le vor desfasura la grupa nu veti gasi asa ceva .Educatoarea isi planifica activitatile si domeniile de activitate tinand cont de obiectivele ,metodele din curriculum dar nu este constransa de acesta sa fac strict anumite activitati .Legat de xeroxatul celor existente la gradi , din cate stiu eu , planificarea educatoarei este un document oficial apartinand gradinitei si nu este permisa xeroxarea .Eu mereu am transmis parintilor noile modificari aparute in modalitatile de lucru ,domeniile pe care am hotarat sa le abordam la grupa si sapatamanal am afisat la avizier activitatile planificate pentru saptamana in curs,am xeroxat si pus la dispozitia parintilor poeziile si cantecele pe care le-am invatat.Nu stiu cat de bn m-am facut inteleasa , daca mai aveti intrebari ,va raspund cu placere .Daca doriti sa stiti ce activitati fac copiii la gradi rugati educatoarea sa afiseze activitatile pe care le-a planificat pt saptamana in curs.

Mirela 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Va pot da exemplu primul meu proiect pe anul asta , pt nivelul 5-7 ani(am gr pregatitoare):Domeniul"Cine sunt/suntem?" structurat pe 5 saptamani cu urmatoarele subteme :Familia mea , Micul prescolar , corpul uman ,sa ne pastram sanatatea , locuinta mea .(fiecare subtema este dezbatuta intr-o saptamana si fiecare activitate(mate , ed limbajului , activ practica etc) este planificata tinand cont de subtema.
Eu de obicei la inceputul unui nou proiect(domeniu) imi structurez subdomeniile dar planificarea detaliata a activitatilor se face de obicei de pe o saptamana pe alta .

Mirela 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Miruta, eu nu vreau sa stiu ce fac i in clasa minut de minut. E drept ca la noi nu se afiseaza decat poeziile, cantecelele mai importante si lucrarile "artistice" sau "stiintifice" ale celor mici. Mie imi este de ajuns. Ce vreau insa sa stiu este ce ar trebui copila mea sa stie la sfarsitul gradinitei, fiindca ea va merge de la toamna la scoala. Ne-a citit doamna ceva la sedinta, dar nu am apucat sa notez, oricum ne-a spicuit. Am inteles ca semnele grafice ar fi obiectivul major in ceea ce priveste scrisul.
Daca ai grupa pregatitoare (desi la noi, am mai scris, nu exista decat grupa mare...asta iar e o chestiune care ma intriga...de ce nu e la fel peste tot) spune-mi, te rog, daca tu trebuie, adica intra in atributia ta de-a ii invata pe cei mici pozitia corecta la scris. Ma refer la modul in care se tin creionul, hartia, mainile in timpul scrisului.
Fetita mea este stangace...deci o problema in plus. Eu chiar tin sa invete corect sa scrie cu mana stanga. Acasa incerc sa o indrum cat pot, am niste materiale ajutatoare, nu e greu, dar trebuie perseverenta si vointa din partea copilului (eu sunt stangace, dar din pacate nimeni nu m-a invatat sa tin creionul corect si am o pozitie defectoasa a mainii, care mi-a creat o gramada de probleme in scoala - sters cerneala cu mana etc). Totusi, daca la gradi nu o corecteaza nimeni...e ca opera Mesterului Manole toata stradania mea.
In grupa sunt 40 de copii, deci ffff de lucrat individual. In plus, doamnele sunt dreptace. Ce e de facut? Am semnalat problema la gradi, pana acum...nici un rezultat. De fapt, am impresia ca nu prea m-au luat in serios in privinta importantei pozitiei la scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Matahut ,asa in linii mari ar trebui sa recunoasca literele de tipar (optional sa le si scrie),cifrele 1-10 ,adunari ,scaderi cu 1 unitate ,cuvinte care incep , contin ,se termina cu un anumit sunet , despartirea in silabe ,formare de propozitii simple ,figuri geometrice , orientari spatiale,povestirea unor evenimente intamplate , imaginate sau repovestirea unui basm citit in prealabil si binenteles semnele grafice,folosirea corecta a instrumentelor de scris (nu neaparat stiloul,eu am folosit in semestrul 2 pentru a-i obisnui pe copii cu stilou si a le usura munca la scoala).Asa ar mai fi multe lucruri pe care in mod normal un copil ar trebui sa le stie la sfarsitul gradinitei dar cred ca acestea sunt cele mai importante (s-ar putea sa mai fi uitat cate ceva , daca imi amintesc revin).
Legat de scrisul cu stanga si pozitia corecta la scris :binenteles ca intra in atributiile cadrului didactic sa ii invete pe copii pozitia corecta in timpul scrisului si tot ce tine de aceasta .S-ar putea ca educatoarea sa intampine mici dificultati in ai indruma mana fetitei tale daca e dreptace dar acesta nu-i un motiv sa negliezi o pozitie gresita la scris.Si eu sunt stangace dar pentru mine a fost un adevarat chin in clasa 1 caci conform gandirii comuniste era total gresit sa folosesti mana stanga de parca stangacii erau greseala societatii ,imi aduc aminte ca bunica imi spunea ca va rade toata lumea de mn si am fost obligata de invatatoare sa mut in dreapta ,acum imi este mai usor sa ii indrum pe copiii mei care sunt stangaci .Este drept ca numarul mare de copii la grupa ingreuneaza lucrul cu fiecare copil in parte si "performantele" scad pentru ca in loc sa iti indrepti atentia catre maxim 20 de copii cati ar trebui sa fie legal trebuie sa o faci la dublu ,vorbeste cu educatoarea si explica-i grijile tale si veti gasi impreuna modalitatea sa o ajutati.
Atunci cand mergi sa explici politicos ,sa ceri o parere si suport pentru o problema lucrurile se rezolva mai bine decat atunci cand mergi sa ceri socoteala si in mod imperios sa se faca un anumit lucru (nu ma refer la tn acum ci in general ).


Mirela 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Miruta, multumesc pentru raspuns.

P.S. Ti-am trimis un PM

Mergi la inceput