Renovare apartament 4 camere

Renovare apartament 4 camere | Autor: kim222

Link direct la acest mesaj

Aveti idee cit ar costa zugravitul unui apartament de aprox 86 mp (4 camere)? Trebuie dat jos calciu si apoi zugravit cu var lavabil.
M-ar interesa un pre aproximativ (manopera la dat jos calciu si la zugravit plus materialele).
Dar termopanele (plus manopera)?... nu vreau preturi fixe..stiu ca depinde de ce fel de termopan (eu vreau calitate buna dar nu cel mai scump)culoare alba.


Merci!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Aveti idee cit ar costa zugravitul unui apartament de aprox 86 mp (4 camere)? Trebuie dat jos calciu si apoi zugravit cu var lavabil.
M-ar interesa un pre aproximativ (manopera la dat jos calciu si la zugravit plus materialele).
Dar termopanele (plus manopera)?... nu vreau preturi fixe..stiu ca depinde de ce fel de termopan (eu vreau calitate buna dar nu cel mai scump)culoare alba.


Merci!



Daca poti, ideal este sa mai amani cam 4-5 luni.
Pentru dat jos calciul si zugravit, se poate lucra si iarna...iarna preturile sunt mai mici ca nu se poate lucra afra , in constructii, gasesti oameni mai buni si nu-s asa presati de lucrari.
Mai punem saici si criza si speranta ca mai scad preturile, ca inca-i dezastru la tarife in constructii.

La gletuire/zugravire, pretul este pe mp.(suprafata peretilor+plafoane)

Si la tamplarie, pretul este , in general tot pe MP.
MAI AI CRESTERE FCT. DE FERONERIE ( DESCHIDERI normale, basculante, etc), fct. de nr "de camere"ale profilului ( 3 sau 5), pachetul de sticla ( grosimea pachetului si nr de foi de sticla) precum si"de "gazul" dintre foile de sticla ( care nu se spune, dar trebuie reintrodus la 6 luni).

Pretul la tampalarie cu PVC ( alb) este intre 110 Eur si 170 EUR + TVA.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna,

eu zugravesc acum... abia am inceput sunt in ziua 2 Asta e ce stiu eu:

Gresie+faianta imi ceruse cineva 300.000 lei/mp, nu am nevoie, deci aici nu stiu daca e corect pretul.
Zugravit tot pe mp... mi-a iesit cam 10 mil de camera
Parchet 120.000 mp de montat
Geamurile cu tot cu jaluzea exterioara 4 geamuri vreo 60 mil
Usile - 7 usi fara toc vreo 40 mil
Ar trebui sa dureze cel mult 2 luni daca lucreaza un singur om.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Va multumesc tare mult pentru raspunsuri!! Am reusit sa-mi fac o idee!!
Spor la treaba Cristina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdaniel spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Aveti idee cit ar costa zugravitul unui apartament de aprox 86 mp (4 camere)? Trebuie dat jos calciu si apoi zugravit cu var lavabil.
M-ar interesa un pre aproximativ (manopera la dat jos calciu si la zugravit plus materialele).
Dar termopanele (plus manopera)?... nu vreau preturi fixe..stiu ca depinde de ce fel de termopan (eu vreau calitate buna dar nu cel mai scump)culoare alba.

termopanele cam 50
manopera cam 80
materialele gresie faianta parchet si glet (lavabila )cam 100
Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdaniel spune:

depinde te poti intelege cu el la manopera



Merci!
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Am pus deja termopane de la Qfort, cu 3 rinduri de geamuri si umplute cu Argon. Cost total 45 de mil de lei.

Sa revenim cit credeti ca ar costa :
-schimbat instalatii sanitare ( cu tot cu tevi),macar manopera (la 2 bai,un a normala si alta de servici deci fara cada)!
-dat jos parchetul si pus gresie in tot apartamentul, 80 mp.
-dat jos calciul si zugravit cu vopsea lavabila.
-usile de interior

Doresc preturi estimative, nicidecum exacte (oricum difera un pic de la un oras la altul).

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

chiar ma uitam sa vad din ce oras esti.
Daca stii sa negociezi si mai ales sa intimidezi poti scoate un pret avantajos.
De ex iti faci o lista cu numere de telefon , nu neaparat reala , dar totusi trebuie sa chemi 2-3 echipe sa iti spuna cat te costa manopera ... si cand iti intra in casa cel cu evaluarea tu sa il intrebi numarul (ca si cum nu ai stii) si sa faci un semn pe lista (lista sa para mototolita si cumva 'lucrata' ... asta ca sa vada ca ai si alte obtiuni si sa iti faca un pret corect nu sa vrea sa te jupoaie ... metoda testata si cu rezultate
neaparat sa stii ce trebuie sa il intrebi , ex : cat timp dureaza , cand se pot apuca de lucrare ... ca se poate sa ai surprize ...
multa bafta

Aida ... 25+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Multumesc Aida! Sa ai grija de burtica! Nu stiam ca esti insarcinata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihai21 spune:

Dar din ce oras sunteti?:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Kim,eu anul trecut cand mi s-a rupt racordul de la chiuveta de la bucatarie si am observat k nu am robineti pe teava cu apometrele..am sunat pe cineva din ziar,a venit omul in 30 de min si pt a-mi pune robineti pe teava(a trebuit sa taie pe acolo niste chestii,a muncit destul,ca era cam complicata treaba) si pt o baterie pusa,cu racord si ce mai era,mi-a luat 100ron manopera.Mai mult,pt ca eram cu bb mic si era musai sa tin racordul in teava de scurgere sa nu inund vecinii,s-a dus el si a umblat dupa materiale.
Din cate stiu eu e cam 50 ron sa-ti inlocuiasca o baterie.Nu stiu preturi pt pus chiuvete,cazi,etc.
Ia ziarul din localitatea unde stai si suna-i pe toti.Ei iti pot da preturi estimative in functie de mp si ce vrei sa faci.
Eu am fost multumita de instalator,asa ca l-am mai chemat cand am avut probleme,la fel si de electrician:)(ambii din ziar)
In schimb de zugravit nu vreau sa-mi mai aduc aminte,cati nervi,bani,timp ...tras de timp,cerut bani peste bani,pt orice nimic,distrus mobila existenta in ap,manjit termopane cu nush ce maclavais care nu se mai ia,spart geamurile de la vitrina,rupt pielea de pe canapeaua existenta in ap,zgariat parchetul..mai zic?Plus fite gen,vreau bere,vreau tigari,nu vreau mancare gatita,vreau pizza si alte mizerii.Am zis ca daca ma voi muta vreodata sau cand va mai trebui sa zugravesc,ma apuc eu de meserie,decat sa mai dau de specimene din astea
Spor la treaba.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Bazar general

Mergi la inceput