Colinde si Meniu de Craciun 2008.

Colinde si Meniu de Craciun 2008. | Autor: ionica

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

Haideti sa facem schimb de retete pentru Craciunul 2008.

Anul acesta ,am invitat la noi socrii si familia,ei fiind francezi ,doresc sa-i impresionez cu traditionalul meniu romanesc.

Parintii sunt la mine si-mi vor pune deja varza la murat

Am sa va scriu si eu din secretele bucatariei frantuzesti ,de care sunt mandra ca le detin de la soacra mea.

Spor la treaba

Sophia 2ani
+15

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu nu m-am gandit ce voi gati pentru Craciun, e prea devreme acum...dar cred ca voi face ciorba radautana ca demult ma tot chinui sa o fac , racituri cumpar sigur ca eu nu fac decat piftie de curcan si ceva rulada ce carne, ceva dulce si atat.
In ziua de Craciun mergem la socrii la masa deci voi face ceva dulce sa iau acolo.

Astept cu interes retetele tale frantuzesti



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Catutza ,eu sunt mai organizata ,stilul german deh.

Am sa fac sarmale sigur,desi nu am facut niciodata,stiu ca le-a placut cand au fost la botez in bucuresti.
Poate si niste cozonaci?

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ionica, eu la cozonaci nu ma bag ca nu am curaj sa fac.
De sarmale am uitat, cred ca o sa fac si eu...off dar inca nu stiu daca voi face de Craciun sau de Revelion. Noi in ultimii ani am tot umblat zilele de Craciun (o zi la socrii, o zi la ai mei, o zi la fini si la nasi) si nu are rost sa gatesc atat daca noi nu stam acasa, asa ca atunci mai aproape voi sti daca stam acasa si ce gatesc.

Hai cu retetele alea ca te astept

Am mancat la o frantuzoaica odata un pui cu curry super bun, a zis ca-mi da reteta dar am uitat si eu si ea de reteta stii tu cum se face, era cu sos puiul



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

trebuie sa o prind pe sora mea online,ea locuieste la Reunion,stiu ca face un pui curry demential.

Maine ,promit

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Ce mi-a iesit mie super bun,a fost acum trei ani , fructe gratinate pentru curcanul de craciun.

combinatia este dementiala, carne de curcan si fructe gratinate.

Iata cum l-am facut:


2 mango
1 papaya mediu
3kiwi
lamaie
smantana si 1 galbenus de ou
plus lapte de cocos optional.

tai fructele in bucati si le pui intr-o tava ena unsa cu unt in prealabil,amesteci galbenusul cu smantana si laptele de cocos.

gratinezi fructele 10 min. in cuptor la 180° stropite cu lamaie verde,dupa care pui pe deasupra compozitia .
eu am pus putina casonada pe deasupra si l-a caramelizat,a fost delicios.

casonada= zahar brun




Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna, Ionica draga!
Esti o mare dragalasa, chiar cautam pe unde sa incep a scrie despre Craciunul care se apropie, caci pe la noi la servici deja facem schimb de retete si vorbim despre decoratiunile pentru apartament.
Offf, cat astept Craciunul.
E cea mai sensibila sarbatoare.
Eu inca ma gandesc la ce papa voi face.
Sigur ca nu vor lipsi mezelurile de porc, adica lebar, toba, slanina, si ciorba mea de mazare, putina lume am auzit sa faca, dar la noi e specialitatea casei si fiind asa verde, ne mai degreseaza putin.
Dar as face fursecuri noi in acest an, incep sa trag cu ochiul la ce retete apar pe aici.
Sper sa fiu libera de Craciun, ca de 1 an lucrez la dispecerat si anul trecut m-a prins revelionul la birou.
Va pup pe toate, dragele mele si astept sa veniti cu idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna, din nou, fetele harnice, era sa uit de sarmale, sigur fac sarmale si dupa ce fierb, le acopar cu rondele de rosii, apoi le bag la cuptor pana se rumenesc putin deasupra.
Fac si cozonaci, inca multi ca trimit si la mama si la soacra, mama facea dar de cand a plecat sora mea in canada nu mai face ca o apuca amintirile si a plecat si tata intre timp printre astre, asa ca saraca nu mai poate face orice ca se inneaca in lacrimi.
Va pupacesc pe toate harnicutele, am niste retete faine nemtesti, le scriu azi si aici, dar mai incolo ca sunt la servici si nu le am la mine.
Spor la treaba, o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna dragele mele, scriu aici reteta la stele cu scortisoara
Ingrediente: -250 g fulgi de ovaz( am multe retete cu acesti fulgi, sunt in pungi de hartie ca faina si sunt sanatosi, daca cumparati o punga va ajung mult timp, se pot consuma si cu lapte ca si alte cereale)
-100 g faina alba
- 18o g zahar tos
- 50 g migdale macinate(sau nuca)
-250 g margarina
-4 g scortisoara(o lingurita cu varf)
-1 ou, coaja de la 1/2 lamaie, rasa;
Pentru glazura: 1 albus, 2 linguri zeama de lamaie, 200g zahar pudra
Din ingredientele pentru cocoa se face aceasta si se taie stelutele care se coc intr-o tava unsa, iar glazura se pune doar cand sunt racite bine; sper sa va placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si eu am inceput sa ma organizez sa vad ce fac de Craciun, va fi primul in familie dupa 5 ani, adica sintem cu soacra si fratele sotului, dar pina acuma eram doar noi si copilasii, pe la prieteni, adunati, acuma sintem in familie dupa ceva ani. am sa incep in noiembrie sa fac biscuiti de fel de fel, si ajutorul pretios de fiu de 4 ani va fi prezent, e o traditie de la mama(care sta in Franta, Alsacia) sa facem acesti biscuiti uscati, care sint numa buni pina la Craciun.......
vrei sa faci un meniu romanesc banuiesc. cind am stat in Franta la ai mei stiu ca le placea ce faceam, desi uneori li se parea putin cam gras. sarmalele e clar ca nu vor lipsi(ma pot lauda ca sint experta ptr gustul nostru) voi cumpara de la magazinul romanesc cartabos si alte `porcarii`voi face piftii, oua umplute, icre, chiftelute, ceva ciorba(inca nu stiu de care), inca nu m-am inspirat de tot, mai caut, mai sap sa vad ce si cum. cozonacii vor fi nelipsiti, niste melcisiori cu brinza vaca, colacei, poate fac si un tort cu mos craciun ptr pitici.
cam asta mi-e inspiratia ptr moment

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie si aici poze noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si eu am inceput sa ma organizez sa vad ce fac de Craciun, va fi primul in familie dupa 5 ani, adica sintem cu soacra si fratele sotului, dar pina acuma eram doar noi si copilasii, pe la prieteni, adunati, acuma sintem in familie dupa ceva ani. am sa incep in noiembrie sa fac biscuiti de fel de fel, si ajutorul pretios de fiu de 4 ani va fi prezent, e o traditie de la mama(care sta in Franta, Alsacia) sa facem acesti biscuiti uscati, care sint numa buni pina la Craciun.......
vrei sa faci un meniu romanesc banuiesc. cind am stat in Franta la ai mei stiu ca le placea ce faceam, desi uneori li se parea putin cam gras. sarmalele e clar ca nu vor lipsi(ma pot lauda ca sint experta ptr gustul nostru) voi cumpara de la magazinul romanesc cartabos si alte `porcarii`voi face piftii, oua umplute, icre, chiftelute, ceva ciorba(inca nu stiu de care), inca nu m-am inspirat de tot, mai caut, mai sap sa vad ce si cum. cozonacii vor fi nelipsiti, niste melcisiori cu brinza vaca, colacei, poate fac si un tort cu mos craciun ptr pitici.
cam asta mi-e inspiratia ptr moment

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie si aici poze noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput