Copii din 1995-1998(24)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Buna!

Bun venit, corianai! Asteptam mai multe vesti.

Mihaela, intai m-am distrat cu glumele Silviei, cea cu metalul a fost super. Ovi s aia aminte cu cine are de-a face. Inca n-am ascultat cantecelul. Sunt la serv. si sunt discreta. Am vazut pozele cu dulciurile, inca n-amd escoperit o metoda de-a le si degusta.
Am inteles problemele de amor cu care se confrunta Silvia. Dificila alegerea bisericii. Pai daca se marita cu Cale, poate scapa si de frica.

Ana68, scurta si la obiect, nu-i asa?

Sanca, iti multumesc ca ma sustii!
Dificila treaba totusi cu scrisul temelor pe calc. pt. And! La romana mai merge, acum insa are de facut la mate si cu radicali, si cu fractii. In fine, vedem cum o scoatem la capat.

Flower, bun sot ti-ai gasit, sa coboare de 10 ori din pat! Ufff!

mhldvrc, stai linistita, ca la serv., am colege care suna dupa 12 si spun "Buna dimineata!" Dar e de inteles, in isteria generala, nici nu mai observa omul cat e ceasul. Si cum a fost la petrecere? Copiii s-au distrat?

O saptamana usoara, tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Pai cati baieti are ta-su ,Agho ???




The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Seara buna!

Va multumesc mult pentru urari, recunosc ca v-am citit pe diagonala...dar am remarcat ca in urma unei greseli neremarcate si necorectate ati citit despre Silvia. Povestile acelea erau la semnatura mea, nu stiu cum au ajuns acolo si n-am observat .

Eu sunt tare prinsa zilele astea, asa ca nu va iau pe rand...imi cer scuze . Cand ma voi mai elibera, am sa revin.

O salut cu drag pe corinai si sper sa schimbam impresii despre sistemul scolar suedez...si despre Suedia in general.
Si cu ocazia asta am aflat si numele mic al lui Flower .

Va pup acum.

PS Vad ca se impune un capitol nou, predau stafeta.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:



Capitol nou



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Flower-power, noi suntem de 5 ani in Australia. Ne-a luat ceva timp sa intelegem si mai ales sa acceptam ca stilul de invatamant de aici e bun, chiar daca e super relaxat. Daniel a inceput cu clasa a 3-a aici, desi normal, conform cu varsta, ar fi trebuit sa inceapa cu clasa a 4-a. Atunci n-am comentat, caci Daniel nu avea decat notiuni de baza de limba engleza, si oricum copiii de clasa a 3-a si cei de-a 4-a erau in aceeasi clasa. La sfarsitul anului insa, cand am vazut rezultatele lui Daniel la testele date la nivel de stat, ca erau la nivel superior de clasa a 4-a, am cerut sa fie treacut direct in clasa a 5-a. Ceea ce s-a si intamplat.

Mihaela_s la noi vacanta de vara e de ... Craciun.Adica incepe cam pe 18 decembrie si se termina pe 28 ianuarie. Iar liceul incepe cu clasa a 7-a. De anul urmator s-a stabilit ca toate scolile sa aiba echivalentul "cercurilor pedagogice" in acelasi timp, la date fixe, asa ca de anul urmator copiii incep scoala cu 3 zile de ... pauza, asa ca incep de fapt pe 2 februarie. Doar profesorii se intorc pe 28 ianuarie, si termina pe 19 decembrie.
In rest, anul scolar e impartit in 4 trimestre, cu vacante de 2 saptamani intre ele. Teoretic trimestrele au 10-11 saptamani, dar pentru ca prima vacanta e de Paste (catolic), restul anului scolar e impartit in 3 parti egale.

Luni Daniel pleaca intr-o tabara de 3 zile, adica miercuri dupa-amiaza e inapoi. Mi-a zis ca incep activitatile cu canoeing luni dupa-amiaza. Vor avea un program foarte plin, dar ce as vrea eu sa vad e "bush dancing".
La vreo saptamana dupa tabara are o activitate care tine de ora de istorie, unde trebuie sa se imbrace intr-o costumatie medievala si sa se poarte ca si personajul reprezentat. Inca nu stiu ce va fi Daniel, iar el nu pare prea interesat de subiect.
Azi a avut test la mate, cica a fost usor si a terminat cu vreo 15 minute inaintea colegilor. Sunt curioasa cate greseli are.

Daniel a fost si a discutat cu student managers (sunt cate doi profi responsabili de activitatile si problemele studentilor la fiecare nivel, adica 2 la clasa a 7-a, altii doi la a 8-a si tot asa) despre mutatul lui la clasele de avansati si cica deja s-au finalizat listele. Cred ca o sa-mi iau sotul de mana si o sa mergem sa discutam cu directorul adjunct de la juniori, sa vedem daca nu se pot face ceva miscari suplimentare in listele alea.

De fete inca nu zice nimic, cica nu-i place nici una, dar mai de curand, pe lista cu numele copiilor pe care ar vrea sa-i invite la ziua lui, era un nume de fata separat, intr-un chenar... N-am intrebat care-i treaba, si nici el n-a zis nimic.

Mergi la inceput