Cum se face siropul de catina?

Cum se face siropul de catina? | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Nu gasesc niciunde o reteta pentru siropul de catina, imi puteti da reteta, va rog?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ingrediente:
1l suc de catina obtinut din 2 kg de catina data prin storcatorul de rosii. 1,5kg.de zahar sau 1l de miere de albine.

Mod de preparare:
sucul obtinut se pune cu zaharul sau mierea intr-un vas si se amesteca de 4-5 ori pe zi pana se topeste zaharul.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

O alta reteta ar fi a LIGEEI

1 kg de catina
1.2 kg zahar
o canita de apa
o lamaie

"Am incalzit apa, zaharul si zeama de la lamaie si le-am dat in fiert. Am racit siropul si am pus catina curatata si spalata in el. L-am lasat la macerat 2 zile. Am zdrobit cu pasatorul catina in sirop si lea-m pus la fiert 15 min. Le-am strecurat prin sita - e ideal daca ai o centrifuga, eu am, dar eram la mama care n-are.
L-am pus la sticle si l-am fiert la bain-marin 30 min. Siropul e foarte bun are un gust usor acridor. Ii dau la pitic suc in fiecare zi ca-i place. Vreau sa mai fac vreo 4 kilograme de catina."


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc mult de tot!

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Am incercat sa fac si eu o data si nu am pus apa, doar zeama de la fructele de catina si zaharul. S-a caramelizat rapid pana sa-mi dau seama ce se intampla. Cred ca trebuie adaugata putina apa ca sa iasa siropul.

Mergi la inceput