Efectele secundare ale analgezicelor (calmantelor)

Efectele secundare ale analgezicelor (calmantelor) | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Cele mai populare analgezice de la noi, paracetamolul, aspirina si algocalminul, sunt cumparate fara restrictii de la orice farmacie, în timp ce automedicatia nu poate fi controlata. In plus, se cunoaste mult prea putin despre efectele secundare ale acestor medicamente. Nu este desigur - una din prioritatile companiilor farmaceutice sa faca acest lucru. Prioritatea lor este sa vanda cat mai mult. www.desprecopii.com/info.asp?id=1499" target="_blank">Cititi despre efectele secundare ale calmantelor.






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Mama mea a avut o reactie alergica la algocalmin - s-a umplut de bubite pe tot corpul iar dupa ce i-au trecut au ramas niste pete maronii care s-au curatat de-a lungul a 2-3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

la ce e bun link-ul? ca da un blank...

si calmantele nu sunt altceva decat analgezicele?

chiar nu vad rostul subiectului, o informare ca fac rau, ca producatorii vor sa faca bani fara sa le pese de sanatatea noastra si atat. si o confuzie intre calmante si analgezice...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1499


Concurs "Mirese cu stil si farmec" ... s-a dat startul !!! Nasa la nunta surioarei: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=7" target="_blank">el1.jpg & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=10" target="_blank">ha2.jpg


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

elyanne, iti multumesc. interesant. si m-am lamurit si cu calmantele/analgezice.

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Algocalminul are ca substanta activa metamizol si ... pare sa se gaseasca in strainatate sub alte denumiri.
http://www.rxpharmacy24.com/Metamizol-c-360.html

Calmantele si analgezicele sunt diferite. Analgezicele sunt pentru "calmarea durerii" dar sunt chimic diferite de calmante.

Este posibil sa aiba efecte secundare, nu neg ca nu trebuie abuzat de ele dar ... sunt si foarte necesare.
In acelasi timp analgezicele au si efecte antipiretice (de scadere a febrei).

Nu sunt foarte convinsa cum e in alte tari apropos de retete sau "la liber" dar in Paris sotul meu avea o durere de cap, am intrat in farmacie si am avut de ales intre aspirina, paracetamol si ibuprofen (nurofen la noi) sau orice combinatie intre ele ... la liber
Ba chiar i s-a indicat sa ia 2 pastile de ibuprofen de o data. Am constatat acasa ca era de 200 mg in timp ce nurofenul nostru are 400 mg, deci si doza recomandata era aceeasi

Sorana si Monica (6 ani)

Teledon pt Mihaitza in reteua Romtelecom

0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Eu am mari probleme cu algocalminul.
Am dureri groznice de cap care trec numai cu acest medicament!
Pot lua orice altceva, pana nu inghit o pastila sau beau o fiola de algocalmin, nu trece :((
Problema grava este ca iau foarte des o cutie de 20 tablete / luna! La ciclu iau si 2 tablete/zi!
Stiu ca nu-i bun, ca face mult rau insa ce sa fac? Nici sa stau cu durerea nu-i placut; daca nu iau in prima ora de la aparitia durerii imi este atat de rau incat vomit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

Eu am mari probleme cu algocalminul.
Am dureri groznice de cap care trec numai cu acest medicament!
Pot lua orice altceva, pana nu inghit o pastila sau beau o fiola de algocalmin, nu trece :((
Problema grava este ca iau foarte des o cutie de 20 tablete / luna! La ciclu iau si 2 tablete/zi!
Stiu ca nu-i bun, ca face mult rau insa ce sa fac? Nici sa stau cu durerea nu-i placut; daca nu iau in prima ora de la aparitia durerii imi este atat de rau incat vomit!



Trebuie sa cauti care este motivul durerii de cap. Nu rezolvi nimic doar ameliorand simptomele. Mergi la medic si o sa te indrume ce analize sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Referitor la comentariile legate de firmele farmaceutice: sunt OBLIGATE sa scrie in prospectul produsului efectele secundare.

Cei ce scriu articole pe forum ar trebui sa se instruiasca mai bine cu privire la legislatia din domeniu, o parere personala nu este intotdeauna corecta.

In alta ordine de idei, produsele la care se face referire mai sus (paracetamol, ibuprofen etc) - sunt inregistrate in toate tarile europene ca fiind OTC (over-the-counter) - produse ce se elibereaza fara prescriptie medicala.

Prospectul oricuarui produs de acest fel trebuie sa fie aprobat de ANM/EMEA si trebuie sa contina mai multe feluri de informatii, printre care si efectele adverse.

Oricine poate citi prospectul produsului pentru o informare corecta.

Mergi la inceput