baie dupa cezariana

baie dupa cezariana | Autor: lucia3

Link direct la acest mesaj

poate s-a mai scris undeva dar nu gasesc.rog mamicile cu cezariana sa-mi spuna cand au facut prima baie(in cada).eu am nascut de doua saptamani dar locul cu pricina nu l-am curatat decat cu spirt.in rest ma chinui cu un prosop ud ca altfel nu indraznesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Eu am nascut acum 3 ani prin cezariana, nu mai stiu exact sa-ti spun cand am facut prima baie de dupa in cada plina cu apa pt. ca mult timp mi-a fost frica si am facut numai dusuri.Insa ce pot sa-ti spun este ce mi-a spus dr. la iesirea din spital: sa fac dusuri iar locul operatiei sa-l spal cu apa calda si sapun, deci sa nu feresc operatia de apa.Dupa dus sa dau cu pudra baneocin.
Acum nu stiu cum este la tine, daca nu ai avut probleme de genul infectii, subpurare sau alte chestii de genul asta nu cred ca trebuie sa te feresti de apa mai ales acum dupa 2 sapt.

Iti doresc multa sanatate si un bb sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemimay spune:

am nascut de 2 ori prin cezareana dar nici eu nu mai stiu exact cind am facut prima baie in cada. dus am facut in spital a2a zi dupa cezareana fara sa feresc operatia de apa. asa mi-a zis doctorul;si nici n-a trebuit sa pun nimic pe rana si slava D-LUI ca nu am avut nici o problema.

naomi 23.11.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Eu am suferit o interventie (histerectomie) a carei incizie e precum cea de la cezariana. Am facut baie dupa o luna de la operatie (la sfatul dr-lui), dar, dupa o saptamana de la op. am facut dus cu incizia acoperita cu plasture de tip vaporub, pe care, bineinteles, il schimbam dupa. Cat priveste curatarea inciziei, mie dr. mi-a recomandat alcool iodat si nu spirt medicinal. Am purtat plasture cca. 3 saptamani si chiloti elastici, dupa perioada asta lasand incizia acoperita doar de haine (musai de bumbac). Chiar azi examinam "locul faptei" si constat ca arata f.bine (e doar o dunga usor roz). Sanatate si curaj la facut dus!

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

multumesc pt raspunsuri.nu am apucat sa vorbesc cu dr pt ca era foarte ocupat si i-a lasat rezidentului sa-mi faca externarea.de bucurie ca merg acasanu l-am mai intrebat dar nici el nu mi-a spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damadepica spune:



Nu te grabi cu baia pentru ca nu-ti va face bine in graba. E bine pana iti scoate atele sa te speli pe bucati, fara sa atingi locul, iar apoi sa faci dusuri (si nu fierbinti). Baia ai sa simti tu cand esti pregatita sa o faci, pentru ca locul este foarte sensibil si nu cred ca vei simti nevoia in graba.Multumeste-te cu dusurile o perioada pana esti complet "inchisa" si vindecata si pana sensibilitatea va disparea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

Eu am nascut anu trecut in decembrie ( 2 )gemeni tot cu cezariana si medicul mi-a zis doar dusuri si sa feresc operatia , iar baie in cada am facut dupa o luna mai intai am fost la control cum te cheama medicu ca sa vada operatia si pe urma am facut baie in cada asa muma rabdare si nu te grabi odihneste mai bine
multa sanatate va doresc
mami de miruna & andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

mey fetelor nu stiu ce vorbiti voi acolo, dar eu am facut si operatie de chist ovarian, acum 7 ani in romania si intr-o saptamana eram in cada, iar dupa cezariana, la 2 zile luam prima baie....nu exagerat cu statul in apa, dar nu-mi aduc sa ma fii ferit intr-un fel, sa curat special. sa pun plasturi.....

ori scleroza nu ma lasa sa-mi amintesc si oi fi lut prima baie cu fie-mea pe la 3 luni.....

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Nici eu nu mai stiu cand am facut baie in cada dupa cezariana, dar ca sa fi tu linistita : exista la anumite farmacii niste plasturi mari transparenti (film) care sunt speciali pentru apa, il pui inainte si il scoti imediat dupa baie/dush si locul operatiei ramane absolut uscat. Eu am gasit la farmacia de la mallul vitan, centrofarm.

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003
"Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

huuh !!!in sfarsit am facut si eu un dus!am stat la inceput asa ca pisica parca ma temeam sa nu ajunga apa la taietura dar pana la urma totul a fost bine.imi pare rau ca nu am putut sta cat vreau eu ca la o baie normala... vine sotul si ma scoate ,,cu forta".
multumesc fetelor pt sfaturi si incurajari!
dar o ,,problemuta" tot mai am :dupa dus am pus din nou un pansament,,asa de siguranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Eu am facut cezariana anul trecut.Cat am stat in spital ma spalau asistentele cu o carpa si sapun,nu ma lasau sa stau sub dus.Asta s-a intamplat 3 zile cat am stat in spital.Cand am ajuns acasa,am avut 3 zile o durere de cap de nu ma puteam misca nicicum,asa ca doctorul mi-a curatat operatia cu betadina(in nici un caz spirt)si mi- aplicat un plasture special(cat sa nu fiu nevoita sa curat operatia cateva zile).Dupa ce mi-a trecut durerea de cap,am facut un dus,dupa dus mi-am dezlipit leucoplastul si asta a fost tot.Acum nu am decat o dunga subtire ca o ata.

Insanatosire grabnica iti doresc

Irina lui Pierre-Sebastien nascut la 05.06.07.





Sebastien's age Pictures www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montage
*Miracolul nostru*




**Ramona are nevoie de ajutor**

Mergi la inceput