Cel mai usor regim de slabire

Cel mai usor regim de slabire | Autor: Addicted

Link direct la acest mesaj

Pot sa ma recomand usor o veterana a regimurilor de slabit - de pe la vreo 20 de ani am inceput sa ma ingras incet, dar sigur.. si de la 48-49 de kg la 1,60 m am ajuns, nu ma intrebati cum, la 73 de kg. cu toate ca imi dadeam seama ca m-am ingrasat, eu in oglinda tot pe la 50 de kg ma vedeam, chiar daca de fiecare data cand imi cumparam haine mai trebuia sa adaug o marime in plus. Stiti sentimentul, nu?
Ce sa mai lungesc povestea.. dupa ce am incercat n diete, o singura metoda a functionat pentru mine: pana la ora 1 dupa-masa mancam ce vroiam, inclusiv dulciuri, paine etc. Intre orele 1 si 6 imi tratam foamea cu fructe si legume, salate, ceaiuri sau cafele neindulcite, iar dupa 6 nimic. Am facut cardio de cel putin 3 ori pe saptamana cate o ora. Si am slabit, din cate imi amintesc eu perioada, de la mijlocul lui septembrie pana la inceputul lui decembrie, asadar in aproape 3 luni, nici mai mult nici mai putin de 20 de kg! Asta se intampla haat acum 4 ani. Intre timp, m-am lasat de diete si de orice stil sanatos de viata, n-am mai facut sport deloc si, iarasi, incetul cu incetul, am ajuns la 70 de kg
De luni vreau sa reiau metoda mea si o sa ma tin de ea cu sfintenie, pentru ca nu se mai poate! Daca sunt aspirante, haideti sa ne ajutam reciproc, ca unde-s multi, kilogramele scad
Va pup si.. de luni va tin la curent

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, ce inseamana cardio?

Cat despre regim la mine asta nu functioneaza, eu daca apuc sa mananc dimineata bag in mine toata ziua.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu este sanatos sa slbesti in ritmul asta , cel mai sanatos mod de a labi este sa mananci echilibrat si sa faci exercitii fizice.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Buna, ce inseamana cardio?

Cat despre regim la mine asta nu functioneaza, eu daca apuc sa mananc dimineata bag in mine toata ziua.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Se referea la exercitii de cardio, adik de alea la care obosesti si gafai , mers rapid, jogging, banda, bicicleta, aerobic, orice. Atentie insa ca fel de fel de "traineri" isi dau cu parerea, dar si ex. de cardio nu se fac pana iti sar ochii din cap, pentru ca slabesti muschiul inimii. La un jogging lejer ar tb sa fii in stare sa porti o discutie cat de cat deci sa nu simti cum iti iese inima prin tample.

Nu uitati si de celelalte ex., e un mit ca daca faci fitness iti cresc muschii ca la culturiste, , nu va temeti, no way.... doar ca daca creste masa musculara metabolismul arde mai repede, de aia barbatii slabesc mai repede decat noi. Deci combinate e ok, 3 zile si 2.

Cat despre dieta, felicitarile mele, are o baza logica, si aceea ca metab. e mai accelerat de dimineata si apoi incetineste spre sf. zilei. Insa asta cu nemancat dupa 6, e la f. moda la noi, insa depinde si cand te culci. 3 sau 4 ore fara sa mananci nimik e ok, apoi organismul intra in "panica" si isi incetineste arderile, deci mai bine pompezi cu cate ceva si il mentii mereu accelerat.

Din experienta mea regimurile sarace in carbohidrati sunt cele mai efective si cele mai logice. Daca nu se exagereaza, totul merge perfect cu aceasta metoda. Mor de nervi pe alea care iti numara caloriile, 1000 sau 1200... si cu asta basta. Pai normal ca slabesti daca te infometezi... dar am mai evoluat si s-au mai facut studii care sa depaseasca infometarea.

Ok, succes la diete, la tras de fiare si la gafait (de la cardio )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Interesant!
Si eu am observat asta la mine. Cind maninc dimineata (pina in ora 12), pot minca si dulciuri ca nu ma ingras, cu conditia ca respectivul dulce sa nu fie primul lucru pe care-l maninc, altfel ma ingras incet da' sigur. Partea proasta e ca nici nu slabesc, doar ma mentin.
Acum tin Scarsdale, am terminat 2 ture, cu rezultate bune (-8kg), insa e bine de stiut si regimul asta, pentru a ma mentine.
Succes!

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Cel mai usor regim de slabire e cel de care poti sa te tii si care sa dea rezultate la tine. Eu de exemplu a trebuit sa-mi schimb total "dieta" zilnica si am pastrat schimbarile si acum. Daca vreau sa ma mentin e de-ajuns, daca insa vreau sa slabesc trebuie si ceva sport de 4-5 ori pe saptamina.
Succes cu regimul tau!

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

Mai eu cu numaratul caloriilor am slabit,si nu m-am infometat deloc,de fapt m-am simtit excelent.Si ce este mai important nu am pus kg. inapoi dupa.

Am mancat din toate grupurile de alimente ,la ori ce ora doar ca am avut grija sa nu depasesc nr. caloriilor.(in jur de 1200 -1300 pe zi),Eu zic ca acesta este modul cel mai sanatos de a slabi.Bineinteles ca conteaza cat de rotunda este persoana ce vrea sa slabeasca. De exemplu o persoana de 90 kg pana in 35 de ani (varsta conteaza ) are nevoie in jur de 3500 calorii zilnic ,Daca consuma doar 2500 de calorii pe zi este imposibil sa nu slabeasca un kg pe saptamana si asta fara asi crea probleme de sanatate.

Uita-ti aici cam ce am infulecat eu intr-o zi :

dimineata - doua oua facute ochiuri fara ulei + 120g branza de vaci + o felie paine integrala prajita + un mar mic

pranz -doua felii de paine integrala + 60g carne de pui rece + salata verde fara ulei + 20 g fructe uscate

seara- 100g carne + un cartof copt + 200 g legume fierte + un mar + un iaurt dietetic.

Intre mese apa,cafea sau ceai

Eu zic ca cantitatea nu calitatea conteaza la slabit.



Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Este un regim interesant.
Eu am slabit multumitor cu dieta cu grapefruit. Imi si plac si din cauza asta n-a fost un efort. Dar acuma as vrea sa mai incerc sa slabesc nitel ca vreo 2-3 kg tot ar mai trebui date jos. Problema este ca ma apuca seara cate o pofta de chiar nu ma pot culca fara sa gust ceva bun. Am incercat sa ma abtin si toata noaptea am visat mancaruri si dulciuri, de dimineata cine iti pregatea o masa de revelion?

Oricum este bun de retinut si cand ma voi mobiliza poate am sa-l incerc.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

CristinaT eu faceam cardio in felul urmator: in primul rand, echipamentul de cardio consta in sutien sport, pantaloni si banda de neopren, ca sa transpir cat mai mult pe sub, cateodata mai puneam si pijamaua de slabit, dar nu tot timpul, pentru ca simteam ca iau foc in ea. Iti pui muzica cat mai energica si care te face sa te simti bine. Asa cum a zis si Motana, sunt mai multe feluri de cardio. Eu pur si simplu imitam mersul alert stand pe loc. Pare usor, dar nu e chiar asa. Cel mai eficient este sa iti incorzi tot muschii in timp ce faci asta: abdomenul, fesele, spatele si o sa simti cum iti lucreaza toti muschii. Poti ridica si bratele si incorda muschii pieptului. Din cate am citit, astfel de cardio e recomandat sa il faci in reprize de 15 minute cu pauza de 2 minute intre. Eu faceam o ora intreaga, cateodata si fara pauze. Bineinteles ca nu la inceput, la inceput eram gata dupa 5 minute
O sa pastrez cam aceeasi tactica, cu deosebirea ca mi-am luat trambulina si o sa fac cardio pe trambulina, incercand sa sar intre timp. Fetelor, daca nu aveti una, luati-va! Saritul pe trambulina 15 minute echivaleaza cu o ora de jogging!
Motana, intr-adevar, depinde de ce ora de culcare ai, e recomandat 6 daca te duci la somn la ora 10, deci trebuie sa acorzi cel putin 3 ore pentru digestie si o ora de relas pentru stomac.Si ai dreptate, si eu zic ca e un sistem logic. Si e foarte usor de tinut, parerea mea. Adica nu ai parte de aceleasi frustrari ca intr-o dieta drastica. Tin minte ca abia asteptam sa ma trezesc dimineata sa mananc ceea ce imi pregatisem de cu seara. Si mie nu mi se intampla des sa ma trezesc devreme
Asadar, am inceput azi cu forte proaspete: de dimineata am mancat o cescuta de fulgi de ovaz cu stafide, un pumn de nuci si doua oua jumari. Golul meu e sa slabesc cat pot de repede, asa ca vreau sa renunt la paine, paste, bauturi carbogazoase, dulciuri si tot ce nu este sanatos. Vreau sa mananc numai fructe, legume facute la steamer si carne pe grill, in special peste, pentru ca imi place foarte mult.
Hai ca m-am intins cat o zi de post, ma duc sa imi fac o salata de spanac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Motana

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Buna, ce inseamana cardio?

Cat despre regim la mine asta nu functioneaza, eu daca apuc sa mananc dimineata bag in mine toata ziua.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Se referea la exercitii de cardio, adik de alea la care obosesti si gafai , mers rapid, jogging, banda, bicicleta, aerobic, orice. Atentie insa ca fel de fel de "traineri" isi dau cu parerea, dar si ex. de cardio nu se fac pana iti sar ochii din cap, pentru ca slabesti muschiul inimii. La un jogging lejer ar tb sa fii in stare sa porti o discutie cat de cat deci sa nu simti cum iti iese inima prin tample.

Nu uitati si de celelalte ex., e un mit ca daca faci fitness iti cresc muschii ca la culturiste, , nu va temeti, no way.... doar ca daca creste masa musculara metabolismul arde mai repede, de aia barbatii slabesc mai repede decat noi. Deci combinate e ok, 3 zile si 2.

Cat despre dieta, felicitarile mele, are o baza logica, si aceea ca metab. e mai accelerat de dimineata si apoi incetineste spre sf. zilei. Insa asta cu nemancat dupa 6, e la f. moda la noi, insa depinde si cand te culci. 3 sau 4 ore fara sa mananci nimik e ok, apoi organismul intra in "panica" si isi incetineste arderile, deci mai bine pompezi cu cate ceva si il mentii mereu accelerat.

Din experienta mea regimurile sarace in carbohidrati sunt cele mai efective si cele mai logice. Daca nu se exagereaza, totul merge perfect cu aceasta metoda. Mor de nervi pe alea care iti numara caloriile, 1000 sau 1200... si cu asta basta. Pai normal ca slabesti daca te infometezi... dar am mai evoluat si s-au mai facut studii care sa depaseasca infometarea.

Ok, succes la diete, la tras de fiare si la gafait (de la cardio )


Pai daca e cu gafait nu e usor de loc

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Functioneaza regimul, pot sa confirm si eu. Si eu am ajuns la concluzia ca-i singurul care mi se potriveste. Pana la pranz am mancat ce-am vrut, apoi doar fructe si legume iar, dupa 6, nimic. N-am avut timp de sport la aparate. In schimb am alergat de colo colo, cu copilul. Si am mers cu bicicleta - aproape zilnic. In 2 luni s-au topit 10 kg, exact cat era in plus.
Si va recomand si cafeaua reduccino - cu ceai verde si crom - chiar taie pofta de mancare si e si energizant. Am descoperit-o de curand, am avut o cutie dar am terminat-o si la iarna imi cumpar iar din Romania, doar asa, pentru mentinere.
Addicted, succes la slabit!

Mergi la inceput