galuste pentru supa

galuste pentru supa | Autor: Noa

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sunt afoana in ale bucatariei, dar dornica sa invat si mai ales sa-mi iasa foarte bine ce gatesc(cand nu-mi iese ma enervez, ma descurajez si-mi vine sa las totul balta).Acum insa nu prea mai are cine sa-mi gateasca si trebuie sa fac eu.Stiu sa fac unele mancaruri, dar nu-mi ies deloc galustele pt supa de pui.Ba prea tari, ba prea moi.Poate cineva sa-mi explice si mie, dar asa cu mai multe detalii, cum sa le fac sa-mi iasa bune?
Multumesc anticipat!

POZE , www.onetruemedia.com/my_shared?z=2ea770fc03cbe39a34ff7d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Ioana, minunea mea...
M-am facut mare!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nici eu nu ma pricep grozav la bucatarie, dar galustele imi ies. Eu de obicei fac din doua oua batute, un pic de sare si gris. Eu gris pun tot cate un pic pana cred ca a ajuns. Adica compozitia e legata si consistenta e nici moale nici tare( greu de explicat). Eventual lasi compozitia mai moale si incerci sa faci o galusca. Daca se imprastie mai adaugi un pic de gris. Nu stiu daca ti-am fost de ajutor dar sper sa iti iasa bine.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Galustele le fac de obieci dintr-un ou, maxim 2.Separ albusul de galbenus, bat albusul foarte tare, spuma si apoi adaug galbenusul amestecand de jos in sus.Dupa ce s-au omogenizat bine adaug grisul in ploaie , amestecand tot de sus in jos,pana obtin un amestec nu foarte tare.Supa trebuie sa clocoteasca cand pui galustele, dar abia sa miste ca sa nu le zdrobeasca, abia apoi dau focul mai tare.Iau o lingurita pe care o bag putin in supa ca sa se incinga, apoi iau din amestec pe lingurita si il introduc in supa.Daca nu se imprastie de tot continui daca se imprastie tare atunci mai pun putin gris.La fiecare galusca pun lingurita putin in supa.
Succes!

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Eu am un mic secret: in oul batut simplu (fara a separa) pun o jumatate de lingurita de ulei. Nu stiu de ce, dar ies super...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

DIDI - Multumesc pentru pontul cu uleiul!
Eu nu puneam, ieseau bune, dar sigur am sa fac ca tine!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si eu separ albusul de galbenus, albusul batut spuma, galbenusul frecat cu sare si cateva picaturi de ulei, apoi le amestec si pun grisul in ploaie, tot "din ochi". Dupa ce pun galustile in supa, torn apa rece peste ele, apoi pun capacul si las sa fiarba. Si mai fac asa inca o data. Dupa ce e gata supa o las acoperita cu capac si galustile se mai umfla.

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

Pentru voi!
O sa incerc si eu sa pun putin ulei cum a spus Didi si sa pun mai putin gris, apoi sa incerc una. Of,complicat mi se pare gatitul asta!

POZE , www.onetruemedia.com/my_shared?z=2ea770fc03cbe39a34ff7d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Ioana, minunea mea...
M-am facut mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

reteta imbatabila de galuste!!!..

1 ou..gris..sare..un varf de cutit praf de copt

- se impatureste un prosop de bucatarie in 4, peste care se pune castronul in care se face compozitia
- se bate 1-maxim 2 oua cu o furculita intr-o farfurie adanca (castronel mai larg) de portelen (ceramica) !!!, se adauga 1 praf de sare..eu pun si f.f. putin marar tocat (de impresie artistica)..se pune si varful de praf de copt..
- se adauga grisul in ploaie, gradual, in timp ce se amesteca usor
- cand incepe sa se miste (invarta) farfuria/castronul cu totul..compozitia e gata!!!!
- asa stii exact cat gris sa pui..nici mai mult..nici mai putin!!

Se lasa compozitia 3-5 minute..se pun galustile in supa..care se da la foc mic din acet moment..pana cand sunt fierte galustile...cand galustile s-au lasat la fund..sunt fierte..puteti scoate una pentru a o gusta.Garantez!

Credeti-ma! e imbatabila reteta!..pana si frate'meu face galuste dupa reteta mea....(ma rog..nu-i chiar a mea..)..apoi a inceput si mama..si soacra-mea sa le faca asa...

...Si dureaza maxim 4 minute sa le fac..fara separat oul..fara batut spuma..fara stres ca ies tari sau se imprastie in oala....ideea este..ca..atat timp cat faci compozitia nu pui mana pe farfurie/castron...doar furculita si punguta de gris....s-a invartit farfuria..e GATA! (se invarteste cu tot cu prosopel!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Foarte tare Mami de Alex! Merge si fara praf de copt? ca eu una n-as pune in galusti...
Mie imi ies intotdeauna asa cum le fac eu, chiar azi am facut si au iesit bune rau de tot. dar o sa incerc si cu farfuria invartita

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Citat:
citat din mesajul lui mama_lui_alex

reteta imbatabila de galuste!!!..

..ideea este..ca..atat timp cat faci compozitia nu pui mana pe farfurie/castron...doar furculita si punguta de gris....s-a invartit farfuria..e GATA! (se invarteste cu tot cu prosopel!)




Multam de pont!Eu niciodata nu reusesc sa aproximez cat gris trebuie si mereu dau rateuri!Ieri abia am terminat supa dar data viitoare am sa incerc si asa!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

mama_lui_alex
in sfirsit mi-au iesit si mie galustele!!! Super-pufoase si foarte bune.
Incercati cu incredere! O sa va iasa!

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput