Cat consuma un boiler?

Cat consuma un boiler? | Autor: peanut

Link direct la acest mesaj

Am instalat un boiler de 80 de litri si sunt curioasa cat consuma daca e bagat in priza tot timpul si daca e numai atunci cand e folosit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Eu il las in priza tot timpul (doar cind plec de acasa o perioada mai lunga de timp il scot din priza), pt ca am observat ca se consuma mai putin curent decit daca l-as baga doar o data pe zi sau la 2 zile. Eu am de 100 l si dureaza cam 4 ore sa se incalzeasca apa, in conditiile in care consuma 2000W/ora (2kW/ora!. Iti dai seama cit m-ar costa curentul sa il bag zilnic (ca doar nu numai pe asta il am mare consumator prin casa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Pe brosura scrie ca ar folosi 2 kw/24 ore si undeva pe net am folosi ca ar folosi 2kw/ora si de aia eram nedumerita. Dar si eu tot asa stiu ca e mai bine sa fie lasat in priza tot timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

ori e o greseala 2kW/24 ore, ori e vorba de consumul in cazul in care se tine permanent in priza. Pe orice eticheta de pe un produs se specifica consumul pe ora (ex: aspirator: 1400w, 1600W, 1800W toate sint pe ora.)

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Peanut, spune-mi si mie in ce consta instalarea unui boiler?
Am nevoie sa fac apa calda pemtru o perioada pana imi dau drumul la gaze la centrala. Nu vreau sa gauresc pereti sau sa fac amenajari deosebite, pot sa instalez un boiler provizoriu? sau ce alta posibilitate de a face un dush cald seara avem?

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

dana, poti lua un instant. e usor de folosit si de montat (io sint atehnica , insa am vazut ca nu e greu de montat) Iti incalzeste apa aproape instantaneu si e si foarte mic fata de un boiler (cam cit o coala A4)

ps. offtopic: imi pare rau ca nu a iesit subiectul acela cum mi-am dorit. pina la urma am bagat mina in gitul administratorului de la bloc (prin telefon) si i-am zis fo doua sa-i treaca de a se mai lua de oameni aiurea in tramvai

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Cred ca ai dreptate si e vorba de consumul ptr mentinerea apei la o anumita temperatura. Ca vad ca cum consuma niste apa iar se aprinde beculetul. Din curiozitate, platesti mult la consumul de curent electric?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

platesc cam 200 ron, insa sint un vajnic consumator: aer conditionat, boiler de 100 l, 3 calculatoare (din care 2 stau deschise aproape non-stop) si alte chestii utile d'ale gospodariei.

In schimb am numai becuri economice de parca ar mai conta!

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Misha multumesc de idee, cred ca asta o sa fac.
Sa stii ca si eu am numai becuri economice si nu pare sa conteze, cand vine nenea cu lumina la mine spune cea mai mare suma de pe palier si toata lumea are masina de spalat, televizoare, calculatoare... boiler nu aveam ca era termoficare, si nu cred ca toti umbla asa prin casa sa stinga luminile dupa copii ca sotul meu.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput