Este a 2-a nastere mai usoara?

Este a 2-a nastere mai usoara? | Autor: mutunel

Link direct la acest mesaj

Salut. Am 37 de ani, sunt insarcinata si am 36 spre 37 saptamani. Am mai nascut o data acum 4 ani jumate o fetita pe cale naturala fara nici o anestezie. Travaliul a inceput seara in jurul orei 20 cu contractii din 5 in 5 minute si spre dimineata adica la ora 7 eram dilatata doar 2 cm. Am primit o injectie pt. dilatare si pana la ora 9 am ajuns la dilatarea de 10 cm dar cele 2 ore au fost groaznice, cu contractii puternice din minut in minut. Am nascut la ora 9,50 o fetita minunata de 3 Kg. si 53 cm de nota 10.As dori sa stiu de la mamicile care au nascut de 2 ori pe cale naturala dar fara anestezie epidurala daca a 2-a nastere este mai usoara. Daca travaliul dureaza mai putin? Se apropie termenul si am ceva emotii. Doresc sa nasc tot pe cale naturala si fara anestezie.Mie imi este mai frica de anestezie si de problemele care ar putea sa apara in cazul in care apelezi la anestezie la gandul ca nu imi pot controla corpul si nu il pot ajuta pe bebe, cand nu detin controlul imi este mai frica. Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

eu inca nu am nascut bb 2, dar din experienta prietenelor mele iti pot spune ca poate fi mai usoara sau mai grea.

un caz- la prima fetita, rup apa, contractiii, nascut in aprox 3 ore
la a 2-a, intr-o ora si ceva

alt caz, nastere normala la baietel, a 2-a nastere, fetita, mult mai grea si mai lunga.

cred ca depinde de bebe si de mamica.
iti tin pumnii, sa mearga usor si repede. succes! si un bebe sanatos si mancacios.

O zi plina de bucurii, Eli&Stefan&bebe din burtica

vechi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Nasterea broscutei noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

teoretic a 2-a si urmatoarele nasteri ar trebui sa fie mai usoare....
Exista un ceai, din frunze de zmeur, care daca e baut cam din saptamina 32, 1-2 cani pe zi, scurteaza travaliul pt ca tonifica muschii uterului ceea ce face ca contractiile sa fie mai eficiente, ca urmare dilatarea este mai rapida.

La a 2-a nastere ( am baut ceai din frunze de zmeur insa, fata de prima cind nu am stiut de el), totul a durat jumatate din timp.

A 3-a nastere insa a fost si mai rapida, tot asa, am baut ceaiul respectiv, travaliul a durat 2 ore, de la prima contractie pina la expulzie !

Primele 2 nasteri au fost naturale, cu epidurala, a 3-a insa fara epidurala.

Nastere usoara si bebe sanatos si papacios

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Prima nastere: suportabil totul. Membranele se fisurasera de dimineata,insa pana seara pe la 7 totul a fost suportabil, ca niste crampe. Am ajuns la spital la aproape 8 jumate, iar la 10 jumate nascusem deja.
A doua nastere: s-au rupt membranele, iar dupa 10 minute am inceput sa aqm niste dureri de credeam ca ma rup in mii de bucati. Aveam 2 cm dilatatie.Asta s-a intamplat pe la 11 noaptea. Eram deja internata ,pentru ca urma sa mi se faca inducere in dimineata urmatoare.De la ora 11 noaptea, pana dimineata, la 8 fara zece, am avut dureri cumplite, urlam ca din gura de sarpe. Tin sa spun ca am baut si eu faimosul ceai din frunze de zmeura, insa nu am avut norocul sa-si faca efectul la mine. De-atata oboseala, la expulzie, care ar fi trebuit sa dureze 10 minute, pur si simplu nu mai puteam. Mai mult, fetita si-a "agatat" capul in col, cumva,si nu mai iesea,iar eu aveam senzatia de impingere, insa nu mai aveam energie absolut deloc. Din cauza asta, expulzia a durat aproape o ora......
Una peste alta, la mine, la a doua nastere a fost de o suta de ori poate mai rau decat la prima. Insa, in general, teoretic vorbind, prima data e mai greu.
Oricum, iti urez nastere usoara, rapida, un bebe cat se poate de sanatos si refacere usoara. restul....dureri si alte cele, trec instantaneu cand iti vezi puiul in brate.
Succes, bafta multa si numai bine iti urez!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu sper ca cel putin la fell de usor ca si prima data.M-am internat la 10 cu dilatare 3 cm si la ora 12 eram complet dilatata.La 12,42 am nascut.Tin sa precizez ca eu am baut faimosul ceai de frunze de zmeur,din saptamana 36.Si a fost ok.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

la mine clar a fost muuuult mai usoara mai rapida mai fara urmari dar si bebe mai micutza

http://good-times.webshots.com/album/564034404CbidQP?vhost=good-times&start=132

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Toate prietenele mele au nascut mai usor a2a oara. Eu, care nascusem super usor prima data, imi facusem calculele ca nici nu o sa simt la a2a nastere. Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am nascut natural copil de 4850 gr si evident numai usoara nu a fost nasterea.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Pt mine a fost mai usoara.
Prima data - uter contractat continuu timp de 2h (n-am avut contractii), dilatare de la 2 la 10 intr-o ora jumtatate, bebe intrat in suferinta fetala, eu credeam ca ma rupa in 2 si innebuneam de durere, 3950g.

A doua oara contractii de la 2 noaptea, suportabile pana pe la 12, nascut la 14.00, bebe cu 3080g. Incomparabil mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Roxana - 4850g?? natural??
Cum ai reusit? A fost totul ok?

Mergi la inceput